Testujemy: domek o jakim marzy kot

Ludzie kupując domki dla kotów kierują się zazwyczaj własnym gustem a nie potrzebami kota. Niestety to samo dotyczy większości producentów domków dla kotów. Może warto zastanowić się zanim dokona się zakupu nad tym, czym dla kota jest domek.


Koci domek to kryjówka, sypialnia, magazyn na rzeczy, które warto ukryć, wieża obserwacyjna. Aby domek spełniał swoje funkcje musi być tak duży aby kot mógł w nim swobodnie się wyciągnąć, musi być z przyjaznego dla kota materiału, musi umożliwiać wskoczenie na dach, z którego kot obserwuje otoczenie i na którym ucina sobie drzemki.

Sklepy z akcesoriami dla kotów oferują bardzo szeroki asortyment domków. Można kupić domki z kartonu, wikliny, tworzywa sztucznego, materiału i drzewa. Domki mają różne gabaryty i kształty.

Najwięcej w ofercie handlowej domków dla kotów jest domów stylizowanych na ludzkie domy a bywa, że nawet na pałce z wieloma wieżami. Ale czy tego właśnie oczekuje po swoim domku kot? Z całą stanowczością NIE. Tego oczekują ludzie. Jak ma położyć się czy usiąść kot na domku, który ma dwustronnie spadzisty dach? Nie można także położyć się lub usiąść na różnych namiotach, domkach stylizowanych na ryby, igloo czy myszy.


Niestety najmniej w ofercie handlowej jest domków z płaskimi dachami na których koty mogą siedzieć lub leżeć. Wadą większości z tych domków jest to, że nadają się dla małych kotów. Duży kot nie może się w nich swobodnie wyciągnąć ani wewnątrz ani na dachu.

Domek dla kota w bardzo prosty sposób można zrobić samodzielnie wykorzystując w tym celu pudla z grubego kartonu. Dysponując odpowiednią przestrzenią mieszkaniową można zbudować kotu dom wielopokojowy i piętrowy (co wskazane jest przy większej liczbie kotów).

Tak, właśnie TAK. Te domki powyżej to najbardziej pożądane przez koty domki. Dla kota nie ma znaczenia wymyślny wygląd domu. Im prostszy tym lepszy. Ludziom wydaje się, że dla kota najbardziej przytulne będą jakieś pluszowe tkaniny ale każdy kot mając do wyboru domek z tkaniny i domek z kartonu wybierze kartonowy. W takim prostym domku można odpoczywać, schowa się przed światem, można w nim ukrywać upolowane w domu przedmiotu, można położyć się na domku a także można na nim siedzieć i obserwować otoczenie. Taki prosty domek spełnia kocie oczekiwania ale nie koniecznie musi spełniać oczekiwania człowieka, zwłaszcza estetyczne. Wybierając domek dla kota należy się jednak zastanowić nad tym, czy bardziej liczy się estetyka czy funkcjonalność domku. Jeśli komuś zależy na estetyce może zrobić z grubego kartonowego pudła kupionego np. w Ikea koci domek ( wystarczy wyciąć otwór wejściowy i kilka mniejszych otworów przez, które kot będzie mógł zaglądać) a następnie okleić go papierem czy pomalować. Gotowe ozdobne pudła nie nadają się na koci domek ponieważ są z cienkiej tektury i pudło nie wytrzyma ciężaru kota, jeśli położy się on na dachu domku. Decydując się na gotowe ozdobne pudło można je wzmocnić podklejając wszystkie jego ściany odpowiednio dociętymi prostokątami z grubego kartonu. Pudło powinno być odpowiednio duże – kot powinien mieć możliwość swobodnie wyciągnąć się w domu.

Ktoś może powiedzieć a mój kot ma domek ze spadzistym dachem albo ma domek typu namiot i w nim leży. Jeśli kot nie ma wyboru i ma tylko namiot czy domek ze spadzistym dachem to taki domek jest dla niego pewną atrakcją ale nie spełnia wszystkich oczekiwań kota co do domku. My jak byliśmy mali dostaliśmy dwa domki ze spadzistym dachem. Zdarzało się nam w nich leżeć ale nie często (nie mieliśmy wtedy domków z pudeł). Najbardziej lubiliśmy skakać po dachu domku jeśli jeden z nas leżał w środku tak aby domek się rozpłaszczył i uwięził tego w środku. Mamy też domek typu namiot ale niekiedy (rzadko) leży w nim Thot. Z domku obitego pluszową tkaniną, który jest w podstawie naszego kociego drzewka żaden z nas nigdy nie skorzystał. Obaj natomiast bardzo lubimy nasze domki (mamy ich kilka) z pudeł. Ponieważ żwirek i karmę przywozi do nas kurier zawłaszczyliśmy kiedyś pudło i co człowiek chciał je wyrzucić wskakiwaliśmy do niego. Człowiek widząc nasze przywiązanie do tego pudła zrobił nam nasz pierwszy pudełkowy domek. Obecnie mamy dwa piętrowe domki i dwa jednopiętrowe. Co miesiąc mamy nowe pudła, jak przychodzi dla nas paczka i co miesiąc człowiek wymienia nam jeden albo dwa domki, bo jak wiadomo karton się niszczy. Jeśli chcesz sprawić swojemu kotu domek nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy a zaadaptuj na domek zwykłe pudło. Napisaliśmy „jeśli chcesz” a raczej powinniśmy napisać, jeśli Twój kot nie ma domku to mu go podaruj. Każdy kot powinien mieć własny domek. To jego własny mały świat i azyl w domu, który dzieli z Tobą. Jeśli pomagasz kotom wolnożyjącym i chcesz im sprawić domek to nie rób psiej budy ze spadzistym podwójnym dachem. Również w przypadku takiego domku sprawdzi się może nie tyle całkiem płaski dach (opady) co dach jednoczęściowy o lekkimi spadku, umożliwiający kotom siedzenie i leżenie na nim.

Niech Kot będzie z Wami

Set & Thot