kot, kocie zwyczaje

rude koty


start > rude koty

Jak zadbać o kota podczas remontu?

Niedawno w naszym domu był niewielki remont – trzeba było wymienić okno i pomalować pokój. Byliśmy ciekawi tego, co podczas remontu będzie się działo ale zostaliśmy zamknięci w innym pomieszczeniu i okropnie nam się to nie podobało, co wyrażaliśmy głośnym miauczeniem i dobijaniem się do drzwi. Raz nawet udało się nam opuścić nasz areszt ale czujny człowiek nas szybko do niego zaniósł i dodatkowo zablokował drzwi.

Thot przy swojej piwnicy
(zdjęcia zrobiła pani Grażyna szukająca dla Thota i jego rodzeństwa domu).

Widzie smutek i strach w tych małych, jeszcze niebieskich oczkach? To są zdjęcia, które zrobił człowiek szukający dla Thota domu. Thot urodził się i dorastał w piwnicy, jako kot wolno żyjący. Nasz człowiek zobaczył te zdjęcia w internecie i od razu zadzwonił pod podany numer, aby go adoptować. W porównaniu z wieloma kotami wolno żyjącymi, które nie mają się gdzie schronić Thot i tak był szczęściarzem, bo miał piwnicę, z której gospodarz obiektu nie przeganiał jego rodziny. Znalazł się też człowiek, który jemu i jego rodzeństwu znalazł domy.

Zdrowe, tryskające energią i nie bojące się innych ludzi koty przyjmują remont jako ciekawe doświadczenie. Przecież tyle się dzieje, meble są zasłonięte folią, którą można z nich ściągać, albo drapać i gryźć. Można sprawdzać, co robią ludzie, zabierać im drobne narzędzia i cieszyć się, jak ich szukają. Ale atrakcyjny dla kota bywa tylko remont krótkotrwały i niehałaśliwy (malowanie, tapetowanie). Prace remontowe podczas których kot narażony jest na hałas (używanie młotka, spawarki, piły, wiertarki itp.) jest dla kota stresogenny. Stres kota pogłębia to, że jego człowiek nie bawi się z nim, tak jak zawsze, nie można się położyć o ulubionej porze na legowisko, bo zostało gdzieś przeniesione. Nie wiadomo gdzie stoi miska na wodę i jedzenie. Koty mają własną „mapę” domu i zmienienie jej powoduje u nich stres. Najgorzej jest, gdy podczas remontu kot zostaje zamknięty w jakimś pomieszczeniu, w którym razem stoją miski na karmę i wodę oraz kuweta a człowiek zapomniał o swoim mruczącym milusińskim. Koty, które boją się obcych ludzi dodatkowo się stresują słysząc obce głosy w mieszkaniu, które traktują jak swój azyl. Nieraz już pisaliśmy o tym, że stres kota a zwłaszcza długotrwały stres przyczynia się do powstania wielu, w tym niebezpiecznych, kocich chorób, dlatego planując remont trzeba zaplanować także najlepsze rozwiązanie umożliwiające kotu najmniej stresujące przetrwanie remontu.

Szukając najlepszego rozwiązania trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących czyhających na kota podczas remontu niebezpieczeństw. Jeśli podczas remontu będą używane farby, kleje, gipsy, rozpuszczalniki, pianki, zaprawy i inne środki chemiczne kot biegający po remontowanym mieszkaniu może ubrudzić sobie łapy i sierść. Jak wszystkim wiadomo, koty bardzo dbają o higienę więc przystąpią szybko do wyczyszczenia się, podczas którego zliżą z siebie środki chemiczne, co może spowodować zatrucie. Kot może wymiotować lub/i mieć biegunkę. Może też dojść do śmiertelnego zatrucia. Gdyby doszło do tego, że podczas remontu kot się zatruje natychmiast należy udać się z kotem do lekarza weterynarii. Dla kota bardzo atrakcyjne są folie chroniące meble i podłogi. Zjedzenie przez kota foli również może się wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Kolejnym niebezpieczeństwem czyhającym na kota podczas remontu są drabiny, przestawione meble, które niejednokrotnie są postawione jedne na drugie, stojące oparte o ścianę deski, lezące gdzieś wiertarki, piły itp. To wszystko to dla kota nowość, która przyciąga jego uwagę. Kot na pewno będzie się wszystko starał z bliska oglądnąć, co naraża go na to, że coś może na niego spaść, lub może się zaklinować pomiędzy sprzętami. Burzenie ścian i biegający po domu kot to ogromne ryzyko, ponieważ burzona ściana może spaść na kota i zabić go. Wymiana okien to z kolei ryzyko, że ciekawy tego, co się dzieje kot może wypaść z pozbawionego okna otworu okiennego. Jeśli remont prowadzi jakaś firma, to podczas wznoszenia różnych rzeczy, lub wynoszenia pracownicy zostawiają otwarte lub niedomknięte drzwi, nie pilnują tego, żeby kot nie wydostał się razem z nimi na zewnątrz. Zestresowany remontem kot, nawet jak nigdy wcześniej nie miał ochoty na opuszczenie domu, może uciec i może być problem ze znalezieniem go.

Jeśli remont polega na tapetowaniu lub malowaniu (ale nie farbami o intensywnym zapachu) i wykonuje go człowiek kota można pozwolić kotu na baranie udziału w remoncie. Należy zadbać o to żeby kot nie miał dostępu do farb czy kleju. Jeśli prace te lub inne prace remontowe wykonuje zatrudniona ekipa remontowa należy kotu zapewnić bezpieczny azyl. Jeśli remontowane jest jedno pomieszczenie znalezienie pomieszczenia dla kota nie powinno stanowić problemu, jeśli remontowany jest cały dom trzeba tak zaplanować remont aby zawsze był pomieszczenie, w którym podczas pobytu ekipy remontowej może przebywać kot. W kocim azylu na czas remontu powinny znaleźć się kocie miski na jedzenie i wodę, legowisko, ulubione zabawki oraz kuweta. Kuweta to bardzo ważny dla kota sprzęt i kot czuje się bezpiecznie jeśli jego kuweta nie jest przestawiana. Planując remont, jeśli kot nie ma drugiej kuwety (np. turystycznej) warto kupić drugą kuwetę i wstawić ją już kilka dni wcześniej do pomieszczenia, które będzie azylem kota na czas remontu (nie likwidując kuwety, z której kot normalnie korzysta), żeby kot miał czas przyzwyczaić się. W trakcie remontu trzeba pamiętać o tym, aby o stałych porach kot dostał jedzenie. Należy odwiedzać go w jego azylu a podczas wykonywania prac generujących hałas najlepiej towarzyszyć kotu ponieważ wszystkie koty bardzo boją się hałasu i reagują nie niego dużym stresem. Po wyjściu ekipy remontowej, jeśli jest to możliwe (w remontowanych pomieszczeniach nie ma na podłogach resztek tynku, farb, cementu itp. nie istnieje zagrożenie, że coś na kota może spaść) warto pozwolić kotu na inspekcję. Jeśli kot podczas remontu musi być zamknięty całą dobę to najlepiej żeby jego człowiek spał razem z nim w tym pomieszczeniu. Chociaż remont jest także stresujący dla człowieka powinien on znaleźć podczas remontu czas na codzienną zabawę z kotem. Kot nie rozumie, że został zamknięty z powodu remontu i myśli, że czymś się naraził a zamkniecie go jest karą i bardzo cierpi z tego powodu.

Niekiedy zdarza się tak, że kot na czas remontu musi opuścić własny dom. W takim przypadku najlepiej umieścić kota u kogoś kogo zna i komu można zaufać, że dobrze zajmie się kotem. Takie rozwiązanie jest dl kota stresujące ale jeśli wymaga tego sytuacja jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż narażanie kota na niebezpieczeństwa związane z remontem. Należy kota odwiedzać a jeszcze lepiej przeprowadzić się na czas remontu razem z nim lub chociaż spędzać z nim noce. Ważne jest to żeby czasowego lokum dla kota szukać u osób, które kot zna. Najmniej korzystnym dla kota rozwiązaniem jest umieszczenie kota w hotelu dla zwierząt. Takie rozwiązanie stanowczo odradzamy. Na szczęście tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest opuszczenie domu na czas remontu. Planując remont należy szukać takich rozwiązań aby kot mógł pozostać w domu. Hałas podczas remontu w obecności własnego człowieka kot lepiej zniesie niż rozłąkę ze swoim człowiekiem, nawet w przypadku gdy będzie mieszkał podczas remontu w towarzystwie ludzi, których zna.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot