Dlaczego w ciemności oczy kota świecą?

Dlaczego w ciemności oczy kota świecą?

W czasach starożytnych kotom przypisywano magiczne właściwości, utożsamiano je z bóstwami, w średniowieczu uważano, że są powiązane z diabłami i czarownicami, na co wpływ miał między innymi niesamowity widok kotów z świecącymi oczami w ciemnościach. Dzisiaj również koty uważane są za zwierzęta magiczne ale nauka dała odpowiedź na to, dlaczego w ciemności oczy kota świecą.

Dlaczego w ciemności oczy kota świecą?

Tylna część gałki ocznej kota ma właściwości wzmacniania ostrości widzenia. Odpowiedzialna jest za to warstwa odblaskowa (błona odblaskowa – tapetum lucidum), która dział na zasadzie lustra – odbija promienie światła wpadające na źrenice i kieruje je ponownie na siatkówkę. Dzięki temu kot potrafi wykorzystać najmniejszą odrobinę światła, do czego nie są zdolne oczy ludzkie. Umożliwia to kotu widzenie w ciemności zarówno obiektów stałych, jak i poruszających się, których nie dostrzega człowiek.

Dlaczego w ciemności oczy kota świecą?

Aby kot mógł widzieć w ciemności musi mieć chociaż małą wiązkę światła (wystarcza mu 1/6 światła, które potrzebne byłoby człowiekowi). Wbrew temu, co myśli większość ludzi, kot w zupełnej ciemności nie widzi ale wtedy doskonale orientuje się w przestrzeni za pomocą słuchu, węchu i włosów czuciowych (wibrysów) o czym już pisaliśmy.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie