Jak robić kotu zdjęcia?

Clipboard135

Kot to jeden z najpopularniejszych tematów w fotografii, ale zarazem to najbardziej kapryśna modelka. To nie Ty decydujesz o tym, kiedy zaczyna się sesja zdjęciowa i jak ona przebiega a kocia gwiazda. Co jest (oprócz aparatu fotograficznego) niezbędne aby zrobić kotu dobre zdjęcie? Cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość i pojemna karta pamięci.


Faktem jest, że najlepsze zdjęcia kotów to te nie pozowane, wykonane spontanicznie. Mieszkając z kotem warto zawsze mieć pod ręką aparat fotograficzny ale tak aby był on niedostępny dla kota. Pierwszą rzeczą jaką zepsuliśmy w naszym domu był właśnie aparat fotograficzny. Leżał w pogotowiu a my zrzuciliśmy go z biurka na podłogę i uszkodził się obiektyw. Ponieważ kot bardzo szybko zmienia nastrój – na przykład leży a za chwilę rzuca się w pogoń za niewidocznym intruzem – najlepiej od razu wybrać najlepsze ustawienie aparatu.

Robiąc zdjęcia kotom nie należy używać lampy błyskowej. Zdaniem ekspertów od fotografii najlepiej fotografować koty wykorzystując światło dzienne niezbyt słonecznego dnia. Robić zdjęcia kotu w pobliżu okna, z którego trzeba odsłonić rolety, zasłony i firany. Jeżeli pomieszczenie nie jest wystarczająco doświetlone można kogoś poprosić żeby przytrzymał duży arkusz białego kartonu, no chyba, że ktoś ma blendę. Jeśli konieczne jest doświetlenie należy używać światła ciągłego.

Koty nie lubią lamp błyskowych (niektóre się ich boją). Flesz sprawia, że kot nie wygląda naturalnie. Nawet jeśli lampa błyskowa nie jest ustawiona bezpośrednio na kota w trakcie jej użycia kot zazwyczaj zdąży zamknąć oczy a jeśli nie zdąży to jego oczy wyglądają, jak oczy jakiegoś demona lub dwa laserowe punkty. Taki efekt może dać też poświata z monitora i ekranu telewizora. Robiąc sesję należy te urządzenia wyłączyć. Jeśli konieczne jest użycie flesza należy zrobić zdjęcie tak aby flesz odbił się od ściany.

W pomieszczeniu, w którym ma odbyć się sesja fotograficzna najlepiej usunąć wszystkie zbędne przedmioty, porozrzucane czasopisma, leżący na fotelu szlafrok itp. ponieważ to nie fotograf a kot będzie decydował o tym gdzie jest fotografowany.


Najłatwiej robi się zdjęcia śpiącego kota. Planując „śpiącą” sesję zdjęciową należy uprzątnąć zbędne przedmioty a jeśli kot ma być fotografowany na kanapie, łóżku czy fotelu zadbać o to aby narzuta nie zlewała się z umaszczeniem kota.

Zdarza się, że ktoś chce zrobić zdjęcie z kotem okazjonalne: na przykład takie, które może zostać wylane jako kartka świąteczna czy urodzinowa. My dość często bierzemy udział w takich sesjach, jak człowiek chce nam zrobić zdjęcia do naszych artykułów. Aby wykonać takie zdjęcie należy poszukać miejsca w domu z jednolitym tłem albo je zaaranżować wieszając na meblach jakieś zasłony czy narzuty.

Ważna jest też aranżacja przestrzeni. Najlepiej te prace wykonać bez udziału kota a to z dwóch powodów: 1) kot będzie przeszkadzał w zakrywaniu mebli i aranżowaniu przestrzeni 2) bardziej będzie zainteresowany miejscem, które zostało przygotowane jeśli nie będzie brał udziału w jego przygotowaniu. Ponieważ koty bardzo lubią wszelkiego rodzaju nowości jest duża szansa, że zainteresują się tym, co im przygotowano (np. pisanki, wazon z kwiatami, ozdoby choinkowe) i będzie mu można zrobić zdjęcia.

Jeśli kot nie chce współpracować, to trzeba odłożyć aparat i zaczekać, aż własnej woli przyjdzie. Zdjęcia udadzą się tylko wtedy, jeśli kot sam będzie zainteresowany udziałem w sesji. Nie można próbować kota do czegoś zmuszać, ponieważ efekt będzie odwrotny do oczekiwanego i kot w ogóle nie będzie miał ochoty brać udziału w sesji. Aby bardziej zachęcić kota można przedmiot, z którym ma być sfotografowany kot skropić kilkoma kroplami waleriany czy posypać odrobiną kocimiętki. Niekiedy przydaje się wskaźnik laserowy.

Większość kotów nie lubi być ubierana ale są koty, które mogą potraktować to jako zabawę. Ale tu też obowiązuje zasada nic na siłę. Jeśli kot tego nie lubi albo w danym momencie nie ma ochoty nie należy go do tego zmuszać. Zresztą jeśli ktoś spróbuje ubrać kota wbrew jego protestów i tak nie zrobi zdjęć ponieważ kot położy się i będzie z zdzierał z siebie ubranie. Na zdjęciu poniżej nasza przyjaciółka Majka – sesja sylwester 2015/2016.

Aby zrobić kotu zdjęcie w zaaranżowanej przestrzeni naprawdę trzeba być cierpliwym aby zrobić jednocześnie zdjęcie dwóm kotom trzeba mieć anielską cierpliwość. Nasz człowiek, który nie należał do grona ludzi cierpliwych cierpliwości nauczył się robiąc nam zdjęcia. Nie wiemy czy możemy sobie to zaliczyć, jako dobry uczynek?

Robiąc zdjęcia kotu najlepiej robić je z tego poziomu na jakim jest kot. Jeśli kot siedzi czy leży na podłodze trzeba położyć się na podłodze i cierpliwie czekać na moment, kiedy będzie można nacisnąć spust migawki. Zdjęcia robione z góry zniekształcają zazwyczaj sylwetkę kota, tak jak i zdjęcia robione z dołu. Jeśli jest to możliwe warto robić zdjęcia z aparatu ustawionego na statywie. Robienie zdjęć kota w ruchu to już wyższa szkoła fotografowania. Nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie fotografii, każdy też używa innego sprzętu do robienia zdjęć (komórki, smartfony, aparat fotograficzne różnego rodzaju, tablety) dlatego podpowiemy jedyne, za ekspertami fotografii, że zdjęcia kota w ruchu, aby obraz nie był rozmazany trzeba robić migawką z czasem góra 1/1000 sekundy. Robiąc zdjęcia kotu, zwłaszcza gdy się bawi, myje, robi koci grzbiet, ziewa można użyć trybu zdjęć seryjnych. Potem wystarczy wybrać najlepsze zdjęcia. Z zdjęć seryjnych można zrobić gifa.

Pamiętaj o tym aby kot podczas robienia zdjęć czuł się komfortowo. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule „Nie promujmy ludzkiej głupoty: okaleczanie kotów dla sweet fotki”. Nigdy nie rób zdjęcia kotu, w sytuacji, gdy zagrożone jest jego zdrowie i życie. Ratuj kota, nie myśl o tym, że możesz mieć „dobre” zdjęcie! Takie zdjęcie może znaleźć uznanie tylko osób pozbawionych empatii i wyobraźni. Jeśli pomimo Twoich wysiłków zdjęcia nie spełniają Twoich oczekiwań nie przejmuj się ponieważ najważniejsze jest to, że jest na nich Twój koci przyjaciel. W naszym albumie sporo jest zdjęć rozmytych i takich na których widać tylko nasze pupy i ogony 🙂

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot