Dlaczego koty kochają pudełka?

MARCIN GEPPART

Czy przydarzyło ci się kiedyś, że zamówiłeś legowisko dla swojego kota, twoje zamówienie do ciebie dochodzi, wypakowujesz je z pudełka, stawiasz je w wyznaczonym przez siebie miejscu, odwracasz się i widzisz swojego pupila leżącego w wspomnianym wcześniej kartonowym pudle? Czy pojawiła się wtedy w twojej głowie myśl w stylu „dlaczego zamiast miejsca przeznaczonego dla ciebie wolisz kawałek kartonu”? Otóż, nie jesteś jedyną osobą, którą to spotkało! Ale dlaczego naszych futrzastych tak ciągnie do tego przedmiotu, by się w nim swobodnie ułożyć? Cóż, postaram się odpowiedzieć tobie na to trudne pytanie.


Karton jako ciepłe i bezpieczne miejsce

Koty kochają ciepłe miejsca, a karton, jako materiał, to świetny izolator, który pozwala na pupilom na ogrzanie się wewnątrz pudła. Z tego samego powodu lubią też wypoczywać w pobliżu grzejników oraz na kolanach właścicieli – koty po prostu lubią ciepło. Ponad to, przez budowę pudeł, zapewniają one zwierzętom poczucie bezpieczeństwa, dzięki poczuciu odizolowania. Należy zaznaczyć, że koty spędzają do 18 godzin na dobę śpiąc, więc tym bardziej szukają „miejsca dla siebie”.

Nowy zapach

Koty są ciekawskimi stworzeniami, dlatego, gdy w miejscu zamieszkania pojawia się nowy przedmiot, interesują się nim – wyczuwają nowy zapach i chcą go poznać.


Idealny drapak

Tekstura, którą posiada karton sprawia, że jest to idealny materiał, w który zwierzę może wbić swoje pazury i kły. Nie można jednak polegać na pudle w kontekście długotrwałego drapaka, ponieważ można go łatwo zniszczyć. Jednak przez ogólną dostępność można śmiało zaoszczędzić nie kupując dedykowanego przedmiotu, służącego do ostrzenia pazurów.

Podsumowując, jeśli posiadasz pudło na zbyciu, nie wyrzucaj go. Może on posłużyć jako legowisko dla twojego kochanego pupilka. Pamiętaj jednak, aby owe pudło uprzednio przygotować, usuwając wszelkie taśmy klejące, gumki czy metalowych elementów, takie jak druty, w celu zapewnienia bezpieczeństwa kotu. Ponad to, postaraj się wygładzić wszelkie dziury, przez które zwierzak mógłby chcieć wcisnąć swoje łapki czy głowę, aby nie przeciął swojej skóry, ponieważ, trzeba pamiętać, że przez karton można się skaleczyć.