kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > Kwiaty i inne rośliny niebezpieczne (toksyczne) dla kota

Kwiaty i inne rośliny niebezpieczne (toksyczne) dla kota

Dawno temu pisaliśmy już o roślinach domowych niebezpiecznych dla kotów. Temat jest ważny a ponieważ mamy już wiosnę i coraz częściej w domach pojawiają się kwiaty cięte oraz kwiaty zebrane w ogrodach i na łąkach postanowiliśmy napisać, które kwiaty i rośliny używane do bukietów są niebezpieczne dla kotów. Wymieniliśmy także toksyczne dla kotów rośliny uprawiane w domu i na balkonie. Na końcu tekstu znajduje się link do aktualnego wykazu roślin toksycznych i nietoksycznych dla kotów (480 roślin, zdjęcia) sporządzonego na podstawie badań.

W naturze koty instynktownie omijają rośliny dla nich niebezpieczne. Koty nie wychodzące (a zwłaszcza te, które nie mają uprawianej w domu trawy oraz kocie dzieci) z braku innych roślin mogą obgryzać rośliny dla nich toksyczne, ponieważ konieczność pozbycia się kul włosowych lub ciekawość (w przypadku małych kociąt) mogą być siniejesz niż instynktowna ostrożność. Objawami zatrucia (nie występują one wszystkie razem) są wymioty (mogą być krwawe), biegunka, brak apetytu, problemy z oddychaniem, problemy z poruszaniem się,  bladość śluzówek, osowiałość, ospałość, zaburzenia równowagi, drgawki, bolesne skurcze. krew w moczu/stolcu, zapaść serca, omdlenia, utrata przytomności, gorączka,  kaszel, kichanie  nadmierne pobudzenie lęk, niepokójmy, nerwowość. W przypadku pierwszych objawów zatrucia należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Poniżej wymieniliśmy rośliny niebezpieczne dla kota. Szczególnie niebezpieczne (trujące) dla kota są rośliny, które zaznaczyliśmy wykrzyknikiem ( – zjedzenie ich przez kota może skończy się tragicznie. Pozostałe wymienione rośliny mają niski lub umiarkowany stopień toksyczności ale to jak zareaguje po ich zjedzeniu kot zależy od jego kondycji zdrowotnej, wieku oraz tego ile rośliny zjadł oraz szybkiej pomocy weterynaryjnej dlatego poprzestaliśmy tylko na podziale na rośliny toksyczne i rośliny zabójcze dla kota. Naszym zdaniem żadne z nich nie powinny być w domu, w którym mieszka kot. W większości przypadków wszystkie części rośliny są dla kota niebezpieczne (z kwiatami włącznie). Należy mieć świadomość tego, że prawie każde zatrucie uszkadza kocie nerki i wątrobę.

Ciekawi jesteśmy w ilu domach, w których są koty podczas niedawnych świąt wielkanocnych pojawiły się świąteczne dekoracje przystrojone bukszpanem, który jest dla kotów toksyczny (liście). Zjedzenie bukszpanu przez kota wywołuje biegunkę, wymioty, podrażnienie skóry i błon śluzowych. Toksyczne są dla kota także takie rośliny dodawane do bukietów lub okazjonalnych dekoracji, jak: ligustr (! owoce), cis pospolity (, robinia akacjowa, sumak jadowity, trzmielina japońska, ostrokrzew, jemioła (! owoce), dzikie wino, kasztanowiec (! owoce – kasztan ),  bluszcz pospolity, szparagus.

W maju nęcą swoim zapachem konwalie, które chętnie są kupowane i wstawiane do wazonów. Konwalie są dla kota trujące - zatrucie nimi może mieć tragiczne skutki. Warto pamiętać, że ta pięknie pachnąca roślina toksyczna jest także dla ludzi i innych zwierząt.

Lilie nęcą swoją urodą ale mieszkając z kotem trzeba z nich zrezygnować, ponieważ wszystkie ich odmiany są dla kota trujące (liście, pędy, kwiaty, cebule) i zjedzenie tego pięknego kwiatu może skończyć się dla kota tragicznie. Trujące dla kota są wszystkie inne rośliny liliowate: cebulica, ciemiężyca, czosnek, kokoryczka, konwalijka, konwalia, kosatka, liczydło, lilijka, pajęcznica, szachownica, szafirek, szparag, śniedek, zimowit, złoć. Równie niebezpieczny dla kota jest chętnie zbierany mak polny i ogrodowy.

Kwiaty z kwiaciarni, łąki i ogrodu z toksycznymi dla kota wszystkimi częściami rośliny:
adenium (!)
anturium
arwinek różowy
begonia
bieluń
biskupie serduszka
cebulica (!)
cestrum nocturnum
chryzantema, złocień
ciemiernik
ciemiężyca (!)
czosnek (!)
fasola, zwłaszcza gatunki ozdobne (!)
gipsówka
glistnik jaskółcze ziele (!)
glorioza wspaniała (!)
groszek pachnący (!)nasiona)
heliotrop (!)
hiacynt
hortensja
ipomea purpurea
irys
jaskier
jat ropa
kalia
kalmia (!)
kokoryczka (!)
konwalia majowa (!)
konwalijka dwulistna (!)
kosatka (!)
krwawnik
lantana camara (!)
lilie - wszystkie gatunki (!)
liczydło (!)
lobelia (!)
łubin
mak polny, mak ogrodowy (!)
mandewilla
miechunka (!)
miłek wiosenny
miodła pospolita
mrzechlina, pieczennik (!)
naparstnica purpurowa (!)
narcyz
pajęcznica (!)!)
pelargonia
petunia
pieris (!)
pierwiosnek
prymula
piołun
powójnik wirginijski
oleander
ostróżka (!)
pierwiosnek
przebiśnieg,
rącznik pospolityk (!)
rosary bean (!)
różanecznik, rododendron
sanguinaria canadensis
słodlin (!)glicynia, wisteria)
solandra (!)
starzec dwubarwny (!)
strączyniec
stokrotka
szachownica (!)!)
szafirek (!)!)
szalej jadowity, cykuta (!)
szczodrzeniec
szczwół plamisty (!)
szkarłatka amerykańska (!)
szparag (!)
śniedek (!)!)
świbka morska
tojad, mordownik (!)
trachelospermum
trojeść
tytoń ozdobny (!)
wawrzynek wilcze łyko (!)
wilczomlecz
wiciokrzew (!)
wilec
zawilec (!)anemon)
zimowit jesienny (!)
 złotokap (!)
złoć (!)
żeniszek meksykański
żonkil
Rośliny z toksycznymi dla kota tylko cebulami:
amarylis
krasnokwiat
tulipan
Rośliny z toksycznymi dla kota tylko kłączami:
fiołek alpejski
krwiowiec kanadyjski (!)

Wśród toksycznych dla kotów roślin doniczkowych znajdują się tak chętnie uprawiane wczesną wiosną w doniczkach narcyze, tulipany, hiecenty, pierwiosnki i prymule. Pozostałe toksyczne dla kota rośliny uprawiane w domowych doniczkach to:

adenium
alokazja
aglaonema
aukuba japońska (!)owoce),
aloes, amarylis
anturium awokado
azalia
bluszcz - wszystkie odmiany
cibora zmienna, cyperus, papirus
cykas, sagowiec. palma paprociowa
dieffenbachia,
dracena – wszystkie odmiany
dławisz, słodkogorz
fikusy – wszystkie odmiany
filodendron
fiołek alpejski (!)kłącza)
hibiskus
jukka
kaladium
kalla poinsecja
kliwia pomarańczowa (!)
kolokazja
kroton, trójskrzyn pstry
monstera
Orliczka
pachypodium, korona cierniowa
papryka roczna (!)
pokrzywa
scindapsus
solandra (!)
skrzydłokwiat (!)
stokrotka
rafidofora
sanseveria, wężownica, języki teściowej, szable,
syngonium, zroślicha,
Szeflera
trzmielina japońska
wilczomlecz

Aby nie narażać zdrowia i życia pupila nie powinno się trzymać w domu roślin dla niego niebezpiecznych a tym bardziej trujących. Kotu należy zapewnić dostęp do uprawianej w domu trawy. Jeśli ktoś ma zamiar zamiast trującego bukietu (!)na przykład konwalii czy lilii) postawić w wazonie sztuczne kwiaty warto pamiętać o tym, że to też nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ toksyczne okazać się mogą dla kota związki chemiczne użyte do wyrobu sztucznych kwiatów oraz zawarte w farbach, którymi są sztuczne kwiaty pomalowane. Decydując się na rośliny doniczkowe i kwiaty w wazonie można je wybrać spośród kwiatów nietoksycznych dla kota.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

PS
Powyższy wykaz roślin jest niepełny – zawarliśmy w nim w nim najczęściej spotykane rośliny. Szerszy wykaz (!)ze zdjęciami) roślin toksycznych i nietoksycznych dla kotów można przeczytać na stronie The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals® (!)ASPCA®): Toxic and Non-Toxic Plant List - Cats https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/cats-plant-list.

Alfabetyczna wyszukiwarka roślin toksycznych i nietoksycznych dla kota: https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants/d?&. Na stronie ASPCA® można zapoznać się także z roślinami toksycznymi i nietoksycznymi dla psów oraz z roślinami toksycznymi i nietoksycznymi dla koni.