Testujemy: gra strategiczna Trixie Fun Board

Obaj bardzo lubimy kocie przysmaki. Jak je dostajemy to pochłaniamy je z prędkością światła i oczekujemy, że dostaniemy kolejną porcję. Aby spowolnić zjadanie przez nas przysmaków i dostarczyć nam trochę zabawy człowiek z okazji Dnia Kota podarował nam grę strategiczną na przysmaki. 


Na zoologicznym rynku sporo jest tego typu zabawek wybierając ją dla nas człowiek kierował się przede wszystkim jej wielkością tak abyśmy mogli równocześnie z niej korzystać. Wybrał Trixie Fun Board XXL największą jak była w sprzedaży – 30 x 40 cm. 

Gra strategiczna Trixie Fun Board na przysmaki została zaprojektowana przez kocią behawiorystkę Helene Dbalý, która zadbała o to aby zabawka zapewniła kotu rozrywkę, a przy tym rozwijała jego motywację, myślenie i zapewniała ruch. 


Gra składa się z 5 różnych modułów. Moduł kule wykorzystuje węch, chwyt i elastyczność łap. Przeźroczyste plastikowe kule są dużym wyzwaniem dla kota. Bardzo trudno jest wyjąć z kul suchy przysmak ponieważ wytoczenie go łapą z kuli utrudnia krzywizna kuli. Jeśli kot nie radzi sobie z tym modułem najlepiej wkładać do kul rozdrobnione kocie kiełbaski, które kot może nabić na pazur i wyjąć. Uwaga małe koty mogą wsadzić głowę do kuli dlatego nie należy zostawiać ich samych z grą. Ewentualnie dla zabawy dla małych kotów można wykręcić z planszy kule. 

Moduł kołki umożliwia wizualne i zapachowe rozpoznanie przysmaku, wykorzystanie pazurów. Kot może pozyskać przysmak chwytając go pazurami lub wytaczając łapą pomiędzy kołkami poza planszę. Moduł alejki umożliwia wytaczanie łapami poza grę przysmaków, chwytanie przysmaku z pozycji leżącej, dla bardziej leniwych kotów. Kot może pozyskać przysmak dzięki skoordynowanym ruchom – obracania łap, rozkładania palców, wyciągania pazurów.

Moduł gniazdo umożliwia zastosowanie mokrych karm czy smakołyków, musów, puddingów, past, płynów ponieważ kot aby wyjąć coś z modułu gniazdo musi wykorzystać język. Moduł ten nie nadaje się do suchych przysmaków ponieważ gniazda są małe i kot nie ma możliwości operowania łapą. Do gniazd można też wsypać kocimiętkę lub mielony korzeń waleriany. Moduł tunel – efekt “mysiej dziury”- umożliwia wykorzystanie całej łapy. Nadaje się do skradania i wyciągania przysmaku całą łapą. Do tunelu można włożyć myszkę lub inną małą zabawkę. 

Wbrew pozorom gra strategiczna na przysmaki nie jest prosta. Najpierw opanowaliśmy wytaczanie przysmaków z alejek. Potem przyszła pora na rozpracowanie kołków. Wylizywanie z gniazd i wyciąganie przysmaków z tunelu nie stanowi większego problemu. Największym problemem dla nas jest wyciąganie przysmaków z kul. Nadal szukamy najlepszej metody. Pomimo, że mam już opracowane kilka strategii każda nowa partia gry jest dla nas wyzwaniem. Polecamy innym kotom grę strategiczną na przysmaki ponieważ dostarcza zabawy, zapobiega nudzie, wspomaga myślenie strategicznie oraz zręczność, ćwiczy łapy i pazury. Z tego co słyszeliśmy nasz człowiek też jest zadowolony, że kupił nam tę grę. Nie jest ona tania – w zależności od sklepu kosztuje 80 – 120 zł. Dla jednego kota można poszukać podobnej tańszej zabawki. Koty szybko nudzą się zabawkami w przypadku TRIXIE FUN BOARD raczej to nie grozi ponieważ wygraną są uwielbiane przez koty smakołyki i chęć zdobycia ich motywuje koty do zabawy. 

Zabawka posiada podbite gumą duże płaskie nóżki zapobiegające ślizganiu się po podłodze. Można ją myć w zmywarce, co ułatwia czyszczenie. Gra może także służyć do dozowania suchej karmy.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot