Mięta nie dla kota

Mięta nie dla kota

Wielu opiekunów idąc w procesie myślowym na skróty wychodzi z założenie, że jeśli kocimiętka jest dla kotów nietoksyczna i większość kotów ją uwielbia to samo dotyczy mięty. Nic bardziej błędnego ponieważ mięta jest dla kotów toksyczna, czyli bardzo niebezpieczna.

Mięta nie dla kota

Mięta należy do najstarszych roślin używanych w medycynie. Wspomina się o niej w greckiej mitologii i Starym Testamencie. Jej lecznicze działanie znane już było w starożytnej arabskiej i chińskiej medycynie, doceniali ją między innymi Avicenna, Hipokrates i Paracelus. Docenia ją także współczesna medycyna. Medycyna ale nie weterynaria ponieważ mięta działa toksycznie na koty, psy oraz konie*. Toksyczne są dla zwierząt olejki eteryczne zawarte we wszystkich częściach rośliny. Pierwszymi objawami zatrucia są wymioty i biegunka (oczywiście przy tych objawach z kotem, czy psem należy natychmiast udać się do lekarza).

Mięta nie dla kota

Są różne odmiany mięty, jedne są mniej drugie bardziej toksyczne. Naszym zdaniem nie ma co o tym się rozpisywać, bo jakie znaczenie ma to czy coś jest mniej czy bardziej toksyczne? Po prostu jest toksyczne i trzeba tego unikać – jeśli w domu jest kot lub pies roślina ta nie powinna być uprawiana w warunkach domowych.


Mięta nie dla kota

Nie tylko zjedzenie mięty jest dla kota niebezpieczne ale także wdychanie olejków eterycznych. Jeśli jesteś zwolennikiem aromaterapii nie możesz jej przeprowadzać w obecności kota (psa). Nie tylko olejki eteryczne mięty są toksyczne dla zwierząt ale także np. eukaliptusa, kamfory. O niebezpiecznej dla kotów aromaterapii wkrótce napiszemy więcej ale zapamiętaj już, że nie wolno robić seansu aromaterapeutycznego (wcieranie olejku w ciało, nawilżacze z olejkami, podgrzewane kominki, kąpiel z olejkami) w obecności zwierząt domowych a zwłaszcza kotów.

Mięta nie dla kota

Przeglądając strony internetowe, i te amatorskie i te roszczące sobie prawo do profesjonalnych, ze zgrozą czytaliśmy o tym, że mięta kotom, nie szkodzi, że jeśli nie ma się kocimiętki warto kotu wysiać miętę, że miętę można podawać kotu w przypadku problemów żołądkowych. Prosimy, jeśli czerpiecie wiadomości o swoich pupilach z Internetu korzystajcie tylko z profesjonalnych źródeł (niestety ciężko jest określić, które są profesjonalne). Jeśli macie problem z tym, czy dana roślina, owoc, warzywo, produkt jest dla kota szkodliwy nie ufajcie wiadomościom z dowolnych miejsc w sieci a zaufajcie ekspertom z ASPCA (Organizację Zwalczania Okrucieństwa wobec Zwierząt), którzy zajmują się między innymi badaniem toksyczności pokarmów dla zwierząt i uratowali już pond 2,5 miliona zwierząt domowych wystawionych na działanie toksycznych substancji. * https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants/mint

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot PS
U nas mięta w doniczce pojawiła się tylko na czas robienia zdjęć do artykułu. Człowiek cały czas obserwował, czy nie próbujemy jej jeść. Potem została przekazana sąsiadce do dalszej uprawy.

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie