Dlaczego kot ma wiszący brzuch?

Obserwując swojego kota i wiszący pod jego brzuchem fałd skórny wielu opiekunów kotów zastanawia się czy ta wisząca skóra oznacza, że kot przytył i powiększa mu się brzuch a może schudł i wisi mu skóra a może jest chory? Spokojnie, ta luźna fałda skóry występuje u każdego kota i pełni ważne funkcje. W zależności od uwarunkowań genetycznych jest mniej lub bardziej widoczna.


Fałd brzuszny (Primordial Pouch, w dosłownym tłumaczeniu pierwotna kieszonka) nazywany też fałdem skórnym lub fartuchem pokrywa część brzucha kota tuż przed tylnymi nogami. U kota o prawidłowej masie ciała fałd zawiera niewielką warstwę tłuszczu, luźno zwisa i kołysze się podczas chodzenia. U niektórych kotów fałd jest wyjątkowo duży u innych jest mniej widoczny. Dla niektórych ras, na przykład Mau, Bengal, Pixie Bob, Serengeti, duży fałd brzuszny jest cechą charakterystyczną rasy. U kotów z nadwagą tkanka tłuszczowa fałdu brzusznego zwiększa się i staje się on zbity.

Fałd brzuszny u przodków dzisiejszego kota domowego a także u dzikich kotów dużych (lwy, tygrysy, pantery, żbiki, rysie itd.) ma kluczowe znaczenie dla ich egzystencji ponieważ umożliwia maksymalne wykorzystanie żołądka (rozciągnięcie) – na wolności o pożywieni nie jest łatwo dlatego koty po udanym polowaniu jedzą na zapas a potem mogą kilka dni nie jeść. Również współcześnie wolno żyjące koty domowe jedzą na zapas ponieważ coraz trudniej zdobywają pożywienie. Fałd brzuszny pełni także ważną rolę ochronną organów wewnętrznych, co ma istotne znaczenie podczas walk kotów – bijące się koty kopią się zawzięcie tylnymi łapami po brzuchach (tak zwane królicze kopanie). Patrząc na zwisający fałd brzuszny ma się wrażenie, że przeszkadza on kotu w ruchach. To błędne spostrzeżenie. Jest wręcz przeciwnie ponieważ zapewnia on kotu większą elastyczność podczas biegania i skakania – wydłuża krok przez co umożliwia osiągnięcie większej prędkości.


Jednym z mitów dotyczących fałdu brzusznego (wystarczy zerknąć na polskie fora internetowe dotyczące kotów) jest to, że fałd ten rozwija się po kastracji/sterylizacji. Na jednym z najbardziej popularnych polskich kocich forów internetowych fałd został wręcz określony „workiem kastrata”. Faktem jest to, że fałd brzuszny może stać się bardziej widoczny po zabiegu ale nie wiąże się to z samym zabiegiem a tym, że kot rośnie – koty zazwyczaj poddaje się zbiegowi sterylizacji lub kastracji w wieku 6 miesięcy. Starzenie się kota także może spowodować powiększenie się fałdu brzusznego ponieważ spowalnia się metabolizm kota, co sprzyja gromadzeniu się tłuszczu. U kota seniora skóra jest mniej elastyczna, co również może powodować większe opadnięcie fałdu brzusznego. Kolejnym mitem dotyczącym fałdu brzusznego jest to, że jest on efektem odchudzania kota. Faktem jest, że w takiej sytuacji fałd po prostu może być bardziej widoczny. Następny mit wiąże się z wagą kota.

Zdaniem wielu laików fałd brzuszny powstaje u kotów otyłych (nazywają go fałdem dobrobytu). Niestety z tym mitem spotkaliśmy się również na Vetopedii (portal weterynaryjny), gdzie na pytanie o fałd brzuszny u kota stwierdzono, że jest on typowy dla przekarmionych kotów i poradzono drastyczne zmniejszenie jedzenia o 1/3 co miało zagwarantować zniknięcie fałdu brzusznego. To kompletna bzdura. Prawidłowy (luźno zwisający, bez nierównomiernych zgrubień, grudek) fałd brzuszny nie ma nic wspólnego z nadwagą czy otyłością kota. W przypadku kotów z nadwagą lub kotów otyłych fałd staje się zbity (otłuszczony) i zamiast zapewniać kotu elastyczność ruchu utrudnia mu go. Jak sprawdzić wizualnie czy kot ma nadwagę napisaliśmy w artykule „Kot na wadze: ile powinien ważyć kot?” 

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy fałd brzuszny u Twojego kota jest czymś naturalnym, lub, co do tego czy kot nie ma nadwagi skonsultuj to z lekarzem weterynarii. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii także wtedy, kiedy niepokoi Cię struktura fałdu brzusznego (na przykład wyczuwasz jakieś guzki). Szukając informacji na temat kotów w Internecie zwracaj uwagę na to z jakiego źródła one pochodzą. Polecamy korzystanie z amerykańskich portali i forów. Jak się przekonaliśmy (nie po raz pierwszy) wiedza amerykanów na temat kotów jest bardzo duża. Na stronach klinik weterynaryjnych i forach miłośników kotów, które przejrzeliśmy wszyscy wiedzieli, czym jest fałd brzuszny i jakie funkcje pełni. Na stronach i forach polskich, które przejrzeliśmy doszukaliśmy się jedynie mitów związanych z fałdem brzusznym i porad, które kotu mogą zaszkodzić a opiekuna przerazić. Zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowa Twojego kota nie szukaj rozwiązania problemu w Internecie a konsultuj się bezpośrednio z lekarzem weterynarii.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot