Dlaczego niekiedy kot przewraca się na grzbiet

Zdarza się, że kiedy człowiek wchodzi do domu leżący na kanapie czy na podłodze kot przewraca się na grzbiet, przebiera w powietrzu łapami, ziewa i na przemian wyciąga i wciąga pazury oraz porusza lekko czubkiem ogona. Patrzy przy tym przymrużonymi oczami badając reakcję swojego człowieka. Jest to bierna manifestacja uczuć kota wobec człowieka. Okazywana jest ona tylko wobec osób, którym kot ufa. Żaden kot nie odsłoni brzucha wobec obcego człowieka.


Kot o żywym temperamencie raczej wychodzi naprzeciw wchodzącemu do domu człowiekowi, ociera się o nogi lub prosi o wzięcie na ręce. Przewracanie się na powitanie na grzbiet typowe jest dla kotów leniwych i sennych. Towarzyszy mu zazwyczaj przeciąganie się i ziewanie, co oznacza, że kot nie ma zamiaru przerywać drzemki. Wahadłowe ruchy ogona świadczą o tym, że kot przeżywa dylemat wewnętrzny – nie wie czy wybiec na spotkanie człowiekowi czy nadal leniuchować.

Niech nikogo jednak nie zmyli odsłonięty koci brzuch – odsłanianie go nie oznacza, że kot chce być po nim głaskany. Ktoś kto tego spróbuje może spotkać się z kocimi pazurami ponieważ większość kotów woli trzymać dwunożnych przyjaciół z dala od swojego brzucha.


Jedynie niewielki odsetek kotów bardzo zaprzyjaźnionych ze swoim człowiek i bardzo mu ufających pozwala na pieszczoty brzucha a bywa, że wręcz się o nie domaga. Jeśli Twój kot na to Ci nie pozwala uszanuj to ponieważ, jak będziesz próbował to robić kot będzie się bronił pazurami a ponad to nabierze do Ciebie dystansu.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot