Kocie kawiarnie – Kraków

MAGDALENA MITRENGA

Na polskim rynku coraz częściej pojawiają się tematyczne kawiarnie, jedne ze słynniejszych to kocie kawiarnie. Tego typu lokale cieszą się rosnącą popularnością. Czym właściwie są kocie kawiarnie? Są to takie kawiarnie, w których na stałe przebywają koty domowe, które mogą swobodnie chodzić po lokalu. W większości (niestety jeszcze nie we wszystkich) kawiarni obowiązuje ścisły regulamin dla pracowników czy klientów lokali. Również takie kawiarnie mają inny bardzo ważny cel, promowanie adopcji kotów oraz kocie fundację. W niektórych lokalach można również adoptować czworonoga.


Miałam przyjemność odwiedzić jedną z kocich kawiarni w Krakowie przy ulicy Karmelickiej, o nazwie “Kocia kawiarnia kociarnia” Przy wejściu był obowiązek zapoznania się z regulaminem o którym wcześniej wspomniałam. Do kawiarni przyjmowano jedynie osoby od wieku szkolnego, zazwyczaj takimi zasadami są:

  • Nie noszenie kotów na rękach, nie nie wszystkie koty lubią być noszone i te czworonogi chodzą własnymi ścieżkami
  • Wyłączenie lampy błyskowej w przypadku robienia zdjęć,
  • Nie dokarmianie kotów, każde zwierzę powinno mieć stałe pory żywieniowe,
  • Nie budzenie kotów, w końcu nikt nie lubi gwałtownej pobudki,
  • Zachowanie spokoju i nie bieganie po kawiarni, koty mają bardzo wyczulony słuch i zazwyczaj nie przepadają za głośnymi dźwiękami.

W kawiarni mieszka dziesięć kotków: Simba, Pumba, Jaś, Małgosia, Klemens, Kajtek, Szczęściara, Bójka, Bajka i Brawurka. Każdy z kotów ma całkowicie różną wyjątkową osobowość.

Poza kotkami oczywiście można tam napić się kawy lub herbaty czy skosztować różnego rodzaju ciast. Jest też możliwość zakupu pamiątek, takich jak kubki, torby czy pocztówki z wizerunkami lokatorów i ich opisy.


Pieniądze z pamiątek są przekazywane na fundację “Kocia Akademia”. Zadaniem fundacji jest przygarnianie kotów porzuconych, leczy je i szuka domów do adopcji. Pomaga w akcjach adopcyjnych kotów z domów tymczasowych, organizują zbiórki karm dla schroniska i domów tymczasowych. Fundacja wspiera szerzenie wiedzy o kotach, prowadzą warsztaty dla dzieci lub co miesiąc organizują bezpłatne spotkania z behawiorystą. Kocie kawiarnie są przyszłością kawiarni tematycznych oraz bezdomnych kotów, które mogą dostać drugą szansę.