Kontrowersje wokół ubierania kotów

Kontrowersje wokół ubierania kotów

Na naszej społeczności LOL KOTY, do której serdecznie zapraszamy użytkowników Facebooka, od czasu do czasu pojawiają się zdjęcia ubranych kotów. Jednym członkom społeczności zdjęcia te bardzo się podobają inni ostro i zawzięcie krytykują tego typu zdjęcia i uważają, że ubrane koty są nieszczęśliwe. Jak to więc jest z ubieraniem kotów?

Kontrowersje wokół ubierania kotów

Są koty, które koniecznie należy ubierać. Te koty to nagie sfinksy. Aby utrzymać wysoką temperaturę ciała, zwłaszcza zimą, sfinks musi mieć wysokokaloryczną dietę a oprócz tego należy go ubierać żeby nie marzł. Latem sfinksy naciera się kremem z filtrem UV a w upalne dni ponad to zaleca się założenie kotu lekkiego przewiewnego i wygodnego dla kota ubranka przed wyjściem na spacer.

Kontrowersje wokół ubierania kotów

Sfinksy to jedyne koty, które potrzebują ubrania (pomijamy ubranka pooperacyjne). Nie ubierajcie innych kotów prosimy ponieważ koty cenią sobie swobodę ruchów i choć są członkami rodziny, to nie są ludźmi. A co z sytuacjami wyjątkowymi, kiedy to na przykład cała rodzina ubiera się specjalnie na przykład do świątecznego zdjęcia? O tym czy kot wystąpi w czapce Mikołaja zadecyduje on sam.

Kontrowersje wokół ubierania kotów

Są koty, które okazjonalne ubieranie traktują za zabawę ze swoim człowiekiem. Koty nie wychodzące bardzo się nudzą, zabawa z człowiekiem jest dla nich bardzo atrakcyjna. Nawet ta, kiedy to trzeba włożyć coś na siebie i pozwać do zdjęcia. Po czym poznać, że kot traktuje to jako zabawę? – kot pozwala się ubrać, siedzi, stoi lub leży (z głową do góry) w ubraniu z postawionymi uszami, dumny pozuje do zdjęcia i czeka na pochwałę.

Kontrowersje wokół ubierania kotów

Są też koty (w większości), które nie tolerują ubierania. Kot, który nie uważa pozowania w ubraniu za zabawę, przeważnie kładzie się na boku i nieruchomieje lub miota się starając się pazurami i zębami ściągnąć ubranie. Koty bardzo zżyte ze swoim człowiekiem mogą chwilę siedzieć w nienaturalnej pozycji w ubraniu, nie rozumiejąc czego chce od nich człowiek. Niezadowolenie kota widoczne jest na zdjęciu po nienaturalnej pozycji siedzącej oraz po położnych wzdłuż głowy oklapniętych uszach (tak układa uszy kot, który się boi) lub pozycji leżącej bocznej.

Tak, jak napisaliśmy jedne koty pozwalają się ubierać inne nie. Nasz człowiek dostał dla nas malutką koszulkę reprezentacji piłki nożnej. Przed jednym z niedawnych meczów eliminacyjnych do mistrzostw świata chciał nam w tej koszulce zrobić zdjęcia. Thot w ubraniu czuł się bardzo źle (zobacz, jak ma położone uszy) i od razu położył się na bok. Set nawet nie dał sobie koszulki ubrać. Czyli my należmy do kotów, które choć uwielbiają się bawić z człowiekiem oraz brać udział w sesjach zdjęciowych nie godzą się na przebieranki. Przykładem kota, który lubi się ubierać, jest nasza przyjaciółka Majka. Majka spokojnie pozwala się ubrać a potem z dumą pozuje swojemu człowiekowi do zdjęć.

Kontrowersje wokół ubierania kotów

Jeśli Twój kot nie uważa ubierania za zabawę, nie ubieraj go na siłę. To nie pluszowa maskotka, a czująca i myśląca istota. Tak, jak Ty odczuwająca stres. To Twój przyjaciel. Jeśli Twój kot uważa ubierania za zabawę z Tobą, po zrobieniu mu fotki rozbierz go od razu – kot tylko zgodził się na chwilowe ubranie żeby z Tobą się pobawić. Nie ubieraj kota też zbyt często – tę zabawę zostaw na specjalne okazje. Nigdy nie zostawiaj ubranego kota bez nadzoru. Jeśli Twój kot nie lubi się ubierać okazjonalne zdjęcie możesz zrobić aranżując odpowiednio przestrzeń. My pozwalamy jedynie na założenie nam muszek albo kokardek, ale przecież świąteczny charter zdjęcia można też oddać właśnie zawiązując kotu wstążkę w charakterystycznym dla danego święta kolorze. Należy jednak zaraz po zrobieniu zdjęcia zdjąć wstążkę – kot biegając w niej po domu może zaczepić się o coś wstążką, co może mieć tragiczne konsekwencje. Nie zakładajcie też kotom do biegania po domu obróżek.

Kontrowersje wokół ubierania kotów

Jeśli Twój kot nie lubi ubierania widząc fotkę ubranego siedzącego, lezącego z głową do góry czy stojącego w naturalnej pozycji kota nie irytuj się i nie oceniaj autora zdjęcia negatywnie – ten kot pozując do zdjęć w ubraniu bawił się z swoim człowiekiem. Jeśli widzisz zdjęcie kota ubranego leżącego na boku lub siedzącego w nienaturalnej pozycji z oklapniętymi uszami wyraź swoją dezaprobatę. Pamiętaj też, że poza sfinksami, kotu nie potrzebne jest na co dzień ubranie. Kot jest dzikim zwierzęciem i pozwól mu takim zostać.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie