Dlaczego kot udeptuje łapami człowieka?

Clipboard165

Z pewnością każdy człowiek, który mieszka z kotem doświadczył udeptywania kocimi łapami: najpierw powoli jedną, zaraz potem drugą, również powoli a za chwilę szybciej i rytmicznie, z częstotliwością co dwie sekundy, obiema przednimi łapami. Ugniataniu ludzkiego ciała towarzyszy głośne mruczenie.


Człowiek pozwala na to kotu ale zazwyczaj jedynie do momentu kiedy kot wyciąga pazury. Potraktowany pazurami człowiek strąca kota a w najlepszym przypadku delikatnie stawia kota obok siebie. Po takim udeptywaniu na ubraniu człowieka zostaje sporo sierści a i bywa, że ubranie człowieka jest oślinione.

Większość ludzi mieszkających z kotami wie, że to dziwne zachowanie kota wywodzi się z czasów jego wczesnego dzieciństwa. Koty ssące matkę ugniatają przednimi łapami rytmicznie jej brzuch. Ruchy te wspomagają przepływ mleka a ślinienie się związane jest z oczekiwaniami na pyszny rosołek – kotom na myśl o mleku matki „leci ślinka”. Zadowolone kocięta głośno mruczą.

Wielokrotnie pisaliśmy, że kot mieszkający z człowiekiem, choć dojrzewa fizycznie i psychicznie zawsze człowieka traktuje jak zastępczą matkę i zachowuje się wobec niego jak jako kocie dziecko wobec matki. Spokojnie siedzący, lub leżący człowiek często kojarzy się kotu z pozycją matki zapraszającej dzieci na posiłek. Dorosły kot próbuje więc ruchami jakimi wyciskała mleko przypomnieć sobie radosne wspomnienia z dzieciństwa. Dla kota czynność ta jest bardzo przyjemna i nie potrafi zrozumieć dlaczego wysuwanie przy tym pazurów, tak bardzo irytuje jego człowieka. Przecież matka nigdy tak nerwowo nie reagowała. Strącony kot doznaje szoku, bo nie wie dlaczego został odrzucony przez zastępczą mamę. Na takim tle rodzą się nieporozumienia pomiędzy kotem a człowiekiem. Kotu trudno to wytłumaczyć więc zwrócimy się do ludzi: zapamiętajcie prosimy, że jesteście zastępczymi mamami (niezależnie od płci) dla Waszych pupili, zachowanie Waszego pupila wobec Was, takie jak wobec własnej matki świadczy o tym, że jesteście dla kociego przyjaciela bardzo ważni. Jeśli kot, chce Was „pomasować” pozwólcie mu na to jest – jest wtedy bardzo szczęśliwy. Aby uniknąć zranienia ciała pazurami wystarczy podłożyć pod łapy kota jakiś zwinięty ręcznik, kocyk, małą poduszkę itp.


Koty w podobny sposób zachowują się także wobec swoich kocich i psich przyjaciół, co bywa niekiedy interpretowane, jako masaż przyjaciela. Zdarza się, że kot ugniata w ten sposób poduszkę, zwinięty koc itp.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot