Van: kot, który lubi pływać

Van: kot, który lubi pływać

Pisaliśmy o przyjaźni kota rasy van z lisem. Nie tylko ta przyjaźń jest wyjątkowa. Sam kot van to bardzo wyjątkowy osobnik w kociej rodzinie – to kot, który nie boi się wody a wręcz lubi pływać.

Koty van (turecka wymowa von) to starożytna rasa kotów, które zamieszkiwały centralną i południowo – zachodnią Azję. Nazwa van wzięła się od położonego we wschodniej Turcji jeziora Van, gdzie vany zadomowiły się ponad 2000 lat temu. Wolnożyjące vany można spotkać też w Iranie i Iraku. Turcy nazywają te koty Van Kedi (kedi – kot) albo kotami kurdyjskimi ponieważ wywodzą się z rejonów, w których żyli przodkowie Kurdów.

Van: kot, który lubi pływać

Van jest kotem średniej wielkości, i waży w granicach od 3 do 8 kg. Jego sylwetka jest smukła a zarazem muskularna. Koty tej rasy są śnieżnobiałe, na głowie i ogonie mogą mieć kolorowe oznaki: rude, kremowe, czarne, niebieskie, szylkretowe (najczęściej rude). Kolorowe oznaki zajmują najwyżej 20% okrywy włosowej, która zaliczana jest do półdługiej. Uważa się, że sierść vana jest w dotyku tak przyjemna, jak kaszmir ponieważ ich okrywa włosowa nie ma podszerstka, co sprawia, że sierść, która jest stosunkowo wodoodporna, szybko schnie.

Pomiędzy palcami Van ma powiększone fałdy skóry – płynąc van rozpościera palce wtedy fałd skórny napina się tworząc coś w rodzaju płetwy. Vany nie tylko pływają z głową uniesioną nad powierzchnią wody, łapiąc rybę zanurzają całą głowę pod wodę. Mogą mieć oczy bursztynowe lub niebieskie albo jedno oko bursztynowe a drugie niebieskie, co jest charakterystyczne dla tej rasy. Wśród vanów spotyka się osobniki głuche – najczęściej u kotów z oczami niebieskimi.

Van: kot, który lubi pływać

Wolno żyjące Vany zostały uznawane za gatunek zagrożony i podlegają ścisłej ochronie. W celu odbudowy populacji niektóre osobniki zostały umieszczone w ogrodach zoologicznych. W Turcji Vany uważane są za jej wizytówkę i dobro narodowe. Wywóz Vanów poza Turcję jest zakazany. Spotyka się jednak oferty nielegalnego ich wywozu. Na poniższym zdjęciu jest pomnik Vanów w Van Lake.

Ponoć pierwsza para kotów rasy Van opuściła okolice jeziora w 1955 roku. Angielskie fotografki Laura Lashington i Sonia Holliday, które zostały zatrudnione przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystki w celu wykonania fotografii promujących Turcję zabrały do Anglii parę kotów. Koty te zapoczątkowały hodowlę Vanów pod nazwą Kot Turecki Van.
https://www.youtube.com/watch?v=ka7itt6s_q4
Rasa ta został oficjalnie uznana w 1969 roku. Do Stanów Zjednoczonych Vany zostały przywiezione w 1970 roku przez amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Turcji. W Polsce jest zarejestrowana niewielka liczba kotów hodowlanych tej rasy. Vanem jest nasz przyjaciel Milki https://www.kici-kici.pl/przyjaciele/milki/

W domu Van zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę i stale jej towarzyszy. Lubi się bawić i skakać, nie boi się ludzi przychodzących z wizytą. Chętnie uczestniczy w zabawach dzieci. Nie jest agresywny. Niektóre Vany uwielbiają brać prysznic ze swoim człowiekiem a wszystkie będą zadowolone z kąpieli w wannie. Niektórzy ludzie zabierają Vany na basen. Ponieważ Vany żyją w stadach decydując się na adopcję warto zapewnić Vanowi towarzystwo innego kota. W ogóle decydując się na adopcję kota warto rozważyć adopcję 2 kotów.

Niech kot będzie z Wami

Set & Thot

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie