Niezwykła przyjaźń kota z nosorożcem

Niezwykła przyjaźń kota z nosorożcem

Koty zaskakują wszystkich przyjaźniami z innymi gatunkami zwierząt. Ta przyjaźń jest jednak wyjątkowa ponieważ mały kot Mewie zaprzyjaźnił się z młodą ale już ogromną w porównaniu z nim samicą białego nosorożca o imieniu Nandi. Białe nosorożce są największymi obecnie żyjącymi nosorożcami. Waga samic waha się od 1,5 – 2 ton a samców 2 – 2,5 tony.

Niezwykła przyjaźń kota z nosorożcem

Ta urocza para przyjaciół poznała się w The Orphanage Rhino wspieranym przez Wild Heart Wildlife Foundation (WHWF) usytuowanym w południowoafrykańskiej prowincji Limpopo. Rhino Orphanage jest zarejestrowaną w 2012 roku organizacją non-profit której misją jest ratowanie osieroconych oraz rannych nosorożców. Nosorożce są cennym łupem kłusowników. Sproszkowany róg nosorożca, który jest uważany jako lek na wiele chorób oraz niezawodny afrodyzjak kosztuje na czarnym rynku za gram tyle, co gram kokainy. Dłuższy róg dorosłego białego nosorożca osiąga długość 1,5 m, krótszy 0,5 m. Z rogów wykonywane są, oprócz proszkowania ich, różne przedmioty, których zdaniem jest podkreślenie statusu ekonomicznego ich nabywców. Głównym terenem działalności kłusowników polujących na nosorożce jest RPA, w której żyje ponad 90% całej populacji tych zwierząt. Liczba zabitych nosorożców, pomimo zwiększenia liczby strażników przyrody i nakładania wysokich kar za zabicie nosorożca oraz handel rogami z roku na rok rośnie. Zwierzęta te zagrożone są wyginięciem i objęte są ścisłą ochroną.

Niezwykła przyjaźń kota z nosorożcem

Uratowane nosorożce przebywają w The Orphanage Rhino przeważnie do osiągnięcia dojrzałości płciowej (samice osiągają ją w wieku 4-5 lat, samce 10-12). W czasie pobytu w ośrodku nosorożce są pod stałą opieką weterynaryjną, dietetycy troszczą się o ich odżywanie a opiekunowie zachęcają do ruchu (w tym tarzania się) i wyprowadzają je na spacery do busz. Ponieważ nosorożce zaprzyjaźniają się ze swoimi opiekunami w ośrodku starają się o to aby kontakt podopiecznych z ludźmi był ograniczony, ponieważ nosorożce po osiągnięciu dojrzałości płciowej mają wrócić na wolność.


Niezwykła przyjaźń kota z nosorożcem

Matka Nandi została zbita przez kłusowników i dwumiesięczny maluch został przyjęty do The Orphanage Rhino, gdzie rezydował już nieco wcześniej uratowany przez opiekuna nosorożców Jamiego Traynora kilkutygodniowy kot, który otrzymał imię Mewie. Mewie stale towarzyszył w ośrodku człowiekowi, który go uratował i dał mu nowe życie. Kiedyś przyszedł zobaczyć, jak Jamie karmi nowego pensjonariusza, którym była Nandi. Mewie zakochał się w „małej” Nandi od pierwszego spojrzenia a ona odwzajemniła jego uczucia.

Dziś Mewie i Nandi są nieodłączną parą przyjaciół. Razem, śpią, jedzą, bawią się i wychodzą na spacery do buszu. Mewie nie zwraca uwagi na wielkość swojej przyjaciółki a Nandi stąpa ostrożnie żeby nie zrobić przez przypadek krzywdy swojemu przyjacielowi.

Niezwykła przyjaźń kota z nosorożcem

Podczas wspólnych spacerów Mewie, czeka na swoją przyjaciółką i zachęca do spaceru a Nandi niekiedy go zaskakuje swoim nieporadnym biegiem.https://www.kici-kici.pl/wp-admin/Kot%20i%20nosoro%C5%BCec%20-%20kocie%20zdrowie%20i%20kocie%20zwyczaje_files/DqMeRZQwcjs.html

Opiekunowie z The Orphanage Rhino mają nadzieję, że kiedyś Nandi powrócić na wolność. Ale ze względu na wiek Nandi nie nastąpi to szybko. Przed tą uroczą parą jest więc jeszcze sporo wspólnie spędzonych dni i nocy.
Zdjęcia: Jamie Traynor The Rhino Orphanage https://www.facebook.com/TheRhinoOrphanage

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie