Jak kot odnajduje drogę do domu?

Clipboard156

Wiadomo, że kot ma świetną pamięć wzrokową, która, podobnie jak znajome zapachy pomaga mu w orientacji w terenie. Naukowcy od dawna jednak starają się rozwikłać zagadkę, co kotu umożliwia powrót do domu, kiedy zostanie z niego wywieziony wiele kilometrów dalej.

Niemieccy naukowcy postanowili sprawdzić , czy koty faktycznie potrafią wracać do domu z dużych odległości. Naukowcy do eksperymentu zaprosili koty mieszkańców Koloni. Zamknęli koty w pudłach, wsadzili do samochodów i objechali kilkakrotnie miasto a, klucząc po drogach a następnie zawieźli koty na podmiejską łąkę, na której wybudowano wcześniej labirynt z 24 rozchodzącymi się promieniści korytarzami. Labirynt został zadaszony aby słońce nie mogło być wskazówką dla kotów. Koty pojedynczo wpuszczano do labiryntu. Zdecydowana większość kotów wybierała wyjście najbliżej swojego domu. Kiedy na międzynarodowej konferencji przedstawiono wyniki doświadczenia wielu słuchaczy negowało tę nadzwyczajną sprawność zmysłu orientacyjnego kotów i uważano, że w metodologii badań popełniono jakiś błąd.


Wątpliwość zoologów rozwiał eksperyment, który przeprowadzili amerykańcy naukowcy. Koty wywożona poza miejsce zamieszkania. Przed podróżą podano im w karmie środki nasenne.  U celu podróży czekano aż koty całkowicie się wybudza a następnie poddano je badaniom.  Okazało się, że wszystkie koty znalazły drogę do domu.


Świat nauki zgodnie stwierdził, że koty mają nadzwyczajny zmysł orientacyjny. Wiadomo, że kotom orientację w terenie ułatwia duża wrażliwość na pole magnetyczne Ziemi. Żeby jednak poznać mechanizm działania kociego zmysłu orientacji potrzeba jeszcze wielu lat badań. 

Niech kot będzie z Tobą 

Set & Thot