Czy kot może jeść jajka?

Clipboard07

Filozofowie zastanawiają się nad tym co było pierwsze: jajko czy kura? Opiekunowie kotów zastanawiają się nad tym czy ich podopieczny może jeść jajka. Wiele osób promujących naturalne diety dla kotów wręcz zachęca opiekunów do podawania jajek kotom. Zastawiamy się dlaczego skoro koty wolno żyjące nie jedzą jajek (zdarza się ale bardzo rzadko, że wygłodniałe, chore koty mające problem z polowaniem atakują ptasie gniazda).

Kot jest mięsożerny i najwięcej energii czerpie z białka zawartego w mięsie a nie z białka zawartego w innych pokarmach. Podawanie kotu surowych jajek jest bardzo niebezpieczne ze względu na salmonellę i pałeczki okrężnicy (escherichia coli), które mogą spowodować groźne dla życia kota zatrucie.* Zwolennicy karmienia kotów jajkami wychodzą z założenia, że zanurzenie jajka na kilka sekund we wrzątku chroni przed salmonellą i E.coli. To nie prawda ponieważ bakterie salmonelli nie tylko mogą znajdować się na skorupce ale także w środku jajka. Przed zakażeniem salmonellą chroni gotowanie jajek. Również człowiek nie powinien ich spożywać na surowo. W żadnym przypadku nie można kotu podawać surowego białka kurzego, które zawiera awidynę. Duże spożycie awidyny prowadzi do niedoboru biotyny (witamina H, B7). Niedobór biotyny powoduje między innymi pogorszenie jakości okrywy włosowej, zmiany skórne, biegunki, szybkie męczenie się, zapalenia spojówek, bóle mięśni, apatię, depresję. Mowa jest o dużym spożyciu awidyny. Jedno jako dla kota to bardzo dużo – jeśli ważący 4 kg kot zje jedno jajko to mniej wiejącej tak jakby człowiek ważący 70 kg zjadł za jednym razem 10 jajek czyli tyle ile dopuszcza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w diecie zdrowego człowieka na tydzień razem z jajkami zawartymi w makronach, ciastach, panierkach itp. (polscy lekarze zlecają najwyżej 5 jajek tygodniowo). Jedno jajko (65g) ma 91 kcal. Zdecydowaną większość tych kalorii zawiera żółtko jajka. Na końcu artykułu zamieściliśmy rekomendowaną dzienną dawkę kalorii w zalewności od wagi (w funtach), wieku rozwojowego i kondycji kota.


Zdaniem dr Elizabeth Colleran z American Association of Feline Practitioners (AAFP) jeśli opiekun koniecznie chce podać kotu jajko to należy je ugotować na twardo (żółtko nie może być płynne ani półpłynne). Jako może być podawane niezbyt często, jako przysmak dla kotów, które je lubią i same o nie proszą. Jajka nie powinny stanowić głównego pożywienia kota. Dr Colleran zaleca obserwowanie kota czy po spożyciu jajka nie pojawiają się objawy alergiczne – jajka dla wielu kotów są bardzo alergiczne.*

Jeśli bardzo chcesz podzielić się z kotem jajkiem nich to będzie ugotowane żółtko. Żółtko jest bogatym źródłem A, D, PP, witamin z grupy B, zawiera żelazo, potas, chlor, sód, magnez, siarkę. Zawiera około 20 procent tłuszczu. Zanim jednak podasz kotu jajko zastanów się czy Twój kot w ogóle powinien być dokarmianymi jajkami. I pomyśl ile innego jedzenia po zjedzeniu jajka kot może dostać (tabela kaloryczna). Jeśli podajesz kotu karmy z górnej półki to zawierają one wszystkie potrzebne kotu witaminy. Pamiętaj, że kot jest mięsożercą, i że w kociej diecie istotną role odgrywa tauryna, której w jajkach nie ma („Tauryna – niezbędny składnik diety kota” https://www.kici-kici.pl/zdrowie/tauryna).


  • dr Elizabeth Colleran American Association of Feline Practitioners (AAFP)

“5 Human Foods Cats Can Eat”

http://www.animalplanet.com/pets/5-human-foods-cats-can-eat.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot

PS

Dzienna dawka kalorii rekomendowana dla kota

Animal Medical Center of Chicago