DAWID KUDEŁKO
Każdy opiekun swojego pupila robi wszystko, aby zapewnić mu co tylko może w trosce o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Olbrzymia role w życiu każdego kota odgrywa odpowiednie żywienie. Dbamy o to, aby nasz kot rósł w zdrowiu oraz pełni energii. Dlatego tez dieta kota powinna być tak skomponowana, by zawierała wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Przeanalizujemy czego dokładnie potrzebuje nasz futrzak, i postaramy odpowiedzieć się na pytanie, które dzieli wielu “karma sucha, czy mokra?”.
Jak rozpoznać dobrą karmę?
Aby rozpoznać dobrą karmę dla kota, niezbędnym będzie zaznajomienie się ze składem pożywienia, które planujemy zakupić. Zacznijmy jednak od tego, że karmy komercyjne, którymi żywione są współczesne koty, możemy podzielić ze względu na wilgotność na: suche – które zawierają przeciętnie około 10% wody, zwykle jednak nie mniej niż 3-6%; półwilgotne – w których zazwyczaj mamy zawartość wody na poziomie około 20-40%, ale norma dla tych karm jest szersza – 14-60% oraz wilgotne – czyli te o wysokiej zawartości wody, wynoszącej 70-85%.
Karma sucha i jej zalety
Karma sucha jest z natury pożywieniem wygodniejszym, właściciel pupila może bez problemu pozostawić nałożony pokarm w misce kota i nie martwić się faktem, ze jego zwierzak nie będzie miał co zjeść. Jednak, aby sucha karma zapewniała wszystkie potrzebne witaminy i minerały, musi być zrobiona z najwyższej jakości składników. Sucha karma pozytywnie wpływa również na jamę ustną, ponieważ ściera ona odkładającą się płytkę nazębną u kota, co również wpływa pozytywnie na jego stan dziąseł. Najlepsza sucha karma to ta, która zawiera duże ilości mięsa. Najlepsza sucha karma dla kota to taka, w której wśród składników nie znajdziemy zbóż, mleka i produktów mlekopodobnych. Zwrócić szczególną uwagę musimy na to, aby takowa karma posiadała duże ilości, mięsa szczególnie drobiu, czy ryb.
Karma mokra i jej zalety
Karma mokra jest alternatywą dla karmy suchej. Przydatna, zwłaszcza gdy nasz kota nie przepada za piciem wody, ponieważ posiadać może ona, aż do 83% wody w swoim składzie. Karma taka jest bardziej soczysta oraz aromatyczna, niż suchy jej odpowiednik. Wspomaga trawienie naszego pupila oraz wspiera jego układ moczowy. Sprawia to, ze nasz kot nie musi aż tak często zmuszać się do przyjmowania płynów, jeśli za tym nie przepada.
Jak często karmić naszego kota?
Zalecane jest rozłożenie kociej karmy na proporcję w 3 częściach. 1/3 proporcji to karma sucha, natomiast 2/3 to karma mokra w ten sposób zapewniamy więcej energii metabolicznej naszemu futrzakowi z karmy mokrej bogatszej w wodę. Nasz kot powinien mieć stały dostęp do pożywienia. Należy dbać o to, aby kot jadł mało, lecz często. Warto jednak pilnować tego, aby nie doprowadzić naszego kota do otyłości. Saszetki “na raz” powinniśmy podawać naszemu kotu około 3-4 razy dziennie, mają one mniej więcej około 85g pojemności co daje nam wartość energetyczną 2 małych myszy.
Żywienie mieszane – rozwiązanie?
Jak możemy zauważyć, karma mokra, jak i sucha mają swoje zalety i jednoznacznie stwierdzić możemy, ze ani karmienie samą suchą, ani karmienie samą mokrą karmą nie będzie wpływać dobrze na naszego kota. Wtedy więc powinniśmy zastosować się do metody mieszanej. Podając kotu karmę mokrą oraz suchą, nie ograniczając się do jednej z nich. Sprawi to również, ze nasz kot nie będzie “wybrzydzał” i będzie otwarty na więcej możliwości w przyszłości, jeśli chodzi o rodzaje karm. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj karmy się zdecydujemy, najważniejsze jest to, aby zawierała ona wszystkie niezbędne dla zdrowia kota witaminy i minerały.