Koci pępek

Clipboard161

Oglądając kota można zauważyć u obojga płci sutki a co z pępkiem? U ssaków pępek jest pozostałością po łączącej płód z łonem matki pępowinie przez którą krew krąży miedzy łożyskiem a płodem. Pierwszą rzeczą jaką robi kotka po urodzeniu każdego kociaka jest przegryzienie pępowiny. Rana po przegryzieniu pępowiny szybko się zasklepia i wraz z wzrostem kota maleje. Czyli pępek jest po prostu blizną po pępowinie.


Dlaczego więc koci pępek nie jest widoczny?. Ludzie przyzwyczajeni są do widoków własnych pępków – zazwyczaj wklęsłych, związanych w miej lub bardziej zgrabny supełek. Koci pępek jest malutką, ledwo widoczną , minimalnie wklęsłą lub wypukłą (zależy to od tego, jak blisko ciała matka odgryzła pępowinę) blizną znajdującą się nieco poniżej klatki piersiowej kota, mniej więcej na wysokości ostatniej dolnej pary sutek (zarówno samce jak i samice ssaków maja sutki – 4 pary, ponieważ sutki rozwijają się u większości ssaków, zanim chromosom Y włączy się i zarodek przekształci się w samca).

Koci pępek nie tylko jest malutki ale dookoła niego rośnie podszerstek i włosy okrywowe dlatego trudno jest go zobaczyć. Im większe włosy okrywowe tym bardziej znalezienie kociego pępka przypomina szukanie igły w stogu siana. Jeśli ktoś bardzo chce zobaczyć koci pępek musi przyjrzeć się kotom rasy sfinks.


Tak jak u noworodków. U kotów może wystąpić przepuklina pępowinowa. Objawia się ona obrzękiem pępka, bólem, wymiotami, apatią, utratą apetytu. W przypadku wystąpienia przepukliny pępkowej konieczna jest szybka operacja korygująca. Innym przypadkiem, na który należy zwracać uwagę opiekując się kocimi noworodkami jest zakażenie pępka objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem i sączącą się ropą. Przypadek ten zagraża życiu i musi być natychmiast leczony przez lekarza weterynarii.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot