Pomóż kotu przetrwać sylwestrową noc

Dla ludzi Sylwester to noc zabawy i radości. Dla kotów (psów i innych zwierząt) jest to najgorsza noc w całym roku. Zdecydowana większość kotów panicznie boi się wystrzałów sztucznych ogni i petard. To co tak cieszy ludzi sprawia, że kot w sylwestrową noc jest w traumatycznym stresie a ponad to odczuwa ból – kot ma bardzo wrażliwy słuch. Ponieważ jest to bardzo ważny problem, jak co roku przypominamy, jak pomóc kotu w miarę bezstresowo przetrwać sylwestrową noc.


Wielu opiekunów kotów (i psów) również odczuwa sylwestrowy stres z troski o swojego pupila. Aby pomóc podopiecznemu samemu trzeba zachować spokój i obojętność wobec wystrzałów, ponieważ kot wyczuwa niepokój swojego człowieka i sam jeszcze bardziej się boi. Jeśli urządzasz w swoim domu Sylwestra pomyśl o jakimś azylu dla kota, tak by nie musiał przebywać tam gdzie odbywa się impreza i miał dostęp do swojego jedzenia i kuwety. Nawet wystrzał otwieranego szampana jest dla kota stresujący. Nie pozwól, by ktoś z Twoich gości czy domowników próbował podać kotu (czy innemu zwierzakowi) szampana a co jeszcze gorsze próbował zmuszać go do jego wypicia – niestety sytuacje takie się zdarzają. Jako azyl dobrze sprawdza się miejsce w sypialnianej szafie. Jeśli mieszkasz tak, że w domu będzie słychać wystrzały fajerwerków pomyśl o tym, że Twój przyjaciel się boi i na ten czas opuść towarzystwo żeby pobyć z nim przez ten najgorszy dla niego moment w całym roku. Okna podczas sylwestrowej nocy najlepiej wyciszyć kocami.

Jeśli spędzasz Sylwestra tylko w najbliższym rodzinnym gronie czy też sam ze swoim kocim przyjacielem to puść przed północą na cały regulator muzykę tak, aby zagłuszyła ona odgłosy fajerwerków. Kot będzie zdezorientowany i trochę niespokojny, ale zdecydowanie jest to lepsze niż gdyby słyszał wystrzały (kota do głośnej muzyki można zacząć przyzwyczajać przed sylwestrem – jakieś 10 minut dziennie głośnej muzyki). Oprócz włączenia zagłuszającej muzyki aby odwrócić uwagę kota od wystrzałów trzeba pobawić się z kotem, w coś lub czymś, czym lubi się bawić. Zabawę należy rozpocząć przed północną, tak aby jak zaczną się fajerwerki kot był w trakcie zabawy. Jeśli kot po ususzeniu fajerwerków jednak przerwie zabawę i schowa się w jakimś zakamarku nie wyciągaj go na silę a usiądź w pobliżu i mów do niego spokojnym głosem. Wiele kotów słysząc wystrzały w panice chowa się w różne zakamarki (np. pod brodziki, wanny, łóżka, szafy).


Jeśli spędzasz sylwestrową noc poza domem a w domy będzie słychać fajerwerki – niestety teraz to chyba wszędzie je słychać, bo ludzie wychodzą przed domy czy bloki i odpalają je jak szaleni – zorganizuj na tę noc kotu opiekę czy to w domu (może jakiś zaprzyjaźniony gimnazjalista czy licealista spędzi tę noc z Twoim kotem i zarobi sobie parę groszy do uczniowskiego kieszonkowego) czy też u kogoś – może rodzice czy dziadkowie nigdzie się nie wybierają i chętnie zaopiekują się w tę noc Twoim pupilem. Kot musi znać i lubić osobę, pod której opieką zostanie. Pozostawiony w domu sam kot może bardzo mocno przeżyć pierwsze godziny rozpoczynającego się roku. Jeśli nie masz z kim zostawić kota sugerujemy zrezygnowanie z spędzenia Sylwestra poza domem.

Jeśli wiesz, że Twój kot bardzo się boi i potem długo jeszcze przeżywa sylwestrową noc to można przedyskutować z lekarzem weterynarii podanie kotu leku uspakajającego. Absolutnie nie można podać kotu (innym zwierzętom) leków uspakajających dla ludzi. Lek dla zwierzaka musi zostać uzgodniony w lekarzem weterynarii. Należy zrobić to co najmniej parę dni przed Sylwestrem ponieważ zazwyczaj leki podaje się nieco wcześniej. Podanie leku już wystraszonemu kotu może nie pomóc a przynieść odwrotny efekt potęgując strach.

Bywają koty, które nie boją się wystrzałów, ale jest ich marginalny odsetek. Nie bagatelizuj strachu swojego kota. Długotrwały lub silny stres u kota może być przyczyną powstania wielu groźnych chorób. Paniczny lęk może doprowadzić do zawału. Co roku tysiące (nie ma polskich statystyk, włoskie mówią o 50 tysiącach) kotów a także psów, mieszkańców schronisk, ogrodów zoologicznych i dzikich zwierząt (w tym duży odsetek miejskich ptaków) podczas wystrzałów fajerwerków, rac czy petard umiera ze strachu na zawał. Jeśli kot ma jakieś kocie wyjście z domu na sylwestrową noc należy je zamknąć a jeśli jest kotem wychodzącym, to najlepiej w ogóle go nie wypuszczać z domu w Sylwestra ponieważ od rana spotyka się grupki młodzieży a bywa, że i dorosły, którzy puszczają race i petardy. Wiele kotów i psów słysząc wystrzały ucieka w panice a potem nie może odnaleźć swojego domu. Jeśli chcesz wypuścić jednak w ten dzień kota (odradzamy) na wszelki wypadek daj mu obrożę z adresem i numerem telefonu.

Nie wiadomo, dlaczego zwierzęta boją się tak bardzo wystrzałów sztucznych ogni, rac oraz petard. Jest na pewno w nich coś przerażającego dla zwierząt jeśli boją się ich także psy myśliwskie przyzwyczajone do huku broni. Mamy duży żal do naszych polityków – w większości europejskich krajów a także w większości amerykańskich stanów zabroniony jest handel sztucznymi ogniami i petardami a także ich odpalanie. Mamy nadzieję, że ten problem także w naszym kraju zostanie rozwiązany. Pamiętajcie prosimy, że sylwestrowa noc jest dla kota (a także psa i innych zwierząt) traumatycznym przeżyciem i zróbcie wszystko, co możecie aby Wasz pupil rozpoczął Nowy Rok bez większego stresu. Zanim sami zechcecie wypuścić w niebo fajerwerki lub odpalić petardę pomyślcie, że mogą kosztować one życie jakiegoś zwierzaka czy nawet zwierząt.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

PS
Wielu ludzi na początku roku robi sobie plany na najbliższy rok – jeśli nie mieszkasz z kotem, czy innym zwierzakiem, może postanowisz, że w tym roku adoptujesz kota.