Rodzaje adopcji kotów

MAGDALENA MITRENGA

Adopcja kota jest bardzo ważnym wyborem, który musi być poważnie przemyślany, zresztą tak jak u innych zwierząt oczywiście. Jeśli chodzi o adopcje, to jest wiele miejsc, gdzie można przygarnąć naszych czworonogów. Pierwsze co przychodzi na myśli mówiąc o adopcji to schroniska dla zwierząt. Obecnie w Polsce istnieje 230 schronisk dla zwierząt. Jest tam wiele kotów (jak statystyki pokazują, w 2020 roku w schroniskach dla zwierząt przebywało 32 507 kotów) po przeżyciach czekających na ciepły dom.


Podobnie funkcjonują przytuliska, jednak nie są one finansowane z gmin, a z fundacji oraz datków. Są to pewnego rodzaju schroniska prywatne, prowadzone przez wolontariuszy i miłośników zwierząt. Są też tak zwane domy tymczasowe, gdzie trafiają kotki w małej potrzebie, po wypadkach lub gdy nie radzą sobie w schronisku. Taki kotek w warunkach domowych i bez klatek nabiera ufności i przyzwyczaja się do ogniska domowego, tym samym zwiększają się jego szanse na adopcję.

Jak już mowa o przyzwyczajeniach, to istnieją takie miejsca jak kocie kawiarnie. Czworonogi mają częsty kontakt z ludźmi i nie płoszą się na ich widok, jak niestety często się zdarza na przykład w schroniskach. Może nie we wszystkich, ale w niektórych kawiarniach jest możliwość adopcji kotka lub możliwość pomocy finansowej na ich rzecz. Kiedy niestety z jakiegoś powodu nie można przygarnąć kota fizycznie na przykład z ze względu na alergię czy miejsce zamieszkania, da się adoptować kotka wirtualnie. Polega to na wsparciu finansowym wybranego kota, najczęściej przez wykonywanie na jego rzecz regularnych przelewów, adresowanych na konto schroniska, fundacji lub organizacji, w której taki kotek przebywa.

Poza bezpłatnymi adopcjami, istnieje również możliwość kupna kotków od specjalnych hodowców. Hodowca posiada głównie koty rasowe, które są rzadsze od typowych dachowców, za czym idą większe koszty adopcji. Takie hodowle mają obowiązek rejestrowania się, w innym przypadku są to działalności nielegalne.


Kiedy szukałam kota, nie wybrałam, żadnej z tych możliwości; na początku starałam się szukać w ogłoszeniach na portalach społecznościowych, co nie było dobrym pomysłem, ponieważ natknęłam właśnie na hodowlę, która z pewnością nie była zarejestrowana. Małe kotki były spłoszone, a starsze nie wykastrowane.

Z tego powodu najlepsze metody adopcji kotów to schroniska, przytuliska, domy tymczasowe, czy kocie kawiarnie, gdzie zwierzaki są pod dobrą i profesjonalną opieką.