Czy kota da się wytresować?

MAGDALENA MITRENGA

Jak wiadomo, przodkowie kotów domowych byli samotnikami, dlatego można powiedzieć, że koty są istotami bardziej niezależnymi od psów, które są od dawna postrzegane jako zwierzęta lojalne i łatwe do szkolenia, gdzie koty trudniej wytresować. Mówi się, że chodzą własnymi ścieżkami i rzadko chcą się słuchać lub podporządkować komukolwiek. Jednak wytresowanie kota jest możliwe, ale trzeba poświęcić więcej czasu niż w przypadku psów, gdyż koty mają silny instynkt działania w pojedynkę, a to sprawia, że reakcje na ludzkie polecenia znacznie różnią się od psów.


Koty uczą się tak naprawdę tego, czego chcą. Nie da się ich zmusić do zrobienia tego, czego my chcemy. W przeciwnym razie bardzo szybko możemy zrazić naszego pupila. Nie powinniśmy też kota karać. Kara może wywołać u kota stres i zniechęcić do dalszych działań. Jeżeli zależy nam na tym, aby nauczyć czegoś kota, możemy stosować wyłącznie nagrody, takie jak smakołyki, pochwały czy pieszczoty. Najlepiej takiego kotka nagradzać przy każdym ćwiczeniu wykonanym prawidłowo. Nauka dla kota ma być czymś przyjemnym i powinna też pozytywnie mu się kojarzyć.


Istnieje dużo przykładów udanej tresury u kotów, takich jak korzystanie z kuwety; dowodzi to tego, że kot może przyswajać i utrwalać dane zachowania. Wiele kotów również potrafi nauczyć się łatwych sztuczek, takich jak przychodzenie na zawołanie, siadanie na komendę a nawet już z tych trudniejszych rzeczy, aportowanie zabawek.

Pomimo, że kota trudniej wytresować, to ich inteligencja i zdolność szybkiego uczenia się na podstawie nagród sprawia, że tresura nie jest tak niemożliwa jak większość uważa. Ponieważ wymaga ona znacznie więcej cierpliwości, zrozumienia oraz odpowiedniego podejścia niż w przypadku psów.