Jak zrobić legowisko dla kota na parapet?

Koty uwielbiają wylegiwać się na parapetach a także uważają parapety za punkty obserwacyjne. Większość parapetów jest za mała aby duże koty mogły się na nich swobodnie wylegiwać. Można kupić gotowe legowiska powiększające powierzchnię parapetu (na szerokość), ale po pierwsze nie są one zbyt duże (przeważnie 50 x 35 cm) a po drugie drogie. Ludzka mama naszych kocich przyjaciółek Majki i Inki, sama zrobiła super duże legowisko na parapet dla swoich kocich córek. Oddajemy głos Lucy.


Parapety w moim mieszkaniu są niezbyt szerokie. Nie mogłam kupić odpowiedniego legowiska na parapet (takiego aby swobodnie mogły leżeć na nim dwa koty), więc postanowiłam zrobić legowisko sama.

Planując legowisko trzeba zmierzyć odcinek między parapetem a dolną ramą okna i zrobić legowisko o takiej wysokości, żeby można było swobodnie otworzyć okno (okno oczywiście powinno być zabezpieczone siatką lub kratą). Do zrobienia legowiska na parapet wykorzystałam: płytę kartonowo – gipsową (płyta został mi po remoncie mieszkania ale można także wykorzystać na przykład deskę, płytę MDF, płytę OSB), tworzywo piankowe (ja takie miałam w domu ale można zastosować na przykład gąbkę, piankę odzieżową, kocyk), brezent (akurat taki materiał miałam ale można wykorzystać każdy w miarę gruby materiał, w tym plusz), 2 ściski śrubowe, taśmę dwustronnie klejącą (można zastosować klej).


Płytę kartonową przycięłam nożykiem introligatorskim na pożądany wymiar (kupując w sklepie budowlanym płytę MDF, OSB lub deskę od razu można dać ją przyciąć). Na płytę przykleiłam dwustronną taśmą samoprzylepną przycięte zgodnie z wymiarami płyty tworzywo piankowe. Uszyłam pokrowiec z brezentu. Mój pokrowiec zszyty jest na stałe ponieważ brezent można czyścić na mokro. Szyjąc pokrowiec na przykład z pluszu warto zrobić zapięcie na rzepy lub zamek błyskawiczny żeby można było od czasu do czasu pokrowiec wyprać. Gotowe legowisko przymocowałam z obu boków do parapetu za pomocą ścisków śrubowych.

Ja zrobiłam legowisko na całą długość parapetu. Dzięki półce powiększył się parapet na szerokość o 20 cm, co umożliwia moim dwóm kotom swobodne wylegiwanie się na parapecie i obserwowanie okolicy. Legowisko na parapet nie konieczne trzeba robić na całą długość parapetu. Można zrobić je na przykład tylko na szerokość okna. Ściski śrubowe przykręca się wtedy lekko skosem.

Dziękujemy Lucy mrucząco za tutorial. My mamy bardzo szeroki parapet (jak zmieniano okna w naszym domu, człowiek specjalnie dla nas taki wybrał) i wiemy, jak ważne dla kota jest legowisko na parapecie. Jeśli Twój kot/koty nie ma odpowiedniego parapetu zachęcamy do zrobienia samodzielnie legowiska na parapet. Dla kota nie wychodzącego obserwowanie otoczenia przez okno jest bardzo ważne i sprawia mu dużą przyjemność.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot