Jak podawać kotu strzykawką lekarstwa

Jak podawać kotu strzykawką lekarstwa

Set po śniadaniu dostał strzykawką lekarstwo. Z zainteresowaniem przyglądałem się, co to będzie, ale chyba mu to smakowało, bo nie grymasił. Po południu nasz człowiek dziwnie się zachowywał (dla niewtajemniczonych to nie człowiek ma koty to koty mają swojego człowieka). Chodził na czterech po mieszkaniu i zaglądał we wszystkie kąty. W pewnym momencie zapytał nas „maluchy gdzie jest strzykawka”? Widziałem jak Set się nią bawił po tym jak dostał leki i albo nie pamięta, albo specjalnie ją ukrył żeby nie dostawać już lekarstw. Człowiek po nieudanych poszukiwaniach powiedział nam, że idzie do apteki po strzykawki. Zostaliśmy sami. Nie powiem, co robiliśmy, bo to nasza kocia tajemnica? Zresztą nie byliśmy długo sami.

Aby kotu podać lekarstwo strzykawką należy jedna ręką trzymać pyszczek kota a drugą wsadzić strzykawkę (bez igły) za kieł na wysokości policzka kota – wystarczy lekko unieść kocią wargę. Strzykawka powinna być kierowana prostopadle, czyli na koci język – nie należy kierować jej bezpośrednio w kierunku gardła, bo kot może się zakrztusić. Płyn należy wstrzykiwać powoli i robić nam malutkie przerwy, żebyśmy mogli go połknąć. Aby podać lekarstwo małemu kotu należy usiąść, lewą (leworęczni prawą) rękę zgiąć taka by przytrzymywać nią kota przytulnego do człowieka na wysokości klatki piersiowej a jednocześnie trzymać jego główkę. Starszego (czyli dużego) kota położyć na łóżku, uklęknąć nad nim i objąć go udami.


Nie należy, co niektórzy radzą, zawijać nas przed podaniem lekarstwa w koc czy ręcznik. My szybko uczymy się, że musimy się zgodzić na zbiegi niezbyt dla nas miłe, ale jeśli jesteśmy skrępowani w nienaturalny sposób od razu walczymy, aby odzyskać wolność, co utrudnia podanie nam lekarstwa a także może spowodować, że się zakrztusimy. Nie jest też prawdą, że im mniejsza strzykawka tym lepsza – najlepiej wybrać strzykawkę 5ml dla małych kotów i 10 ml dla dużych. Bardzo doceniamy, jeśli po podaniu lekarstwa zostaniemy pochwaleni i nagrodzeni kocim smakołykiem. Podając nam strzykawką rozgniecione tabletki należy ustalić z lekarzem weterynarii, z czym ma być tabletka zmieszana (nie wszystkie tabletki podaje się z wodą) i z jaka ilością np. wody. Jeśli podawane lekarstwo mieszane jest z wodą, powinna to być zimna woda przegotowana lub niemineralizowana woda źródlana. Strzykawki można używać wielokrotnie, ale należy pamiętać o tym aby za każdym razem wyparzyć ją w kubku z gorącą przegotowana woda. Przeczytaliśmy w internecie, że niektórzy radzą, aby podawać kotu strzykawką lekarstwo zmieszane z miodem. Kto to wymyślił? Nam nie wolno jeść nic słodkiego, choć niektórzy z nas lubią słodycze. Bardzo dużo kotów, przez złe żywienie (karmy z dużą zawartością węglowodanów i cukrów, dokarmianie słodyczami) choruje na cukrzyce. Do cukrzycy może doprowadzić też podawanie nam sterydów, co niestety wielu weterynarzy nam zaleca jak chorujemy. Ponieważ cukrzyca, wbrew pozorom, jest częstą chorobą kotów i miał ją też poprzedni kot naszego człowieka napiszemy kiedyś o niej więcej.


Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot