Szylkrety – dachowce o najpiękniejszym umaszczeniu

NATALIA WIATROWSKA

Warto wiedzieć, że szylkret to rzadko spotykane umaszczenie kotów, które możne wystąpić nie tylko u kotów europejskich ale również u ras takich jak : sfinks, maine coon, snowshoe, itd. Bardziej szylkretki niż szylkrety, a dlaczego tak jest? Natura dopuszcza przypadki i wynikają one z aberracji genetycznej. Wynika, że mniej więcej jeden na trzy tysiące kotów jest samcem, ponieważ są to koty o nieprawidłowym genotypie (XXY zamiast XY).


Często możemy usłyszeć porównanie szylkretowego umaszczenia do koloru żółwiowego, ponieważ żółwie szylkretowe niestety od wieków były zabijane, a ich pancerze były wykorzystywane na wyroby dekoracyjne, które właśnie nazywano szylkretami. Jest to teraz gatunek zagrożony wyginięciem i jest pod ochroną. Niebywały jest fakt, iż nie ma na świecie dwóch takich samych szylkretów. Każdy kot ma swoje indywidualne rozmieszczenie kolorów plam, co powoduje oryginalność i wyjątkowość danego zwierzęcia. Najczęściej spotykane są połączenia czarnego i rudego, jednak to nie jedyny wariant. Możemy jeszcze spotkać szylkrety cynamonowe (cynamonowy brąz i rudy), bursztynowe (bursztyn z czernią), czekoladowe (czekoladowy brąz z rudym), płowe (płowy beż z kremowym), calico (rudy –czarny- biały). Istnieją takie odmiany jak koty szylkretowe pręgowane, dymne, srebrzyste cieniowane czy też ze znaczeniami point.


Szylkret, czyli kolor, który przynosi szczęście. W niektórych kulturach możemy spotkać się z tym, że to umaszczenie traktowane jest szczególnie ważnie. Przykładem państwa, które tak uważa jest Japonia, która może być kojarzona z figurkami kota powitalnego z uniesioną jedną łapką. Te właśnie figurki kotów są najczęściej w kolorach szylkretowych. Japończycy w swojej kulturze uważają, że mając taką figurkę kotka w domu, otoczenie pozbawione jest złych duchów oraz daje powodzenie w interesach i życiu osobistym. Trzeba podkreślić, że Japonia to tylko jeden przykład państwa. Stany Zjednoczone, Irlandia czy Szkocja również w swojej kulturze uważa szylkrety za przynoszące powodzenie czy szczęście pieniężne. Można zastanowić się, dlaczego akurat takie umaszczenie, a nie np. brązowe czy białe? Jak już wcześniej było wspomniane stało się tak, ponieważ koty o takim umaszczeniu są naprawdę rzadko spotykane, co sprawia, że mają miano wyjątkowych i oryginalnych.

Każdy kot ma swój wyjątkowy charakter. Jeżeli chodzi o szylkrety to kotki można uznać za damy. Bywają zadziorne, potrafią łobuzować i być bardzo energiczne, bywają często zdystansowane. Lubią się bawić, gonić za kocimi zabawkami. Mam ochotę to dam się pogłaskać, nie mam to proszę lepiej dać mi spokój – to właśnie zachowanie damy. Mimo wszystko, kotki te są bardzo kochane i potrafią wyleczyć ze smutków. Dają odczuć, że kochają swojego właściciela i pragną jego obecności. Warto jeszcze raz podkreślić, że szylkrety to kotki o przepięknym umaszczeniu i charakterze. Mając takiego w domu, można być takiego samego zdania jak Japończycy – naprawdę przynoszą szczęście i do tego są niebywale piękne.