Czego potrzebuje kot w mieszkaniu

Czego potrzebuje kot w mieszkaniu

Mamy do dyspozycji koci wysoki drapak z 3 stanowiskami do leżenia i budką do chowania się, koci fotel, dużą skrzynię do wskakiwania, dwa pniaki brzozy do ostrzenia pazurków i kilka przytulnych miejsc na meblach i parapecie okiennym (koty lubią nasłonecznione miejsca) wyłożonych skórą z baranów. W oknie mamy siatkę ochronną żebyśmy nie wypadli. Ludzie często o tym zapominają a my koty czając się na ptaki, motyle czy muchy wyskakujemy na zewnętrzny parapet a nie ma się do niego jak wbić pazurkami i może dojść do groźnego i tragicznego w skutkach wypadku. Bardzo ważne jest też pamiętanie o tym, aby koty, które nie wychodzą na zewnątrz miały miejsca do ostrzenia pazurków, bo wtedy nie będą ich ostrzyły na meblach i kanapach.

Najlepsze do tego celu są nie jakieś wymyślne drapaki a zwykłe pieńki drzewa o średnicy około 20 cm i wysokości około 50 cm. Mamy też swój koci azyl – miejsce w szafie, w którym możemy się schować. Ważnym wyposażeniem dla kotów jest też kuweta. My mam kuwetę z żwirkiem zbrylającym się. Nasz człowiek uważa, że taki żwirek umożliwia łatwo utrzymać kuwetę w czystości. Ponieważ byłem już nauczony do korzystania z kuwety jak człowiek mi ją pokazał zademonstrowałem mu, że wiem, o co chodzi. Niech sobie nie myśli, że jest najmądrzejszy? Mam nadzieję, że będzie pamiętał o sprzątaniu kuwety. Thot nigdy dotąd nie korzystał z kuwet, ale jak człowiek mu ją pokazał też od razu załapał, o co chodzi. Mamy też kącik jadalny.


Czego potrzebuje kot w mieszkaniu
Choć mamy własny koci fotel na razie uważamy fotel człowieka za ciekawszy

Kącik jadalny musi być tak wydzielony, żeby nikt nie przeszkadzał kotu w jedzeniu. Miseczki dla małych kotów muszą być płaskie. Tak samo pojemnik na wodę. Ponieważ koty niezbyt chętnie piją wodę z miseczek ustawionych obok miseczek na jedzenie dostaliśmy dodatkowy pojemnik na wodę ustawiony w innym miejscu – mam swoją własną filiżankę na wodę. Mało ludzi wie, że koty uwielbiają pić wodę z filiżanek. Choć mamy własną filiżankę, z której korzystamy to i tak lubimy popijać wódę źródlaną (my też taką tylko pijemy) z szklanki człowieka jak zostawi ją na biurku? Obok naszych miseczek stoi też słoiczek z wodą a w niej wsadzona jest świeża natka pietruszki. Koty potrzebują w swoje diecie składników roślinnych. Pietruszka jest po to żebyśmy nie obgryzali roślin doniczkowych. Za niedługo będziemy mieli owies, bo widzieliśmy jak człowiek wsadzał nasiona do doniczki.