g_plus.jpg   youtube.jpg   fb.jpg

INNE ARTYKUŁY W DZIALE
"ZDROWIE":

Dlaczego kot dużo śpi?

Kot często zapada w krótkotrwałe drzemki. Ogółem na sen w ciągu doby przeznacza około 16 godzin. Żaden inny ssak nie ma podobnych upodobań ani też tyle czasu na sen.

Kot jest świetnym łowcą i szybko zdobywa pokarm ma więc potem sporo czasu na odpoczynek. Kot domowy nawet polować nie musi. W porównaniu z innym zwierzętami kot szybko i łatwo zasypia.

U kotów wyróżnia się trzy fazy snu: krótkotrwałą drzemkę, dłuższy ale czujny sen oraz sen głęboki przy czym fazy lekkiego i głębokiego snu występują na przemian. Kiedy kot układa się do snu, przez pierwsze pół godziny śpi snem czujnym, który potem przechodzi w 6-7 minutową fazę snu głębokiego. Potem następuje znowu około półgodzinny lekki sen a następnie kot się wybudza.

Kot całkowicie odprężony śpi na boku a jeśli całkowicie ufa swojemu człowiekowi na grzbiecie. Jest to najbardziej relaksująca dla kota faza snu.

W fazie snu głębokiego kot ma senne marzenia, co można zaobserwować po drganiach uszu, łapek czy ogona. Pyszczek wykonuje w tym czasie bezwiedne ruchy ssania. Kot może wydawać różne pomruki i powarkiwania. W tej fazie snu kot może także wykonywać gwałtowne ruchy gałkami ocznymi ale tułów kota pozostaje nieruchomy. Kot wtedy najlepiej odpoczywa.

Młode kocięta w pierwszym miesiącu życia śpią wyłącznie snem głębokim, około 12 godzin na dobę. Po upływie miesiąca małe koty od razu przejmują model snu osobników dorosłych.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ W  SERWISIE SPOŁECZNOŚCIOWYM:


Cele naszego serwisu to: promowanie kota jako przyjaciela człowieka i zachęcanie do adopcji kotów, promowanie ich humanitarnego traktowania, otaczania ich opieką i niesienia pomocy kotom wolno żyjącym. Inne cele to: służenie poradami w zakresie pielęgnacji, żywienia, opieki weterynaryjnej. Opisujemy kocie zwyczaje, testujemyzabawki, żywność i akcesoria dla kotów.

 Jeżeli jesteś kotem, pomóż nam promować koty - napisz nam coś o sobie i o tym, jakie masz zwyczaje. Wyślij list na adres poczty elektronicznej kocie zdjęcie, dodamy Cię do galerii naszych przyjaciół. Jest nas tam już całkiem sporo - zobacz sam: www.kici-kici.pl/przyjaciele.