Co oznacza biegunka u kota?

ANGELIKA PODGAJNA

Biegunka u kota to jedna z poważniejszych dolegliwości, których nigdy nie należy lekceważyć. Rozwolnienia bywa objawem wielu poważnych chorób, począwszy od zakażeń wirusowych i bakteryjnych, a na niewydolności nerek skończywszy. Nawet jeśli przyczyną jest zwykłe zatrucie pokarmowe, nie wolno nam bagatelizować stanu zwierzaka. Co powoduje biegunkę u kota i jak pomóc choremu pupilowi?

Możliwe przyczyny biegunki u kota

Warto wyjaśnić na początek, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą, a objawem klinicznym polegającym na zwiększonej ilości wypróżnień w ciągu doby. Innymi symptomami, które zwykle towarzyszą biegunce są przede wszystkim wyraźne osłabienie, podwyższona temperatura ciała, brak apetytu oraz ból brzucha. Pośród najczęstszych przyczyn biegunki wymienia się zatrucia pokarmowe, alergie na niektóre składniki diety oraz błędy żywieniowe, takie jak zbyt nagła zmiana karmy. Koty mogą chorować także po zjedzeniu czegoś nieświeżego lub po krowim mleku, którego ze względu na laktozę większość dorosłych kotów nie jest w stanie przetrawić.
Biegunka u kota objawem choroby


Biegunka u kota może być także jednym z pierwszych symptomów zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub pasożytniczego. W zależności od typu infekcji i czynnika, który ją wywołał rozwolnienie może przybrać postać mniej lub bardziej wodnistą. Zdarza się, że w odchodach zwierzęcia obecny jest śluz lub ślady krwi. W takiej sytuacji leczenie pupila na własną rękę nie ma większego sensu. Nie reagując natychmiast możemy nawet jeszcze bardziej zaszkodzić mruczkowi. Najlepiej od razu udać się do kliniki weterynaryjnej, gdzie dzięki fachowemu badaniu i diagnozie lekarskiej szybciej dobierzemy właściwą metodę leczenia.

Warto wspomnieć, że rozwolnienie u kota bywa również objawem niewydolności tarczycy, nerek lub wątroby. Biegunka może być spowodowana także przez zapalenie jelit lub żołądka, a nawet przez zmiany nowotworowe. Dlatego właśnie nigdy nie należy jej bagatelizować. Im szybciej ustalimy przyczynę złego stanu pupila, tym większe będzie miał on szanse na powrót do zdrowia.