Przesądy związane z futrem kota

BARTOSZ HERNAS

W wielu kulturach możemy doszukiwać się najróżniejszych przesądów, związanych z przedmiotami lub zwierzętami, z którymi mamy do czynienia codziennie. Jednym z najpopularniejszych przekonań jest to, iż pojawienie się na drodze czarnego kota może przynieść nieszczęście. Z tego względu wiele osób zaleca, aby nie przejeżdżać po ulicy gdzie napotkaliśmy takiego zwierzaka np. w trakcie podróży samochodem. Nie jest to jednak jedyny przesąd związany z kotami.

Wizerunek czarnego kota, powiązany z przynoszeniem pecha, wywodzi się z dawnych wierzeń. Koty, szczególnie te z ciemnym futrem, były utożsamiane jako atrybut czarownic, parających się czarną magią, która miała wprowadzać chaos. Takie przekonanie przetrwało do czasów współczesnych, ponieważ w wielu krajach nadal uważa się, iż napotkanie czarnego kota może sprowadzić na człowieka nieszczęście, a nawet śmierć.


Istnieją też poglądy przeciwne, np. w Japonii gdzie pojawienie się pupila o ciemnym futrze może zwiastować bogactwo. W Wielkiej Brytanii natomiast dominuje przesąd, wedle którego to białe koty mają przynosić pecha, a czarne być oznaką powodzeń i nadchodzącego szczęścia. Ciekawy pogląd na temat białych kotów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ można zaobserwować tam dwa przesądy. Pierwszy z nich dotyczy spotkania kota w środku nocy, co ma zwiastować nieszczęście. Jednak jeśli człowiek zacznie śnić o takim zwierzęciu, to może w najbliższej przyszłości spodziewać się czegoś pozytywnego.

Przesądem odnośnie kotów, który łączy wiele państw, jest ten związany z nadepnięciem zwierzaka na ogon. Może to również poskutkować nieszczęściem. Dodatkowo, w Irlandii uważa się, że zabicie kota sprowadza 17 lat pecha. Z tego względu należy pamiętać, aby przypadkiem nie nadepnąć naszym pupilom na ich ogony, gdyż może to przynieść niepożądane skutki. W sferze kolorystycznej, niezależnie od tego jakie futro będzie mieć nasz kot, należy o niego dobrze zadbać, a na pewno żadne nieprzyjemności nas nie spotkają.