g_plus.jpg   youtube.jpg   fb.jpg

INNE ARTYKUŁY W DZIALE
"ZDROWIE":

Dlaczego kocięta nie walczą o sutki matki?

Gruczoły sutkowe kota (sutki) u samic przybierają postać samodzielnych gruczołów sutkowych, które w liczbie 8–10 leżą po obu stronach kresy białej na dolnej powierzchni klatki piersiowej i brzucha. Pęcherzyki wydzielnicze gruczołów sutkowych w stanie aktywności produkują wydzielinę (siarę bądź mleko), która przewodami wyprowadzającymi kierowana jest ku przewodom mlekonośnym skąd jest transportowana na zewnątrz.

Kocięta rodzą się głuche i ślepe ale mają silnie rozwiniętych zmysł węchu. W pierwszych dniach życia kocię przyzwyczaja się do jednego sutka, z którego pije mleko. Wybiera sobie go i rozpoznaje później po zapachu.

Jeśli nie ma takich zaleceń od lekarza weterynarii nie należy podczas karmienie myć kotce sutek czy brzucha ponieważ spowoduje to dezorientację u kociąt. Nie mogąc znaleźć swoich stałych miejsc kocięta mogą przestać jeść lub mogą rozpocząć między sobą bójki.

Choć miesięcznym kotom wyrzynają się ząbki i mogą jeść stałe pokarmy nie należy ich odłączać od matki - koty powinny być karmione przez matkę co najmniej do ukończenia 2 miesiąca życia. Wśród wolno żyjących kotów kocięta zostają z matką do ukończenia 4 miesiąca życia.

Patrząc na małe, bezradne kocięta wydaje się, że ich świat doznań zmysłowych jest prosty i nieskomplikowany. Tymczasem mały kot potrafi z precyzją rozpoznać nieznaczne różnice pomiędzy zapachami dzięki czemu każde dziecko trafia do swojego sutka i podczas karmienia kociąt panuje cisza i porządek a matka może się oddać drzemce. Nie zaburzające tego zapachowego porządku swoim zapachem i jeśli naprawdę nie musicie tego robić ze względów zdrowotnych, nie dotykajcie podczas pierwszego okresu życia ani kociąt ani matki w okolicach sutek.

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ W  SERWISIE SPOŁECZNOŚCIOWYM:


Cele naszego serwisu to: promowanie kota jako przyjaciela człowieka i zachęcanie do adopcji kotów, promowanie ich humanitarnego traktowania, otaczania ich opieką i niesienia pomocy kotom wolno żyjącym. Inne cele to: służenie poradami w zakresie pielęgnacji, żywienia, opieki weterynaryjnej. Opisujemy kocie zwyczaje, testujemyzabawki, żywność i akcesoria dla kotów.

 Jeżeli jesteś kotem, pomóż nam promować koty - napisz nam coś o sobie i o tym, jakie masz zwyczaje. Wyślij list na adres poczty elektronicznej kocie zdjęcie, dodamy Cię do galerii naszych przyjaciół. Jest nas tam już całkiem sporo - zobacz sam: www.kici-kici.pl/przyjaciele.