Symbol kota w japońskiej kulturze. Koty- yōkai

ALIAKSANDRA KUZMENKA

Podczas gdy Manekineko jest zdecydowanie pozytywnym symbolem, w japońskim folklorze chowają się znacznie bardziej niebezpieczne koty. Koty te należą do świata yōkai (妖怪). Są to różnego rodzaju demony, duchy i inne istoty nadprzyrodzone. Mogą pochodzić zarówno ze świata przyrody, jak i od zmarłych. Najczęściej łączą w sobie cechy ludzkie ze zwierzęcymi albo cechy przedmiotów z cechami istot żywych.


Jednym z kotów-yōkai jest Bakeneko (化け猫). Duch ten jest z znany ze swojej umiejętności zmieniania swojej postaci na kształt ludzki (czasami nawet swoich właścicieli). Potrafią chodzić na tylnych łapach i nawet rozmawiać. Zwykły kot domowy może przemienić się w Bakeneko z różnych powodów, takich jak długie życie, waga (ponad 3.75 kg) albo nawet wyjątkowo długi ogon. Mimo trywialności tych przyczyn, Bakeneko jest bardzo niebezpieczny. Może zeżreć swojego właściciela, a nawet jeśli nie dojdzie do takiej tragedii, mówi się, że Bakeneko przynosi ogromne nieszczęście i klątwę. Potrafi również ożywiać albo wcielać się w zmarłych. Duch podobno często jest odpowiedzialny za pożary w domach. Tworzy ogniki i jego ogon jak żagiew podpala wszystko dookoła.

Jedna z legend opowiada historię o rodzinie, której kot zaginął. Po zniknięciu pupila, matka rodziny zaczęła dziwnie się zachowywać i unikać swoich bliskich. Aż pewnego dnia zamiast swojej matki rodzina zobaczyła Bakeneko w jej ubraniach. Syn zabił Bakeneko i po kilku dniach wrócił ich zaginiony kot, który pewnie został Bakeneko w czasie swojej nieobecności.


Nekomata (猫又) również należą do świata yōkai i są krewnymi Bakeneko. Wywodzą się ze zwykłych kotów jak Bakeneko, ale w momencie, gdy stają się duchami, rozdwajają im się ogony. Są brutalne i nie litują się nad swoimi właścicielami. Dlatego jeśli Wasz kot znowu Was wkurzył, zastanówcie się, czy na pewno chcecie go ukarać 🙂 Nekomata potrafi kontrolować zmarłych, czyniąc ich swymi marionetkami.

Zarówno Bakeneko jak i Nekomata oprócz kultury tradycyjnej Japonii możemy również spotkać w kulturze popularnej: anime i mangach. A w chińskiej grze komputerowej Genshin Impact jest postać wzorowana na Nekomata, która w przeciwieństwie od swojego pierwowzoru kocha ludzi, co dla Nekomaty jest wręcz niemożliwe.