Czy przyjaźń kota z psem jest możliwa?

ZUZANNA CZABATOR

Chyba każdy z nas zna powiedzenie, że ktoś żyje z kimś jak pies z kotem, nie mamy wtedy na myśli niczego pozytywnego. To popularnie powiedzenie o niezgodzie, powstrzymuję wielu miłośników zwierząt przed przygarnięciem do domu nowego zwierzaka. Zdarza się, że pomysł trzymania w domu zarówno psa, jak i kota budzi poważne obawy oraz ryzyko czy jest to, aby na pewno bezpieczne dla obu stron. Okazuje się, że między tymi dwoma gatunkami może być nie tylko tolerancja, lecz także przyjaźń.

Kot dominant

W psio-kocich domach zwykle rządzą koty. Psy, choć zazwyczaj większe i fizycznie silniejsze, podporządkowują się znacznie mniejszym od nich kotom. Problem pojawia się wtedy, gdy pies nie chce się podporządkować ani obdarzyć kota choć odrobiną szacunku. Na początkowych etapach psio-kociej znajomości nie należy tracić czujności. Trzeba mieć przysłowiowe oczy dookoła głowy.


Pierwsze chwile psio-kociej znajomości mogą okazać się kluczowe. Ważne jest, aby nie zmuszać zwierzaków do zaprzyjaźnienia się od razu, niektóre z nich będą potrzebować znacznie więcej czasu. Zwykle wystarczy obserwować je z bezpiecznej odległości, jednak należy natychmiast interweniować, jeśli sytuacja robi się nadmiernie napięta. Jeśli nie masz jeszcze w domu czworonoga a myślisz poważnie, że chcesz mieć zarówno psa i kota, adoptuj je jednocześnie. Jest wtedy duża szansa na to, że znacznie szybciej się zaaklimatyzują w swoim nowym środowisku. Częstym zjawiskiem zachodzącym na późniejszych etapach znajomości między gatunkami jest wzajemne przejmowanie swoich cech, prowadzi to zwykle do zabawnych zdarzeń, kiedy to np. pies próbuje wejść do małego, kociego legowiska lub wskoczyć na coś wysokiego i dla niego niedostępnego. Kot natomiast próbuję aportować, przynosić smycz lub jest wciąż przy nodze swojego właściciela.


Jak wprowadzić oba zwierzaki do domu?

Znacznie trudniej będzie oswoić z kotem dorosłego psa rasy pierwotnej, charta czy teriera, niż psa, który charakteryzuje się mniejszym instynktem łowieckim. Zanim wprowadzimy kota do domu z psem, warto więc sprawdzić, jak zachowuje się na spacerach, gdy widzi inne zwierzęta. Powinniśmy również rozpocząć odpowiednie przygotowanie. Pies powinien umieć radzić sobie z emocjami. Na początku warto, by kot zamknięty był w osobnym pokoju. Pies może zapoznać się z jego zapachem, obwąchując pusty transporter lub kocyk, na którym leżał. Pierwsze zapoznanie warto przeprowadzić, gdy pies będzie na smyczy, żebyśmy w razie potrzeby mogli odpowiednio szybko zainterweniować. Jeśli zauważymy, że psiak zbyt szybko się ekscytuje, powinniśmy przerwać interakcję i zwolnić tempo zapoznawania. Warto pamiętać, by kot miał możliwość ucieczki tak, by znaleźć się poza zasięgiem psa.