Zazwyczaj pisze się o roślinach toksycznych dla kotów. Tym razem postanowiliśmy napisać o roślinie doniczkowej, która dobrze wpływa na samopoczucie kotów i ludzi, co wynika z badan przeprowadzonych przez NASA.
Nazwa chamaedorea wywodzi się od strożytnogreckiego χαμαί oznaczającego “na ziemi” i δωρεά, co oznacza “dar”. Gatunek chamaedorea obejmuje 107 rodzajów palm rosnących w lasach subtropikalnych i tropikalnych obu Ameryk. Najbardziej znaną z nich i uprawianą w polskich domach jest chamaedorea elegans (chamedora wytworna) zwana palmą koralową, palmą karłowatą, rybim ogonem, palmą powodzenia (szczęścia).
W naturalnym środowisku chamaedorea elegans rośnie w cieniu wyższych drzew w południowym Meksyku i w Gwatemali, gdzie osiąga wysokość do 3 metrów. W domowych warunków rośnie powoli i osiąga wysokość do 1,5 m chociaż zdarzają się rośliny większe. Długość pierzastych liści w uprawie domowej dochodzi do 30 – 60 cm.
Chamaedorea elegans jest łatwa w uprawie. Ponieważ w naturalnym środowisku rośnie w dolnych partiach lasów tropikalnych, gdzie panuje półcień może rosnąć w głębi mieszkania (z daleka od okna) lub na parapecie okna wychodzącego na wschód, północ lub zachód. Nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych i wysokich temperatur (optymalna temperatura latem 20 stopni, zimą 15). Lubi natomiast stale wilgotną ziemię (jednak podlewać należy ją, jak ziemia wyraźnie przeschnie) i zraszanie liści. Roślinę przesadza się dopiero wtedy, kiedy wyraźnie nie mieści się już w starej donicy. Na dno doniczki (najlepiej wysokiej do palm) należy nasypać żwirek, mielony pumeks lub keramzyt, co uchroni roślinę przed zalewaniem korzeni. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, najlepiej z domieszką torfu.
Chamaedorea elegans należy do nielicznej grupy roślin domowych nietoksycznych dla kotów a także innych zwierząt domowych.* Koty lubią obgryzać liście tej palmy nawet, jak mają wysianą trawę czy zboże. Kupując Chamaedorea trzeba liczyć się więc z tym, że jeśli w domu jest kot czy koty na pewno końcówki liści będą obgryzione. Należy jednak pamiętać, że dany kot może być uczulony na jakaś roślinę.
W przeprowadzonych przez NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) badaniach właściwości oczyszczających powietrze roślin uprawianych w domu** Chamaedorea (w badaniu wykorzystano Chamaedorea sifriziie, palma ta jest niedostępna w naszym kraju) znalazła się z wynikiem 8,4 w pierwszej trójce roślin najlepiej spełniających tę funkcję. Przed nią wynikiem 8,5 znalazły się Chrysalidocarpus lutescens (nietoksyczna dla kotów) i Rhapis Excela (brak informacji o toksyczności). Chamaedorea nie tylko nawilża powietrze ale także usuwa z niego toksyczne związki takie jak: benzen (znajduje się np. w olejach, farbach, woskach meblarskich, klejach, detergentach, barwnikach, dymie tytoniowym, różnych tworzywach sztucznych używanych w domu) formaldehyd (powszechna toksyna uwalniana z różnych artykułów gospodarstwa domowego takich, jak na przykład pyły wiórowe, pilśniowe i paździerzowe, sklejki, płyty MDF stosowane do wyrobu mebli, elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych, farb i lakierów, klejów, niektórych rodzajów wykładzin podłogowych i tapet, materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, włókien sztucznych materiałów tekstylnych, detergentów, dymu tytoniowwgo; formaldehyd został zaliczony do kancerogenów grupy B1 według Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami, co znaczy, że jest substancją o prawdopodobnym kancerogennym działaniu), trichloroetylen (znajduje się między innymi w klejach, lakierach, werniksach, farbach drukarskich; od niedawna jego stonowanie jest zabronione ze względu na silne właściwości karcerogenne), ksylen (obecny jest w gumie, produktach skórzanych, produktach malarskich, rozpuszczalnikach i rozcieńczalnikach farb, materiałach drukarskich, dymie tytoniowym), toluen (barwniki, detergenty, perfumy), tlenek węgla (ze spalin, gazów, dymu papierosowego).
Naukowcy z NASA sugerują, że skuteczne oczyszczenie powietrza odbywa się z co najmniej jedną rośliną na 100 stóp kwadratowych (9,29m2) powierzchni domu lub biura. Inne rośliny domowe skutecznie oczyszczające powietrze w domach można znaleźć na stronie NASA, niestety większość z nich jest toksyczna dla kotów.
- https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants/chamaedoreah
- https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19930073077.pdf
Niech Kot będzie z Tobą
Set & Thot