Wszystkie grzyby trzeba traktować jako trujące dla kota

Clipboard172

Jesień to czas grzybobrań. Grzybami przyniesionymi do domu interesują się także koty ale czy mogą one jeść grzyby? Co należy zrobić jeśli kot zatruje się grzybami?

Znane są grzyby, które są trujące dla ludzi a pomimo to corocznie wielu ludzi ulega zatruciu a pewien ich odsetek umiera. Tak, jak i dla ludzi, tak i dla kotów (oraz innych zwierząt) niektóre grzyby są trujące a spożycie niektórych powoduje śmierć zwierzęcia. Ponieważ wiedza na temat grzybów toksycznych dla kotów jest niewielka mykolodzy (na przykład North American Mycological Assosiation zajmujący się zatruciami zwierząt domowych i ludzi) przestrzegają aby nie pozwalać kotu jeść żadnych grzybów i wszystkie traktować jako śmiertelne zagrożenie dla kota.


W przypadku podejrzenia, że kot zatruł się grzybami trzeba natychmiast udać się z nim do lecznicy lub jeśli jest taka możliwość wezwać do domu lekarza weterynarii. Udając się do lecznicy należy (jeśli jest to możliwe) zabrać ze sobą resztki grzyba, którego zjadł kot owinięte w wilgotny papierowy ręcznik lub woskowany papier (nie wkładać resztek grzyba do folii). Przeważnie objawy zatrucia grzybami występują po około 30 minutach od ich zjedzenia. Są jednak grzyby po zjedzeniu których objawy nie występują od razu a po upływie 6 a nawet 24 godzin dlatego właściciele zwierząt często nie kojarzą tych objawów z zatruciem grzybami (lub nie wiedzą, że kot jadł lub lizał grzyby), co utrudnia prawidłową diagnozę i leczenie. Dlatego jeśli w domu były grzyby lub kot jest wychodzącym kotem w przypadku objawów zatrucia w okresie wysypu grzybów należy w pierwszej kolejności zatrucie kojarzyć z grzybami. Objawy kliniczne związane z zatruciem grzybami zależą od gatunków grzybów, specyficznej toksyny w danym grzybie, a także od indywidualności kota. Objawami zatrucia grzybami są przede wszystkim: ślinotok, wymioty, biegunka, ból brzucha, obniżone tętno, gorączka, żółknięcie białek oczu, rozszerzenie źrenic drżenie, drgawki, chwiejny chód, smolisty stolec, nietypowe pragnienie i oddawanie moczu, cuchnący oddech. letarg. Wymienione objawy nie występują razem. Już jeden objaw może świadczyć o zatruciu grzybami.

Jeśli wiadomo na pewno, że kot zatruł się grzybami przed udaniem się do lekarza weterynarii (lub w oczekiwaniu na jego przyjazd) należy sprowokować kota do wymiotów. W razie wątpliwości można uzgodnić to telefonicznie z lekarzem weterynarii. Wymioty u kota wywołuje się podając do pyszczka nasycony roztwór soli kuchennej (mówiąc najprościej nasycony roztwór soli to taki, w którym sól się już nie rozpuszcza w wodzie) lub 3% wodę utlenioną. Następnie należy podać węgiel aktywowany (o dawkę można zapytać telefonicznie lekarza weterynarii). Węgiel aktywowany utrudnia wchłonięcie toksyn. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają podanie także około 30 g oleju roślinnego. Zabiegi te nie zastępują natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii a są pierwszą pomocą w przypadku zatrucia grzybami. Nie należy obawiać się wywoływania wymiotów ponieważ zabieg ten może uratować kotu życie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prowokowanie wymiotów wskazane jest jeśli nie upłynęło więcej niż 1 lub 2 godziny od zjedzenia grzybów (torsje w późniejszym czasie mogą jedynie pogorszyć stan kota), kot jest przytomny i ma prawidłowe odruchy połykania. Wymiotów nie można prowokować jeśli nie ma pewności, co do tego, że kot zatruł się grzybami ponieważ przeciwwskazaniem jest zatrucie się związkami pieniącymi, żrącymi pochodnymi ropy naftowej, lekami działającymi na OUN (leki przeciwdepresyjne). Nie należy prowokować wymiotów w przypadku podania wcześniej kotu środków uspakajających. Po zatruciu grzybami lekarz weterynarii powinien wykonać (zazwyczaj na następny dzień) badania krwi między innymi w celu wykonania prób wątrobowych. Jeśli tego nie zrobi trzeba samemu się o to upomnieć.


Ponieważ zatrucie grzybami jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się śmiercią kota lub uszkodzeniem wątroby i/lub nerek należy nie umożliwiać kotu kontaktu z grzybami. W przypadku jesiennych spacerów z kotem w miejscach, gdzie mogą występować grzyby należy trzymać kota na smyczy. Jeśli kot wychodzi do ogrodu należy sprawdzić czy nie rosną w nim jakieś grzyby a jeśli tak to usnąć je. W domu należy trzymać grzyby (także suszone, marynowane, w proszku, zupy grzybowe w proszku) w miejscu niedostępnym dla kota i nie pozwalać mu na próbowanie grzybów i potraw z grzybami. Najgorsze jest to, że niektóre trujące grzyby mają zapach, który przyciąga koty (i psy).* Pamiętaj prosimy, że najlepszym sposobem zapobiegania zatruciom grzybami jest trzymanie kota (i innych zwierząt domowych) z dala od wszystkich grzybów.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot