Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Dla ludzi Sylwester to noc zabawy i radości. Dla kotów (psów i innych zwierząt) jest to najgorsza noc w całym roku. Zdecydowana większość kotów panicznie boi się wystrzałów sztucznych ogni i petard. To co tak cieszy ludzi sprawia, że kot w sylwestrową noc jest w traumatycznym stresie a ponad to odczuwa ból – kot ma bardzo wrażliwy słuch. Ponieważ jest to bardzo ważny problem, jak co roku przypominamy, jak pomóc kotu w miarę bezstresowo przetrwać sylwestrową noc.

Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Wielu opiekunów kotów (i psów) również odczuwa sylwestrowy stres z troski o swojego pupila. Aby pomóc podopiecznemu samemu trzeba zachować spokój i obojętność wobec wystrzałów, ponieważ kot wyczuwa niepokój swojego człowieka i sam jeszcze bardziej się boi. Jeśli urządzasz w swoim domu Sylwestra pomyśl o jakimś azylu dla kota, tak by nie musiał przebywać tam gdzie odbywa się impreza i miał dostęp do swojego jedzenia i kuwety. Nawet wystrzał otwieranego szampana jest dla kota stresujący. Nie pozwól, by ktoś z Twoich gości czy domowników próbował podać kotu (czy innemu zwierzakowi) szampana a co jeszcze gorsze próbował zmuszać go do jego wypicia – niestety sytuacje takie się zdarzają. Jako azyl dobrze sprawdza się miejsce w sypialnianej szafie. Jeśli mieszkasz tak, że w domu będzie słychać wystrzały fajerwerków pomyśl o tym, że Twój przyjaciel się boi i na ten czas opuść towarzystwo żeby pobyć z nim przez ten najgorszy dla niego moment w całym roku. Okna podczas sylwestrowej nocy najlepiej wyciszyć kocami.

Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Jeśli spędzasz Sylwestra tylko w najbliższym rodzinnym gronie czy też sam ze swoim kocim przyjacielem to puść przed północą na cały regulator muzykę tak, aby zagłuszyła ona odgłosy fajerwerków. Kot będzie zdezorientowany i trochę niespokojny, ale zdecydowanie jest to lepsze niż gdyby słyszał wystrzały (kota do głośnej muzyki można zacząć przyzwyczajać przed sylwestrem – jakieś 10 minut dziennie głośnej muzyki). Oprócz włączenia zagłuszającej muzyki aby odwrócić uwagę kota od wystrzałów trzeba pobawić się z kotem, w coś lub czymś, czym lubi się bawić. Zabawę należy rozpocząć przed północną, tak aby jak zaczną się fajerwerki kot był w trakcie zabawy. Jeśli kot po ususzeniu fajerwerków jednak przerwie zabawę i schowa się w jakimś zakamarku nie wyciągaj go na silę a usiądź w pobliżu i mów do niego spokojnym głosem. Wiele kotów słysząc wystrzały w panice chowa się w różne zakamarki (np. pod brodziki, wanny, łóżka, szafy).


Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Jeśli spędzasz sylwestrową noc poza domem a w domy będzie słychać fajerwerki – niestety teraz to chyba wszędzie je słychać, bo ludzie wychodzą przed domy czy bloki i odpalają je jak szaleni – zorganizuj na tę noc kotu opiekę czy to w domu (może jakiś zaprzyjaźniony gimnazjalista czy licealista spędzi tę noc z Twoim kotem i zarobi sobie parę groszy do uczniowskiego kieszonkowego) czy też u kogoś – może rodzice czy dziadkowie nigdzie się nie wybierają i chętnie zaopiekują się w tę noc Twoim pupilem. Kot musi znać i lubić osobę, pod której opieką zostanie. Pozostawiony w domu sam kot może bardzo mocno przeżyć pierwsze godziny rozpoczynającego się roku. Jeśli nie masz z kim zostawić kota sugerujemy zrezygnowanie z spędzenia Sylwestra poza domem.

Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Jeśli wiesz, że Twój kot bardzo się boi i potem długo jeszcze przeżywa sylwestrową noc to można przedyskutować z lekarzem weterynarii podanie kotu leku uspakajającego. Absolutnie nie można podać kotu (innym zwierzętom) leków uspakajających dla ludzi. Lek dla zwierzaka musi zostać uzgodniony w lekarzem weterynarii. Należy zrobić to co najmniej parę dni przed Sylwestrem ponieważ zazwyczaj leki podaje się nieco wcześniej. Podanie leku już wystraszonemu kotu może nie pomóc a przynieść odwrotny efekt potęgując strach.

Bywają koty, które nie boją się wystrzałów, ale jest ich marginalny odsetek. Nie bagatelizuj strachu swojego kota. Długotrwały lub silny stres u kota może być przyczyną powstania wielu groźnych chorób. Paniczny lęk może doprowadzić do zawału. Co roku tysiące (nie ma polskich statystyk, włoskie mówią o 50 tysiącach) kotów a także psów, mieszkańców schronisk, ogrodów zoologicznych i dzikich zwierząt (w tym duży odsetek miejskich ptaków) podczas wystrzałów fajerwerków, rac czy petard umiera ze strachu na zawał. Jeśli kot ma jakieś kocie wyjście z domu na sylwestrową noc należy je zamknąć a jeśli jest kotem wychodzącym, to najlepiej w ogóle go nie wypuszczać z domu w Sylwestra ponieważ od rana spotyka się grupki młodzieży a bywa, że i dorosły, którzy puszczają race i petardy. Wiele kotów i psów słysząc wystrzały ucieka w panice a potem nie może odnaleźć swojego domu. Jeśli chcesz wypuścić jednak w ten dzień kota (odradzamy) na wszelki wypadek daj mu obrożę z adresem i numerem telefonu.

Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Nie wiadomo, dlaczego zwierzęta boją się tak bardzo wystrzałów sztucznych ogni, rac oraz petard. Jest na pewno w nich coś przerażającego dla zwierząt jeśli boją się ich także psy myśliwskie przyzwyczajone do huku broni. Mamy duży żal do naszych polityków – w większości europejskich krajów a także w większości amerykańskich stanów zabroniony jest handel sztucznymi ogniami i petardami a także ich odpalanie. Mamy nadzieję, że ten problem także w naszym kraju zostanie rozwiązany. Pamiętajcie prosimy, że sylwestrowa noc jest dla kota (a także psa i innych zwierząt) traumatycznym przeżyciem i zróbcie wszystko, co możecie aby Wasz pupil rozpoczął Nowy Rok bez większego stresu. Zanim sami zechcecie wypuścić w niebo fajerwerki lub odpalić petardę pomyślcie, że mogą kosztować one życie jakiegoś zwierzaka czy nawet zwierząt.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

PS
Życzymy Wszystkim wspaniałego 2018 roku.
Wielu ludzi na początku roku robi sobie plany na najbliższy rok – jeśli nie mieszkasz z kotem, czy innym zwierzakiem, może postanowisz, że w tym roku adoptujesz kota.

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie