Kot również może być ratownikiem

Kot również może być ratownikiem

NATALIA KULETA

Spadek cukru u osób chorujących na cukrzycę typu 1 niesie zawsze ze sobą poważne skutki w postaci zmęczenia, drgawek bądź utraty przytomności, Ważne jest więc aby w odpowiednim czasie podbić poziom cukru w krwi chorego. Naukowcy z Cambridge przeprowadzili badania i udowodnili, iż psy mogą wyczuć spadek cukru w krwi cukrzyka a to wszystko przez izopren – pierwiastek, którego jest najwięcej w naszym organizmie a przy spadkach cukru możemy wydalić go z wydychanym powietrzem aż dwa razy więcej. Czy nasze mruczki też mają takie zdolności?


Kot również może być ratownikiem

Niezawodne kocie zmysły

Jak wiadomo koty mają wyostrzone zmysły – szczególnie węchu i słuchu, które zawdzięczają jeszcze swoim przodkom, którym te z kolei były potrzebne do przetrwania w środowisku naturalnym. Dzisiaj nasze mruczki już nie muszą walczyć ze złym światem o przetrwanie, w warunkach domowych ich umiejętność polowania może przydać się jedynie do zabawy i rozładowania energii, ale są wśród naszych milusińskich koty, które dzięki swoim zmysłom ratują życie. Przykładem jest 9-letni Walter z Wielkiej Brytanii, należący do 48-letniej Hazel Parkyn ze Swadlincote w Anglii. Brytyjka choruje na cukrzycę typu 1, stale musi kontrolować poziom cukru aby nie dopuścić do stanu hipoglikemii. Najniebezpieczniejsza dla cukrzyków jest noc, bo podczas snu jest trudno o kontrolę cukry. Pani Parkyn jednak to nie grozi a wszystko za sprawą Waltera. Brytyjka przyznała iż już kilka razy zdarzyło się, że jej kot wyczuł spadek cukry i natychmiast zareagował – uderzał swoją właścicielkę łapą po twarzy, dopóki ta się nie obudziła i nie zapanowała nad swoim cukrem. Właścicielka Waltera, dodała również iż kot nigdy nie był szkolony a jego zachowania były dosyć spontaniczne. Dzięki swojemu zachowaniu Walter został zgłoszony do nagrody Hero Cat w plebiscycie National Cat Awards organizowanym przez Cats Protection, jedną z największych brytyjskich fundacji zajmującej się kotami.


Kot również może być ratownikiem

Kot… Pan doktor kot

Czy mruczki mogą więc wyczuwać inne schorzenia? Mogą! Wszystko to dzięki swojemu trybowi życia – na wolności mruczki są samotnikami i gdy są chore, wiedzą, że muszą zaopiekować się same sobą. Jednak gdy taki mruczek jest naszym domownikiem, to traktuje nas jako “część siebie” i czuje, że musi się nami zaopiekować. Może on przykładowo tulić się do nas w miejscach gdzie odczuwamy ból bądź dyskomfort. Takim zachowaniem mruczek, będzie próbował nas zrelaksować, tak abyśmy przestali choć na chwilę myśleć o bólu. Przypuszcza się, że to właśnie dzięki swojemu węchowi koty wyczuwają różne schorzenia rozwijające się w naszym organizmie w tym chorobę nowotworową bądź zbliżający się udar. Koty również potrafią wyczuć choroby psychiczne – według badań, mają one gryźć znacznie częściej osoby chore na depresję niż te zdrowe.

Kot również może być ratownikiem

Zaufaj kociemu lekarzowi

Koty to mądre zwierzęta, dzięki swoim wyostrzonym zmysłom mogą one wyczuwać rozwijające się w naszym organizmie choroby. Kto wie, może z czasem będziemy mogli zobaczyć kocich asystentów zamiast psów. Warto więc obserwować czy nasz milusiński nie przypodobał sobie jakiejś z części naszego ciała “aż za bardzo” a jeśli tak – udać się na badania w celu kontroli aby upewnić się czy wszystko z naszym zdrowiem jest okej.

Źródła:
https://www.koty.pl/artykuly/aktualnosci/kot-wyczuwa-hipoglikemie
https://zooart.com.pl/blog/czy-koty-wyczuwaja-choroby-fakty-i-mity