kot, kocie zwyczaje

zdrowie


start > zdrowie > Dlaczego kot macha ogonem?

Dlaczego kot macha ogonem?

Zdecydowana większość ludzi, zwłaszcza tych, co nie mieszkają z kotem, uważa, że kot macha ogonem, kiedy jest w złym humorze. Jest to opinia jedynie częściowo słuszna ponieważ kot przeważanie macha ogonem, kiedy przezywa konflikt wewnętrzny.

Zdarza się, że kot ma ochotę na dwie rzeczy, które się wykluczają: na przykład miauczy żeby go wypuścić ale na dworze pada deszcz. Kot stoi niepewnie w miejscu ponieważ bardzo chce wyjść ale boi się, że zmoknie – zaczyna machać ogonem w obie strony. Jeśli się odważy wyjść od razu zmoknie, co sprawia, że jeszcze szybciej okłada się po bokach ogonem. Wreszcie musi się na coś zdecydować: albo wrócić do ciepłego domu albo mimo złej pogody wyruszyć na obchód swego terytorium. Niezależnie od tego, jakiego dokona wyboru, jeśli już się na coś zdecyduje, przestaje machać ogonem ponieważ uporał się z wewnętrznym konfliktem.

Opisaną wyżej reakcję wywołuje każda sytuacja wyboru między odczuwanymi potrzebami, których kot nie możne zaspokoić jednocześnie. W sytuacji domowej często można to zaobserwować kiedy, kot leży na kolanach swoje człowieka i poddaje się pieszczotom, ale nagle na przykład przypomina sobie, że w misce ma jedzenie, które miałby ochotę właśnie teraz zejść, nie wie czy dalej siedzieć na kolanach człowieka, bo jest mu na nich dobrze, czy zaspokoić głód – zaczyna machać ogonem, jak podejmie decyzję i wprowadzi ją w czyn ogon przestaje falować.

Gniew kota spowodowany jest nie znajdującą ujścia agresją. O machaniu z gniewu ogonem można mówić w przypadku gdyby jedną z odczuwanych potrzeb była potrzeba ataku a jednocześnie kot doświadczałby uczucia strachu przed rywalem i /lub konsekwencjami ataku. Dopóki kot nie dokona wyboru, czy uciekać czy też walczy, stoi i ze złością okłada swoje boki ogonem.

Naukowcy starają się dociec skąd wzięła się ta zewnętrzna oznaka (machanie ogonem) przeżywanego przez kota konfliktu wewnętrznego. Zaobserwowali, że kot idąc po płocie lub po wąskim murku, kiedy traci równowagę odzyskuje ją za pomocą ruchów ogona na boki. Na tej podstawie wysnuli hipotezę, że w ten sam sposób, kot który traci równowagę wewnętrzną (odczuwa konflikt wewnętrzny związany z dokonaniem wyboru między dwoma odczuwanymi wykluczającymi się potrzebami) macha ogonem aby zademonstrować swój stan uczuciowy – rozdarcie pomiędzy dwoma odczuwanymi jednoczenie potrzebami, które się wykluczają. Jak na razie hipoteza ta naukowo nie została udowodniona ale sposób myślenia naukowców wydaje się być prawidłowy.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot