Koty z Kociej

JULIA BIEL

Fundacja „Koty z Kociej” mieści się w Jaworznie przy ulicy Sienkiewicza, choć wcale nie tam mieści się ich lokal. Właściwa siedziba znajduje się przy ulicy Kopernika 80. Misją fundacji jest wspieranie wolno żyjących kotów, które w dużej mierze grupują się w centrum miasta, przy ulicy, która potocznie nazywa się właśnie Kocia. Nazwa ta pochodzi od kamiennych kocich łbów, jakimi jest wyłożona, a więc wszystko składa się w spójną całość.

Założycielką fundacji jest pani Katarzyna Pokuta, która na co dzień działa również w Miejskim Domu Kultury w Jaworznie. Pani Kasia uwielbia kolor czarny, ciężką muzykę i właśnie koty. Ich los nigdy nie był jej obojętny, dlatego kilka lat temu postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Wiceprezesami fundacji są panie Marta Fudała i Ewa Młotkowska.


„Koty z Kociej” działa, jako fundacja niezależna, bazująca na ludzkiej dobroci oraz pomocy wolontariuszy. Przez większość roku fundacja radzi sobie nie najgorzej, jednak zawsze w okresie zimowym nadchodzi gorszy okres. Wtedy też pani Katarzyna zawsze gorąco prosi o pomoc rzeczową, szczególnie w postaci koców, aby wspomóc szczególnie koty żyjące na ulicy, niezależnie od pory roku. Ponadto przez cały rok fundacja przyjmuje dary w postaci karmy dla kotów, ponieważ miasto w żaden sposób ich nie wspiera (mimo, że jednym z ich partnerów jest Urząd Miejski w Jaworznie), a zakup na taką skalę z własnych pieniędzy często bywa problematyczny.

Oprócz pomocy bezdomnym kotkom, fundacja zajmuje się również tymi zwierzakami, które zostały znalezione lub zagubione. Wolontariusze najczęściej tworzą tymczasowy dom dla niechcianych przybłęd, w międzyczasie szukając dobrych dusz, które chciałby przygarnąć kotki na stałe i dać im kochający, ciepły dom. Fundacja, oprócz niesienia codziennej pomocy, wypełnia również zadania na podstawie projektów, jakich się podejmują. Najnowszy z nich opisany jest na stronie fundacji: „Fundacja Koty z Kociej o okresie od 1.03.2019-30.1.2019 realizowała zadanie publiczne Jaworzno Miasto Kotów II, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Jaworznie”.


Miejsce realizacji zadania to teren miasta Jaworzna. Działania podjęte w trakcie realizacji zadania publicznego “Jaworzno Miasto Kotów II” skupiły się przygotowaniu programu łączącego spotkania edukacyjne z działaniami artystycznymi dotyczącymi kotów wolno żyjących i bezdomnych. Fundacja zorganizowała spotkania z zakresu edukacji pro zwierzęcej w formie warsztatów plastycznych dla różnych grup wiekowych. Kolejnym z podjętych działań było przygotowanie filmu edukacyjnego o kotach. Zostały także przygotowane i wydrukowane materiały edukacyjne związane z projektem. Poprzez realizację projektu chcieliśmy pokazać Jaworzno, jako miasto, które może być przyjazną przestrzenią dla potrzebujących zwierząt, a w szczególności kotom. Zadanie publiczne “Jaworzno Miasto Kotów II” jest naturalną kontynuacją działań edukacyjnych podjętych w 2018 w ramach zadania “Jaworzno Miasto Kotów”. Oprócz tego, fundacja oferuje na swojej stronie wiele grafik, pomagających w zrozumieniu czy odnalezieniu kota. Oto przykładowa z nich:

Oprócz wcześniej wspomnianej pomocy rzeczowej oraz tej w postaci wolontariatu, można również przekazać swój 1% podatku na „Koty z Kociej”. Jak argumentuje fundacja: „W imieniu naszej Fundacji zwracam się z prośbą abyście pomyśleli i uwzględnili Fundację Koty z Kociej w swoich PIT-ach. 1 % procent to duży zastrzyk gotówki, dzięki któremu możemy realizować nasze cele statutowe i pomagać potrzebującym kotom. Pomagajmy razem!!!”. Jeżeli więc ktoś chciałby wykazać chęć i wesprzeć „Koty z Kociej”, możliwa jest wpłata 1% na rachunek KRS 0000527590, a nawet wykonanie przelewu zagranicznego. Wszystkie dodatkowe informacje oraz dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej https://kotyzkociej.jaw.pl.

Każdy gest się liczy – szczególnie mały gest dla małych zwierzątek!