Dlaczego kot, który czuje się zagrożony wygina łukowato grzbiet?

Niekiedy można zaobserwować, jak kot stoi, lub idzie bokiem na wyprostowanych łapach i wygina grzbiet w kształcie odwróconej litery U. Oznacza to, że kot czuje się zagrożony i przejawia mieszane uczucia strachu i agresji. Strach przejawia wygięciem grzbietu, gniew okazuje wyprostowaniem łap.


Sytuacje takie zdarzają się na przykład kiedy kot spotka nieznanego dominującego kota, obcego psa a bywa, że i człowieka. Nawet domowy kot w ten sposób może reagować na przykład na przychodzących gości czy na przedmioty, które pierwszy raz widzi lub których się boi (na przykład odkurzacz, suszarka do włosów). Kot przybierając taką postawę chce się wydać większy i utwierdzić osobnika, którego spotkał w przekonaniu, że jest groźnym przeciwnikiem.

Kot żeby przeciwnik widział jak jest duży dodatkowo najeża sierść i ustawia się do niego bokiem. Wszystkie te zabiegi kota sprawiają, że wydaje się on faktycznie większy niż jest w rzeczywistości. Przeważnie kot przybierając pozycję bojową ma ogon opuszczony w dół ale zdarza się, szczególnie u kotów z długim włosem, że stawia go do góry przez co wydaje się jeszcze większy. Dodatkowo kot groźnie syczy udając węża. Gdy decyduje się na atak syczenie przechodzi w warczenie a gdy skacze na przeciwnika w parskanie.


Doświadczone koty wiedzą, że przy spotkaniu z nieznanym wrogo nastawionym psem najlepszą obroną jest atak. Ucieczka jedynie wyzwala w psie instynkt łowiecki. Postawa bojowa kota, nie wyzwala tego instynktu w psie i raczej skłania go do oddalenia się z godnością a jeśli pies poczuje na swoim nosie ciosy zadane ostrymi pazurami z całą pewnością zdecyduje się zostawić w spokoju bestię uzbrojoną w pazury.

Jeśli pies jest duży kot musi mieć silne nerwy, żeby przyjąć postawę bojową a nie próbować ucieczki. Dlatego im odważniejszy kot, tym większe ma szanse w kontaktach z wrogo nastawionymi psami.

Niezależnie od tego, czy kot jest w stanie sam się obronić czy nie jeśli jesteś świadkiem ataku czy też próby ataku psa na kota zagreguj i pomóż kotu. Pomimo, że walczy on dzielne takie sytuację są dla niego ogromnym stresem a i koniec takiej walki nie jest do przewidzenia- zdrowie i życie kota są zagrożone. W przypadku większej liczby psów kot nie ma szansy na samodzielną obronę. Nigdy nie pozostawaj obojętny w takich sytuacjach. Pomóż. Jeśli zaglądasz na naszą stronę a masz psa z pewnością sam nie szczujesz go na koty ale reaguj, jak robią to inni. Jeśli nie masz sam odwagi zareagować (człowiek szczujący psa może być na przykład agresywny lub pijany) powiadom o tym szybko Policję lub Straż Miejską.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot