Koci kuzyni: tygrys azjatycki, czyli piękno na wymarciu

Koci kuzyni: tygrys azjatycki, czyli piękno na wymarciu

PATRYK WIETRZAK

Tygrysy najbliżej spokrewnione są z innymi wielkimi kotami z rodzaju lamparta, czyli jaguarami, lwami czy lampartami właśnie. Jeszcze na początku XX wieku zasięg ich występowania obejmował ogromne połacie Azji w tym odizolowane populacje na zachodzie kontynentu, niemal całe Indie, Indochiny, wschodnie i środkowe Chiny, Półwysep Koreański, Mandżurię oraz przyległe tereny rosyjskie wraz z Władywostokiem, a także wyspy Jawa oraz Sumatra. Obecnie populacja tygrysa całkowicie wyginęła w Azji Środkowej, Iranie, Chinach oraz na Jawie. W Indiach, Indochinach oraz na Sumatrze istnieją przerzedzone grupy. Na przestrzeni ostatnich stu lat tygrys utracił około 93% z dawnego zasięgu. Liczba żyjących na wolności kotów szacowana jest na 3200 osobników. Tygrysy zamieszkują tereny tropikalne, górskie, a nawet syberyjską tajgę. Lubią tereny w pobliżu wody.

Koci kuzyni: tygrys azjatycki, czyli piękno na wymarciu

Jest największym z kotów. Samce mogą ważyć ponad 300 kg przy długości ciała ponad 3m. Rekordowy tygrys, należący do podgatunku tygrysa syberyjskiego, ważył 384kg. Dużo mniejszy tygrys sumatrzański osiąga średnio zaledwie 120 kilogramów. Poluje z ukrycia, co ułatwiają mu krótkie, choć bardzo muskularne kończyny o cofanych pazurach. Nie oznacza to, że tygrys ma się czego obawiać. W środowisku naturalnym nie spotyka wielu wrogów i jedynie nosorożce, słonie oraz niedźwiedzie powinny się go wystrzegać. Zdarza mu się upolować krokodyla. Mimo doskonałego przystosowania mniej niż 1% ataków kończy się sukcesem. Gdy zabija, robi to szybko i często jednym, krótkim atakiem jak puma, która choć bardziej zwinna, skacze jedynie nieznacznie wyżej – u obu kotów wysokość ta sięga około 5 metrów. Tygrys jednak dzięki dłuższym tylnym łapom jest w stanie wyskoczyć nawet na 2 metry, trzymając w uzbrojonej w 30 zębów szczęce ofiarę ważącą nawet 50 kilogramów. W teorii byłby więc w stanie upolować samicę pumy i wskoczyć z nią na drzewo. Mogą się pochwalić doskonałym słuchem. Prawdopodobnie są w stanie rozpoznać potencjalne ofiary po ich chodzie czy odgłosach. Dużo gorzej wypada ich węch, który ustępuje temu psiemu.

Koci kuzyni: tygrys azjatycki, czyli piękno na wymarciu

W popkulturze, poniekąd słusznie, przyjęło się, że tygrys ma umaszczenie rdzawopomarańczowe, białe podbrzusze oraz ciemne pręgi, ale jak u większości zwierząt i tutaj występują różnice regionalne. Szczególnie rzadkie są tygrysy białe. Ich obecność odcisnęła piętno na chińskim wierzeniach jeszcze w czasach antycznych (pierwsze obserwacje z Indii, co ciekawe, pochodzą dopiero z XIX wieku). Białe tygrysy nie są albinosami. Mimo doniesień nie udało się póki co zaobserwować tygrysa czarnego oraz niebieskiego.

Koci kuzyni: tygrys azjatycki, czyli piękno na wymarciu

Samce przebywają z resztą stada jedynie w czasie rozrodu, by później oddalić się i wieść samotne życie. Stąd stada są ze sobą spokrewnione i najczęściej stanowią matki z córkami. Ataków na ludzi dokonują najczęściej osobniki stare lub zranione wcześniej przez kłusowników. Częściej to człowiek stanowi zagrożenie dla tego majestatycznego kota. Tygrysy zostały w dużej mierze wytępione dla swojego futra, a także przez ludowe przesądy, które przypisują ich kościom specjalne właściwości. Tygrys, który być może wyginie jeszcze za naszego życia, głęboko zakorzeniony jest w kulturze krajów dalekiego wschodu jako przejaw ducha wojowniczości, piękna, odwagi, ale i chciwości oraz gniewu. Jest jednym z 12 chińskich znaków zodiaku.

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie