Ekstrawertyczny kot syjamski

Clipboard43

SYLWIA JĘDRYSEK

Przyjęto, że koty syjamskie swoje korzenie posiadają w Tajlandii, zwanej kiedyś Syjamem. Stąd najprawdopodobniej pochodzi ich nazwa. Syjamy żyły w świątyniach i na dworach królewskich, dlatego okrzyknięto je „królewskimi kotami syjamskimi”. Legenda głosi, że traktowano je również, jako „naczynie” dla dusz zmarłych królów. Mianowicie po śmierci wybierano jednego kota, w którego ciało miała wniknąć dusza zmarłego.


Do Europy kot syjamski dotarł w XIX wieku, kiedy konsul brytyjski otrzymał go od króla Syjamu. Natomiast popularność ze względu na nietypowy wygląd, zaczął zdobywać dopiero w XX wieku. Wówczas koty prezentowano w ogrodach zoologicznych oraz na wystawach. Pierwszy pokaz, w którym uczestniczyły, najprawdopodobniej miał miejsce w 1871 roku, w londyńskim Crystal Palace. Długość życia kotów syjamskich sięga nawet 20 lat. Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, należą one do najbardziej charakterystycznych ras. Samice są większe od samców, a ich waga wynosi od 3,5 kg do nawet 5,5 kg. Z kolei samców od 2,5 kg do 3,5 kg. Syjamy są średniej wielkości. Posiadają duże, wysoko osadzone uszy, nieproporcjonalne do rozmiaru głowy oraz delikatnego pyszczka. Ich znakiem rozpoznawczym są niebieskie oczy o migdałowym kształcie.


Koty syjamskie posiadają bardzo dostojną sylwetkę i szczupłą szyję. Ich budowę ciała ze względu na szczupłe nogi, małe, zaokrąglone łapki i długi strzelisty ogon, można określić mianem atletycznej. Futro kotów syjamskich jest stosunkowo krótkie i gładko przylegające do ciała. Jego barwa jest jasna z charakterystycznymi ciemnymi plamami, które pokrywają uszy, łapy, ogon i maskę. Po przyjściu na świat koty są białe. Dopiero po ok. dwóch tygodniach pojawia się wybarwienie, które ciemnieje wraz z wiekiem kota. Mówi się, że koty syjamskie to najgłośniejsza rasa kotów. Z natury są bardzo głośne i ekstrawertyczne. Lubią znajdować się w centrum uwagi, dlatego często domagają się atencji swoich opiekunów. Syjamy uwielbiają różnego rodzaju zabawki, drapaki, tory wyścigowe i wysokie miejsca widokowe. To inteligentne, pomysłowe i pewne siebie koty. Kiedy nie poświęca się im zbyt dużo czasu lub nie poda o odpowiedniej godzinie posiłku, zmianą intonacji i tonu mruczenia komunikują swoje potrzeby. Mimo że bywają zazdrosne, dobrze czują się w towarzystwie innych kotów i psów. Najsilniej jednak przywiązują się do swoich opiekunów, chcąc, aby to właśnie oni spędzali w domu, jak najwięcej czasu poświęcając go na zabawę z nimi. Koty syjamskie to z pewnością niezwykle wymagające pupile, które poświęcony im czas odwzajemniają ogromną miłością, stając się oddanymi przyjaciółmi.

Pielęgnacja kotów syjamskich jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. Ze względu na delikatną sierść, wystarczy czesać ją raz w tygodniu gęstym grzebieniem lub szczotką z włosia. Natomiast w okresie linienie czynność tą należy wykonywać znacznie częściej. Ważne, aby nie zapominać o czyszczeniu zębów, uszu oraz obcinaniu paznokci, które najlepiej powtarzać co 10-14 dni. U kotów syjamskich często występują choroby dziedziczne, takie jak: zanik siatkówki, nowotwory, a także zachorowania na serce i problemy z trawieniem. Aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia swojego pupila, należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza.