Dlaczego koty nie lubią, gdy śpiewamy?

ROKSANA MYSZUR

Każdemu chociaż raz zdarzyło się śpiewać po prysznicem, w trakcie sprzątania czy wykonywania jakiejś czynności. Niby nic dziwnego, jednak właściciele kotów mogli się spotkać z niecodzienną reakcją swoich pupili. Gryzienie, miauczenie i niemalże błagalne prośby o zaprzestanie, są jednymi z wielu możliwych odpowiedzi mruczka na nasze popisy wokalne. Czy to znaczy, że właściciele kotów nie potrafią śpiewać?

KOTY A LUDZKIE POPISY WOKALNE

Czy twój kot próbował ugryźć cię w kostki, gdy gotowałeś obiad i w między czasie uzewnętrzniałeś się wokalnie? Możesz być nawet całkiem pewny swoich umiejętności, mimo to twoje dłonie czy twarz są nieustannie atakowane. Spokojnie, z tobą i twoim kotem jest wszystko w porządku. Co więcej – nie musi to oznaczać, że nie potrafisz śpiewać. Nie ma znaczenia czy jesteś zawodowcem lub amatorem, mruczek i tak próbuje zrobić wszystko, byle tylko skłonić cię do zaprzestania. I robi to najlepiej jak może, czyli za pomocą fizycznych sygnałów. W takim razie co to oznacza i co nasz pupil pragnie nam przekazać?

CO JEST PRZYCZYNĄ?

Dowiedzieliśmy się, że niektóre koty w bardzo specyficzny sposób reagują na nasz śpiew, jednak co jest tego przyczyną? Zbyt wysokie dźwięki, fałszowanie? A może źle odczytujemy sygnały i tak naprawdę koty są zachwycone naszymi popisami wokalnymi. Dlatego w ten sposób wyrażają chęć przyłączenia się do zabawy?

Niestety na pytania te nie możemy uzyskać dokładnej odpowiedzi ze względu na brak odpowiednich badań. Jednak możemy wyciągnąć pewne wnioski ze względu na znajomość ich umysłów.


ULUBIONE GATUNKI MUZYCZNE PUPILI

Koty posiadają wiele zdolności, o których człowiek może tylko pomarzyć. Jedną z nich jest niewątpliwie czuły słuch. Mruczki słyszą dźwięki, których ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić. Zdaniem badaczy z University of Wisconsin Megan Savage i Charles Snowdon każdy gatunek ma inny zakres częstotliwości i tempo dźwięków, które są dla niego przyjemne. Jest to powiązane z brzmieniami, które występują w naturalnej komunikacji danego gatunku. Zatem koty mogą lubić naszą muzykę, ale musi ona trafić w ich specyficzny, koci gust.

Stworzono specjalną “kocią muzykę”, na którą składały się dźwięki podobne do mruczenia czy imitujące ssanie mleka matki. W badaniu porównano reakcje kotów na przygotowane nagranie oraz naszą, ludzką muzykę. Wyniki wykazały, że pupile preferują swoją, “kocią muzykę”. Wśród ludzkich gatunków muzycznych najbardziej podobała im się muzyka klasyczna, z kolei największy stres wykazywały przy rocku i hip-hopie.

KOTY I ICH WRAŻLIWY SŁUCH

Nie jest dla nas niczym zaskakującym, że koty wolą muzykę klasyczną od hip-hopu, jeśli wiemy jak wrażliwy słuch posiadają te zwierzęta. Coś co dla nas może wydawać się głośne, to dla kota może powodować hałas nie do zniesienia. Idealnym przykładem może być odkurzacz. Oczywiście fakt, że sprzęt ten porusza się po podłodze, również może być powodem zaskoczenia i stresu. Jednak główną przyczyną strachu pupila jest głośny dźwięk jaki wydaje przedmiot.


Nasz śpiew nie jest z reguły najcichszy. Szczególnie gdy jesteśmy sami w domu i możemy dać upust naszym talentom. Koty wszystkie wydawane przez nas dźwięki słyszą jeszcze wyraźniej – te niższe i wyższe. Zatem w trakcie naszego występu, nasz poddenerwowany pupil daje upust swoim emocjom.

Popisy wokalne mogą również przez kota być odczytywane jako zaproszenie do zabawy. Mruczek zaczepia nas w nadziei na wspólne pieszczoty. W końcu on również chciałby się dobrze bawić!

Możemy wyróżnić trzy podstawowe powody, przez które koty nie lubią naszego śpiewania:

  • może być zbyt głośne,
  • może być dla nich straszne,
  • może nie być w ich guście.

Oczywiście nie każdy kot będzie reagować w ten sam sposób. Znajdą się wśród naszych pupili również tacy, którzy będą miłośnikami ludzkiej muzyki, albo w inny sposób będą okazywać sympatię lub antypatię dla naszego śpiewu. Jednak pamiętajmy, że próby zamknięcia nam ust przez nasze kochane koty, nie muszą oznaczać, że jesteśmy fatalnymi wokalistami.

Źródła:

Parchimowicz N., Kot gryzie cię, gdy śpiewasz? Nie chodzi o to, że fałszujesz… (www.koty.pl/artykuly/porady/kot-gryzie-gdy-spiewasz) (dostęp: 27.06.2022).

Michael L., Why Do Cats Hate Singing? (www.betterwithcats.net/why-do-cats-hate-singing/) (dostęp: 27.06.2022).