Rodzynki i winogrona szkodzą kocim nerkom

Wielu opiekunów kotów uważa koty za członków rodziny i to bardzo nam się podoba. Jednak należy pamiętać, że koci członek rodziny nie może jeść tego, co pozostali jej członkowie. Ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla kotów, a niektóre może spowodować poważne problemy zdrowotne. Do takich pokarmów należą między innymi winogrona, które o tej porze roku pojawiają się na stołach częściej niż w pozostałych porach roku oraz rodzynki.


Substancja toksyczna dla kotów (i innych zwierząt) zawarta w winogronach i rodzynkach jest nieznana. Z tej przyczyny nie wiadomo także, jaka dawka winogron lub rodzynek jest dla kota toksyczna. „Nieznana” nie oznacza to jednak tego, że winogrona i rodzynki nie są toksyczne dla zwierząt domowych ponieważ wiadomo, że owoce winogron, sok z winogron, rodzynki i pulpa winogronowa mogą spowodować niewydolność kocich (i psich) nerek oraz biegunkę grożącą odwodnieniem, co jest dla kota śmiertelnie niebezpieczne. Zachorowań na niewydolność nerek z powodu spożywania winogron i rodzynek odnotowuje się coraz więcej. *

Objawami po zjedzeniu winogron lub rodzynek mogą być bóle brzucha, wymioty, biegunka, utrata apetytu, apatia. Po około 24 – 72 godzin) obserwuje się skąpomocz (oddawanie moczu w małych ilościach). Z czasem może dojść do przestania oddawania moczu świadczącego o ciężkiej niewydolności nerek zagrażającej życiu kota. Nie u wszystkich kotów stwierdza się problemy po zjedzeniu winogron lub rodzynek. Zdarza się jednak też tak, że nagłe zachorowanie i niewydolność nerek nie jest kojarzone ze spożywaniem winogron (rodzynek), które kot podjadał w małych ilościach przez jakiś czas.


W przypadku podejrzenia, że kot zjadł rodzynki lub winogrona należy kota obserwować a przy wstąpieniu któregoś z wyżej wymienionych objawów natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Sytuacją krytyczną jest skąpomocz. Leczenie powinno być wdrożone natychmiast. W przypadku kota ze schorzeniem nerek, który zjadły winogrona lub rodzynki nie należy czekać na objawy (lub ich brak) a od razu udać z nimi do lecznicy. Niewydolności nerek nie można skutecznie wyleczyć.

Koty w większości raczej nie wykazują same chęci jedzenia winogron i rodzynek chociaż nie brakuje też takich, które je lubią (w naszym domu człowiek je winogrona tak aby nie widział tego Thot, ponieważ chce je jeść). Małe koty chcą bawić się kulkami winogron lub rodzynek, co może skończyć się zjedzeniem ich. Niestety zdarza się też tak, że nieodpowiedzialni opiekunowie sami zachęcają kota do jedzenia winogron (przecież owoce są zdrowe) a także częstują koty słodyczami z rodzynkami.

Mieszkając z kotem należy po pierwsze nie karmić go produktami poznaczonymi dla ludzi (poza odpowiednimi dla niego gatunkami mięs i ryb) a po drugie przechowywać produkty spożywcze, a zwłaszcza te toksyczne dla kota, tak aby kot nie miał do nich dostępu. Wszyscy domownicy powinni wiedzieć, że ludzkiego jedzenia nie daje się kotom nawet do spróbowania. Jeśli w rodzinie są małe dzieci trzeba zwracać uwagę na to, czy dziecko nie dzieli się jedzeniem z kocim przyjacielem (dzieci z reguły to robią), ponieważ może próbować karmić go winogronami, rodzynkami, ciastem czy batonami z rodzynkami i innymi toksycznymi dla kota pokarmami.

Nieprawidłowe żywienie kotów jest bardzo dużym problemem. Wielu opiekunów kotów, choć bardzo kochają swoich podopiecznych, nie ma odpowiedniej wiedzy na temat żywienia kotów i pokarmów zagrażających ich zdrowiu i życiu. Zachęcamy do uzupełniania swojej wiedzy na ten temat. Jeśli swoją wiedzę na temat żywienia kota czerpiesz z internetu zwracaj prosimy uwagę z jakiego źródła pochodzą te wiadomości.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

*American Society for the Prevention of Cruelty to Animals, https://www.aspca.org