Dlaczego kot na widok ptaka kłapie zębami?

Z pewnością każdy, kto mieszka z kotem zaobserwował, że kot widząc za oknem patka wbija w niego wzrok i jednoczenie porusza szczękami tak, że zęby uderzają o sienie w rymie staccato. Zachowanie to nie jest przypadkowe i jest charakterystyczne dla każdego kota.


Kot jest drapieżnikiem i poluje między innymi na ptaki. Nie zdarza się to często ponieważ koty wolą polować na gryzonie ale nie ma co udać, że się nie zdarza. Taka jest bowiem kocia natura. Z amerykańskich bań wynika, że tylko 4% ptaków ginie polowych przez koty. Znacznie więcej ptaków ginie z powodu stosowanych przez człowieka detergentów czy ginie w skutek zderzenia z miejskimi wieżowcami. Najwięcej ptaków ginie podczas sylwestrowej nocy, kiedy obudzone wystrzałami sztucznych ogni lecą na oślep.

Koty wolno żyjące polując na ptaki zdobywają pożywienie. Koty wychodzące polując na ptaki sprawdzają w ten sposób swoje umiejętności łowiecki i zazwyczaj upolowaną zdobycz przynoszą do domu aby podarować ją swojemu człowiekowi. To akt dobrej woli i nie ma sensu krzyczeć na kota. Oburzone miny niczego nie zmienią a i człowiek zabija zwierzęta i zjada je. W naturę kota wpisane jest polowanie a natury nie da się zmienić.


Pomimo, że ptak jest naturalną zdobyczą kota, koty potrafią się także zaprzyjaźnić z ptakami zwłaszcza, jeśli wychowywane są razem z nimi od dzieciństwa. No, ale miało być o kłapaniu zębami, a my rozpisujemy się na inne tematy.

Kot domowy, który widzi za oknem ptaka stale wpatrując się w niego porusza szczękami wydając charakterystyczne kłapanie. Aby zrozumieć to zachowanie wystarczy przyjrzeć się polującemu kotu: polując kot stosuje specjalny chwyt szczękami zabijający ofiarę niemal natychmiast, co ma duże znaczenie ponieważ schwytana zwierzyna może się bronić i dziób ptaka czy zęby gryzonia mogą kota zranić. Zaciskając szczęki kot kłami trafia w rdzeń kręgowy, co powoduje natychmiastową śmierć ofiary, Wskazówka dla kota, gzie ma zadać śmiertelny cios jest zagłębienie pomiędzy głowa a tułowiem, które mają zarówno ptaki jak i gryzonie. Niektóre małe gryzonie przyjęły taktykę obronną: jak kot je schwyta kulą się tak aby wcięcie było niewyczuwalne. Niekiedy kot się da nabrać i gryzie ofiarę w inne miejsce raniąc ją nie zabijając. Zdarza się także, że kot świadomie nie uśmierca ofiary. Robi to z 2 powodów: po pierwsze na etapie uczenia kociąt polowania, po drugie jeśli ofiara przeznaczona jest dla jego człowieka.

Kot widząc ptaka za oknem, który jest poprzez szybę czy siatkę w oknie jest niedostępny, kot wyobraża sobie, że zdaje mu śmiertelny cios kłami – stąd to rytmiczne kłapanie, które przez wielu ludzi odbierane jest jako objaw frustracji z powodu niemożliwości upolowania ptaka.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot

PS
Pamiętajcie prosimy o montowaniu siatek okiennych i balkonowych. Widząc ptaka kot natychmiast rusza do polowania, co przy niezabezpieczonych oknach tragicznie może się skończyć.