Czy Twój kot potrzebuje kąpieli?

Tak jak zdecydowana większość kotów przez całe życie nie wymaga kąpieli, tak samo zdecydowana większość kotów jej bardzo nie lubi i podczas kąpieli bardzo się stresuje. Koty same potrafią dbać o swoją higienę. Jeśli bardzo się ubrudzą sierść trzeba przetrzeć wilgotną myjką lub ręcznikiem  i zaczekać aż kot sam się wymyje. Zanim wsadzisz kota do wanny zastanów się czy to naprawdę jest konieczne.


Sytuacją bezdyskusyjną są zalecenia lekarza weterynarii. Kąpiel może być potrzebna na przykład w przypadku chorób skóry. W takich sytuacjach lekarz określa jakich środków używać do kąpieli i co jaki czas kąpać kota. Kąpiele, jako zabiegi lecznicze (hydroterapia) bywają także zalecane kotom w ramach fizjoterapii po ciężkich urazach aparatu ruchowego.

Może zdarzyć się, że kot, zwłaszcza wychodzący, mocno zabrudzi czymś futro i konieczna będzie kąpiel. Jeśli zdarzy się taka sytuacja i będziesz podejrzewać, że sierść kota pokryta jest czymś drażniącym lub toksycznym zanim wykąpiesz kota skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Może też zdarzyć się, że koty, starsze, otyłe lub chore mogą mniej dbać o higienę osobistą i konieczne będą sporadyczne kąpiele. Warto jednak skonsultować z lekarzem weterynarii, zwłaszcza w przypadku kotów chorych, czy kąpiel jest na prawdę konieczna.

Niektóre rasy kotów wymagają kąpieli. Nie będziemy pisali, jakie to rasy ponieważ wymóg ten dotyczy kąpieli przed wystawą i każdy hodowca doskonale to wie. Kot rasowy, który nie jest wystawiany takiej kąpieli nie potrzebuje.  Należy tylko pamiętać o tym aby koty wyczesywać. 


Nigdy nie kąp kota o ile naprawdę nie jest to konieczne. Po pierwsze kąpiel dla kota, poza rasami lubiącymi wodę (na przykład Turecki Van, Bengal), jest ogromnie stresującym przeżyciem (dla opiekuna też). Pamiętaj, że duży odsetek chorób kocich ma przyczynę w stresie. Po drugie regularne kąpiele pozbawiają kota naturalnej ochronnej bariery tłuszczowej skóry i sierści. Po trzecie podszerstek kota bardzo długo schnie i kot narażony jest na przeziębienie a nawet zapalenie płuc. Po czwarte koty mają bardzo wrażliwy błędnik – zmoczenie wewnętrznej strony ucha kota może doprowadzić do czasowego zaburzenia równowagi. Pamiętaj, że kąpiele kota są niezbędne tylko wówczas, gdy spełniają funkcję leczniczą. W żadnym przypadku nie powinno się kąpać kotek w ciąży i bardzo małych kociąt.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot