Zwinny kot bengalski

Zwinny kot bengalski

SYLWIA JĘDRYSEK

W 1961 roku Jean Mill, w ramach pracy naukowej podjęła próbę skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z czarnym, krótkowłosym kocurem. Z miotu przeżyła tylko jedna kotka o imieniu Kin-Kin. Początkowo przypuszczano, że jest ona bezpłodna, jednak po pewnym czasie urodziła dwa mioty kociąt. Wówczas uznano, że powstanie skrzyżowanej rasy, pozwoli na hodowlę domowej wersji dzikich kotów. W 1980 roku Mill wznowiła działania w tym kierunku. Jak się okazało, po pięciu latach osiągnięto odpowiednią ilość pokoleń, a rok później kotom przyznano status nowej rasy. W Europie koty bengalskie zaczęły być popularne stosunkowo późno, ponieważ zostały do niej sprowadzone dopiero w latach 80. XX wieku.

Zwinny kot bengalski

Koty bengalskie zaliczane są do grupy kotów orientalnych. Długość ich życia wynosi od 10 do nawet 16 lat. Samice przestają rosnąc w wieku około dwóch lat i osiągają wagę od 3 do 6 kg. Z kolei samce rosną do pierwszego roku życia, a ich waga może wynosić nawet 8 kg. Koty te ze względu na swoją wyjątkową urodę oraz charakter szczególnie wyróżniają się spośród innych ras.

Zwinny kot bengalski

Koty bengalskie w Polsce cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Ich niepowtarzalny wygląd sprawia, że nie da się nie zwrócić na nie uwagi. Umaszczenie sierści, które posiada dużą liczbę plam i rozet, bardziej przypomina sierść lamparta. Koty zwykle są brązowe, rude, złote, piaskowe lub ciemnożółte. Ich brzuch jest jaśniejszy od reszty ciała. Nogi kotów bengalskich, tak jak i ogon są średniej długości. Posiadają one także wysoko osadzone, zaokrąglone uszy, duże szeroko rozstawione oczy, mocny podbródek i małą głowę. Współcześnie utraciła ona charakterystyczny dla dzikich kotów kształt i bardziej przypomina głowę kota abisyńskiego. W dodatku muskularna budowa ciała sprawia, że wydaje się ona wręcz nieproporcjonalna.

Bengale to niezwykle energiczne i zawsze chętne do zabawy koty. Mimo swojej niezależności są bardzo towarzyskie. Aczkolwiek, żeby zdobyć ich zaufanie potrzeba czasu. Oprócz spędzania każdej chwili z opiekunami, uwielbiają przebywać z innymi kotami. Decydując się na przyjęcie do swojego domu kota tej rasy, warto rozważyć adopcje nie jednego, lecz dwóch kotków. Bengale cechują się również dużą inteligencją i pomysłowości. Swoje potrzeby komunikują różnorodnymi dźwiękami, które przypominają ćwierkanie ptaków czy gaworzenie dziecka. Potrafią przy tym być bardzo głośne. To aktywne zwierzęta, które słyną z temperamentnej natury. Są zwinne i wysportowane. Uwielbiają pływać, uczyć się różnych sztuczek oraz akrobacji.

Zwinny kot bengalski

Koty bengalskie należą do mięsożerców. Dlatego dostarczany im pokarm powinien zawierać wysokiej jakości składniki odżywcze. W przygotowywanych posiłkach nie powinno zabraknąć dużej ilości białka, najlepiej na poziomie ok. 40%. Warto unikać gotowych saszetek, a w zamian postawić na dobrej jakości suchą karmę oraz gotowane mięso, np. kurczaka. Do picia właściwa będzie czysta, nieprzegotowana woda. Aby utrzymać wysportowaną sylwetkę swojego pupila, należy pamiętać o odpowiednich wielkościach posiłków, dostosowanych do wieku, wielkości kota, a także obecnego stanu zdrowia. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zbyt duże porcje mogą doprowadzić do nadwagi.

Zwinny kot bengalski

Pielęgnacja bengalów jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. Koty same pielęgnują swoje futro, a ich krótkowłosa sierść nie wymaga częstego czesania. Zatem czynność tą wystarczy wykonywać raz w tygodniu. Podczas kąpieli należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu uszu, oczu oraz obcinaniu paznokci. Niezwykle ważny element stanowią regularne szczepienia, odrobaczanie oraz wizyty u weterynarza. Bowiem koty tej rasy mają częste skłonności do chorób serca oraz postępującego zaniku siatkówki.

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie