Czy koty mogą jeść truskawki?

Clipboard19

Wielu opiekunów kotów zadaje sobie pytanie „czy koty mogą jeść truskawki?” Tak mogą, ale trzeba zadać sobie kolejne pytania: „Czy truskawki to odpowiedni pokarm dla kota?” „Czy kot sam ma ochotę jeść truskawki?”

Według ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) zajmującego się między innymi toksykologią żywności dla zwierząt domowych i zatruciami, truskawki nie są toksyczne dla kotów.* Zdziwiło to nas ponieważ truskawki zawierają ksylitol. Ksylitol, jest bezpieczny dla ludzi ale u większości gatunków zwierząt może powodować uwalnianie insuliny, co może prowadzić do niewydolności wątroby. Wzrost insuliny prowadzi także do hipoglikemii (obniżenie poziomu cukru). Początkowe objawy zatrucia obejmują wymioty, letarg i utratę koordynacji. Podwyższone enzymy wątrobowe i niewydolność wątroby mogą być widoczne w ciągu kilku dni. Zaskoczyło nas więc to dlaczego zawierające ksylitol truskawki zostały przez ASPCA uznane za nietoksyczne dla kotów.


Szukając potwierdzenia stanowiska ASPCA o nietoksyczności truskawek dla kotów znaleźliśmy takie oto wytłumaczenie: „Ponieważ ksylitol jest toksyczny dla wielu zwierząt, a zwłaszcza psów, zakładano, że tak samo, a może nawet bardziej jest toksyczny dla kotów ponieważ koty są wyjątkowymi zwierzętami ze szczególnym metabolizmem. Ponieważ koty rzadko zjadają coś z ksylitolem (nie lubią słodyczy) upłynęło sporo czasu zanim toksykolodzy z ASPCA stwierdzili, że dla kotów ksylitol jest nietoksyczny. Nie oznacza to jednak, że opiekunowie powinni zachęcać koty do jedzenia produktów z ksylitolem.” My także radzimy zachować ostrożność ponieważ wyniki badań nad toksycznością ksylitolu dla kotów budzą na razie kontrowersje wśród naukowców. Stanowisko ASPCA potwierdzają badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Budapeszcie (badaniami objęto 6 kotów, mamy duże zastrzeżenia, co do sposób przeprowadzenia tych badań – z narażeniem zdrowia i życia kotów) opublikowane w lutym 2018 roku, z których wynika, że ksylolit nie jest toksyczny dla kotów** Inni naukowcy twierdzą, że choć nie spotkali się z przypadkami zatrucia kotów ksylitolem, chociaż zatrucia psów są dość powszechne, to stan taki świadczy jedynie o tym, że koty, które są bardziej wybredne w jedzeniu niż psy i nie przepadają za słodki jedzeniem, nie spożywają więc produktów z ksylitolem. Radzą oni by w przypadku, gdy kot zje coś z ksylitolem udać się z nim natychmiast do weterynarza. Wydaje nam się, że minie jeszcze trochę czasu zanim naukowcy uzgodnią wspólne stanowisko, co wymaga także przeprowadzania większej liczby badań nad tym zagadnieniem (oby bezpiecznych dla kotów).

Ksylitol zawierają między innymi truskawki, maliny, jagody, kukurydza, szpinak, niektóre grzyby, kalafior. Obecny jest on także jako środek słodzący w wielu produktach, w tym gumie do żucia, cukierkach, dżemach, musztardach, galaretkach, wypiekach oraz w mrożonych owcach morza i w paście do zębów. Naszym zdaniem lepiej żeby koty (a także inne zwierzęta a zwłaszcza te dla których ksylitol jest toksyczny ) nie próbowały jeść czy lizać produktów z ksylitolem. Nigdy nie myj kotu zębów pastą dla ludzi.


Wracajmy do truskawek. Owoc truskawki zawiera dużo witaminy C, witaminy z grupy B w tym B1, B2 oraz witaminę PP. Jest także bogatym źródłem wapnia, fosforu, żelaza, potasu i manganu i ma właściwości antyoksydacyjne. Z tych dobrodziejstw truskawek mogą korzystać ludzie. Kot niewiele z nich skorzysta a zawarty w truskawkach cukier może kotu zaszkodzić. Na szczęście uwielbiane przez ludzi truskawki nie są atrakcyjne dla kotów ponieważ są dla nich zbyt słodkie. Jeśli Twój kot bardzo chce zjeść truskawkę, co jest mało prawdopodobne, możesz mu trochę dać ale nie karm na siłę kota truskawkami. Pamiętaj, że kot nie jest człowiekiem i ma własne upodobania smakowe i potrzeby składnikowe jedzenia (białko). Jeśli kot chciałby jeść truskawki, to koty wolno żyjące objadałby się dziko rosnącym kuzynem truskawki – poziomką.

Nigdy nie dawaj kotu nawet do spróbowania truskawek z cukrem czy z bitą śmietaną. Spożywanie cukru przez kota może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych (np. niewydolność nerek, wątroby, trzustki, cukrzycę, próchnicę, choroby przyzębia). Z reguły kot sam nie wykazuje zainteresowania słodyczami ale zachęcony przez opiekunka i powodowany ciekawością może znacząc je jeść, co skończy się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Jeśli jesteś właścicielem własnej uprawy truskawek lepiej byłoby gdyby Twój kot nie miał styczności z rosnącymi truskawkami ponieważ liście truskawek mogą podrażnić skórę kota i wywołać uczulenie a także spowodować podrażnienie dziąseł często błędnie zdiagnozowane jako zapalenie dziąseł. Podobnie działają na koty liście takich roślin uprawnych jak: pomidor, rabarbar, pasternak, marchew, seler, szpinak i ogórki.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot