Kocie miasteczko Houtong

Kocie miasteczko Houtong

W niewielkiej miejscowości Houtong, zwanej Kocim Miasteczkiem, położonej na północnym krańcu wyspy kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy Tajwanu Tajpej miastem rządzą koty a ludzie im usługują).


Houtong był kiedyś dużym ośrodkiem wydobycia węgla. Kiedy skończyły się zasoby węgla w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku bogate niegdyś miasteczko zaczęło ubożeć a kiedy w roku 1990 zamknięto kopalnię wielu ludzi wyprowadziło się. Od 2008 roku o Houtong za sprawą wolontariuszy opiekujących się około setką wolno żyjących kotów znowu zrobiło się głośno. Wolontariusze postanowili poprawić warunki życia bezdomnych kotów, wybudowano im kocie domki, na dachach i podestach umieszczono kocie legowiska, zmobilizowano mieszkańców do wolontariatu na rzecz kotów, zapewnianie im pożywienia i opieki medycznej. Pomysłodawczynią tych działań była emerytka Chan Bi-yun, która opiekowała się najpierw pięcioma kotami zmarłego sąsiada a potem połową bezpańskich kotów w miasteczku (na filmie kobieta w brązowej bluzce i beżowej kamizelce).

Kocie miasteczko Houtong
Zdjęcia ze strony unlazify.me

Kotom bardzo się to spodobało a wolontariusze zaczęli wrzucać do Internetu fotki z Kociego Miasteczka i zachęcać na blogach, portalach społecznościowych oraz różnych stronach internetowych do odwiedzania Houtong. Pomagali im w reklamowaniu Houtong jako Kociego Miasteczka „kociarze” z różnych stron świata.


Dziś masowo do Kociego Miasteczka przyjeżdżają turyści chcący spędzić dzień w towarzystwie kotów, malarze portretujący koty, fotograficy, wycieczki szkolne. Wśród odwiedzających Houtong jest wielu Japończyków, którzy kochają koty. W weekend Kocie Miasteczko chętnie odwiedzają mieszkańcy Tajpej. Do Houtong, które znalazło się w prestiżowym serwisie turystycznym „Tripadvisor”, jako atrakcja turystyczna Tajwanu, można dojechać nowoczesną koleją ze stolicy.

Kocie miasteczko Houtong
Zdjęcia ze strony tripadvisor.com

Miejscowa ludność wykorzystując zainteresowanie kotami zaczęła wytwarzać różne kocie figurki, pluszaki, poduszki, kartki pocztowe, obrazki, wypieki w kształcie kotów, odzież, torebki, portfele, etui na telefony i smartfony, biżuterię, stemple, krawaty, spinki do mankietów i do włosów z wizerunkiem kotów itp., które można kupić w sklepikach i na straganach. Cukiernie i restauracyjki serwują napoje w kubkach z kocimi podobiznami. Wypieki , pamiątki i inne artykuły pakowane są do toreb z nadrukiem kotów.

Niedawno dla bezpieczeństwa kotów miasto zafundowało im kładkę – tunel nad torami kolejowymi ze specjalnymi dodatkowymi podestami. Kładka z jednej strony ma kocie uszy a z drugiej ogon. Spacerując po Houtong można podziwiać różnego rodzaju rzeźby kotów i malowidła. Kot widoczny jest także na znakach drogowych. Koty mieszkające w Houtong mają łagodne usposobienie, nie boją się ludzi, chętnie pozują do zdjęć, pozwalają się głaskać i brać na ręce.

Kocie miasteczko Houtong

Kotom wolno wszędzie przebywać, niezależnie od tego czy jest to np. trawnik, stolik restauracyjny, sklep czy czyjeś mieszkanie. Dzięki kotom przetrwa też pamięć o górniczych tradycjach miasteczka, ponieważ wykorzystując popularność miasteczka wśród turystów odwiedzających Tajwan otwarto w Houtong muzeum górnictwa, po którym oczywiście też spacerują koty lub śpią na eksponatach.

Nie wszystko jednak wygląda tak sielankowo. Kotów w Houtong stale przybywa ponieważ zdarza się, że ludzie chcący pozbyć się kotów przywożą je do Houtong licząc na to, że miejscowa ludność się nimi zaopiekuje. W Kocim Miasteczku żaden kot nie zostaje bez opieki ale istnieje ryzyko, że nowe koty w porę nie zauważone i zaszczepione mogą rozgościć kocie choroby zakaźne. Problem staje się też utrzymanie kotów (ludność Hautong stanowi około 200 osób). Więcej fotek z Kociego Miasteczka można znaleźć na facebookowej stronie miłośników Houtong. Społeczność ta liczy nieco pond 15 tysięcy osób. To miło popatrzeć, jak koty czują się w mieście jak we wlanym a ludzie im usługują A tak na poważnie to dobry przykład jak można zadbać o koty wolno żyjące – na myśli mamy kocie domki, dokarmianie, opiekę medyczną i życzliwość mieszkańców Houtong wobec kotów. Człowieku, jeśli wiesz gdzie w Twoim mieście żyją koty wolno żyjące pomóż im prosimy. Zbliża się zima więc koty wolno żyjące będą miały problem ze znalezieniem pożywienia i w miarę ciepłego kąta. Jak można pomóc kotom wolno żyjącym napisaliśmy w innym artykule.

Jeśli nie możesz pomóc osobiście to może podarujesz jakiś kocyk czy karmę wolontariuszom opiekującym się bezdomnymi kotami. Nie wyganiaj kota, który będzie szukał u Ciebie w piwnicy schronienia przed zimnem. Obowiązek pomocy wolno żyjącym kotom wynika z przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli zauważysz, że ktoś uniemożliwia kotu przebywanie w piwnicach bloków/kamienic czy na ogrodach działkowych powiadom o tym fakcie Straż Miejską lub prokuraturę. Jeśli wiesz o kotach potrzebujących pomocy a sam nie możesz pomóc powiadom prosimy o tym Straż Miejską (koty bezdomne są pod opieka gminy) dzwoniąc na numer 986 lub numer alarmowy 112.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot