W jakim tempie dojrzewają kocięta?

Clipboard153

Małe, słodkie kocięta rozczulają ludzkie serca. Miłośnicy kotów żałują, że koty, tak szybko rosną i dojrzewają. Kocięta rodzą się głuche i ślepe. Mają jednak silnie rozwinięty zmysł węchu i wrażliwe są na dotyk dzięki czemu szybko odnajdują sutki matki. W momencie narodzin koty ważą od 50 d0 100 gramów (przeciętnie 90 gramów) i mierzą około 12 centymetrów.


Mniej więcej w czwartej dobie życia kocięta zaczynają wykonywać ruchy ugniatające łapami, by wzmóc wydzielanie matczynego mleka. Pod koniec pierwszego tygodnia życia zaczynają widzieć i podwajają wagę urodzeniową. Miesięczne koty zaczynają się bawić ze sobą, potrafią siadać i są bardzo ruchliwe. Wyrzynają się im zęby mleczne. Wszystkie kocięta w tym wieku mają niebieskie oczy. Właściwego koloru oczy kota nabierają, gdy kot jest w wieku 3 – 4 miesięcy.

Miesięczne koty zaczynają jeść stałe pokarmy ale nie należy odłączać ich od matki przed upływem, co najmniej 2 miesięcy. Dzieci dzikich gatunków kotów zostają przy matce do 4 miesiąca życia. Półtoramiesięczne koty trzymane w domu uczą się załatwiać do kuwety. Dwumiesięczne koty są bardzo ruchliwe i skore do zabawy. Pod koniec drugiego miesiąca życia zabawy kotów nabierają charakteru walki i polowania. Matka przestaje karmić niespełna trzymiesięczne dzieci – koty muszą zacząć jeść pokarm stały. Jak koty skończą trzy miesiące matka niewiele się nimi interesuje – bardziej niż dzieci interesują ją samce ponieważ jest w kolejnej rui.


Pięciomiesięczne koty wymieniają zęby mleczne na stałe. Zaczynają wybierać swoje terytoria i znaczyć je śladami zapachowymi. Sześciomiesięczne koty są już dojrzałe płciowo, potrafią polować i same dają sobie radę w środowisku. Większość kotów żyjących w domach swojego człowieka, niezależnie od jego płci, traktuje, jak zastępczą mamę. I jak tu nie kochać kotów? To nie ważne, że szybko rosną i dojrzewają, dla człowieka są zawsze dziećmi.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot