Żyjcie jak pies z kotem

Żyjcie jak pies z kotem

Powiedzenie „żyją, jak pies z kotem” oznacza złe relacje ( i nikomu ich nie życzymy) ale czy faktycznie kot i pies walczą z sobą i niemożliwa jest przyjaźń między nimi? Jest możliwa i do czasu średniowiecznej inkwizycji nikt nie miał, co do tego wątpliwości. Pies i kot byli towarzyszami człowieka. Od psa oczekiwano posłuszeństwa i pilnowania gospodarstwa. Kota rozpieszczano, w wielu krajach czczono, uważano, że przynosi szczęście i szanowano za walkę z gryzoniami niszczącymi plony i roznoszącymi choroby zakaźne.

Żyjcie jak pies z kotem

W średniowieczu, kiedy nastały czasy inkwizycji Kościół walcząc z pogańskimi wierzeniami postanowił wytępić koty a zwłaszcza czarne (stąd niesprawiedliwe dla tych cudownych zwierząt współczesne prymitywne przekonanie o tym, że czarne koty przynoszą pecha). Koty symbolizowały magię, tajemnicę, szatana, pomocnika czarownic. Najbardziej okrutny wobec kotów był papież Innocenty VIII, z którego rozkazu koty sądzono, torturowano, palono na stosach. Od całkowitej zagłady kotów w Europie uchroniła je szerząca się plaga myszy i szczurów. I tak ten sam Kościół, który walczył z kotami zabronił zabijania kotów pod groźbą klątwy.

Zapytacie – a jak do tego ma się przyjaźń kota z psem? A no ma. Ludzie, którzy uwierzyli w demoniczne właściwości kotów, posądzali je o wysysanie życia ze śpiących niemowląt, rozszarpywanie gardeł śpiących właścicieli a nawet o zjadanie trupów zaczęli się bać kotów i zaczęli je szczuć psami.


Powiedzenie „żyją jak pies z kotem” pojawiło się na początku XV wieku. Wiele dziesiątek lat musiało upłynąć aby ludzie zrozumieli, że ze strony kotów nic im nie grozi a wręcz odwrotnie na przyjaźni z nimi mogą wiele zyskać. Kot i pies nie są naturalnymi wrogami i jeśli człowiek nie nauczył psa atakowania kota przyjaźń między tymi dwoma gatunkami jest bardzo częsta.

Nie jest to przyjaźń oparta jedynie na wzajemnej aprobacie. Zaprzyjaźnieni pies i kot stają się przyjaciółmi na dobre i na złe. Okazują sobie czułość, dbają o siebie nawzajem i pomagają sobie. Pisaliśmy niedawno o kotce, która jest przewodnikiem niewidomego psa i o psie, który opiekuje się niepełnosprawną kotką.

Żyjcie jak pies z kotem

Nie tak dawno cały świat obiegło poniższe zdjęcie, które zrobił przypadkowy świadek zdarzenia – dzielny pies uratował swojego małego przyjaciela z pożaru. Kiedy podczas ostrzału w okolicach Dombasu zaczął płonąć budynek właściciele uciekając z budynku uwolnili psa z łańcucha aby mógł uciec przed rozprzestrzeniającym się pożarem. Pies jednak popędził w stronę budynku i wyniósł w pysku małego kotka, o którym zapomniano.

Przykłady przyjaźni pomiędzy psami i kotami można by długo wymieniać. Nie można jednak stwierdzić, że każdy kot i każdy pies gotowi są do takiej przyjaźni. Pies i kot wychowywane razem od dzieciństwa na pewno będą przyjacielem. Jeśli w domu mieszka kot/pies i znacznie później zostanie adoptowany pies/kot różnie może być: albo zwierzaki od razu się zaprzyjaźnią się albo po czasie walki o dominację pierwszego rezydenta, nie zależnie od tego czy jest nim pies czy kot, będą wzajemnie się tolerowały. Po okresie tolerancji nie wykluczona jest przyjaźń. Oczywiście może zdarzyć się i tak, że okaże się, że zwierzęta nie mogą mieszkać pod jednym dachem ale takie sytuacje rzadko się zdarzają i dużo zależy tu od człowieka, który umiejętnie powinien wcielać się w okresie adaptacyjnym w mediatora. Aby uniknąć tego typu sytuacji najlepiej od razu zaadaptować kociego malucha i młodego szczeniaka.

Żyjcie jak pies z kotem

Życzymy ludziom takich przyjaźni, jakie istnieją pomiędzy psami a kotami. Żyjcie jak pies z kotem.

Niech kot i pies będą z Wami

Set & Thot

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie