kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Choupette - muza Karla Lagerfelda

Koty i ludzie: Choupette muza Karla Lagerfelda

Światowej sławy, 80 letni, utalentowany i ekscentryczny kreator mody Karl Lagerfeld, zakochał się w kotce. Wybranką jego serca jest urodzona 11 sierpnia 2011 roku kotka rasy birmańskiej (rasa blisko spokrewniona ze syjamską, przez co często mylona) Choupette (Kochanie).

Kotkę trafiła do projektanta w 2011 roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to jej właściciel Baptiste'a Giabiconiego, który jest męską muzą kreatora, musiał wyjechać na dwa tygodnie i porosił Lagerfelda o opiekę nad nią. Jak wyznaje Lagerfeld początkowo kotka wydała mu się za słodka, ale jak po dwóch tygodniach jak miał się z nią rozstać nie było to łatwe i w efekcie kotka została na zawsze u Lagerfeld (to dlaczego kotka została u Lagerfelada nie jest do końca jasne ponieważ raz Lagerfeld mówi, że nie potrafił się rozstać z kotką a raz, że Giabiconi nie chciał jej odebrać). Lagerfeld nigdy wcześniej nie myślał o tym, żeby mieć kota i choć sam ich nie miał perforował psy. Od czasu, jak Lagerfeld w jednym z wywiadów powiedział, że nigdy nie spodziewał się, że może się tak zakochać, i że marzy mu się wystawny, elegancki ślub z Choupette kotka stała się gwiazdą mediów a Lagerfeld obiektem drwin prasy brukowej. Liczne wywiady Lagerfelda w wysokiej klasy magazynach mody podniosły popularności kotki. Świat o Choupette dowiedział się 6 czerwca 2012 roku, kiedy pojawiło się jej konto na Twitterze Konto założyła i prowadzi Ashley Tschudin, dziennikarka i pracownik (obecnie dyrektor) agencji social media.

Lagerfeld rozpieszcza do granic możliwości swoją kocicę. Choupette ma własny pokój w apartamencie Lagerfelda w Paryżu, własnego iPada, je z naczyń Goyard (jedno na wodę, jedno na kocie pasztety, jedno na kocie krokieciki mięsne), dwie opiekunki Françoise i Marjorie (na dzień i na noc) oraz fryzjera, który przychodzi do niej raz w tygodniu (poza wizytami fryzjera jest dwa razy dziennie szczotkowana). Ma też zapewnioną całodobową opiek medyczną. Opiekunki mają obowiązek prowadzenia pamiętnika: zapisują w nim szczegółowo, co kotka robiła, jaki miała nastrój, co jadała i czy jej smakowało czy nie itp. Na pierwszą rocznicę bycia razem Lagerfeld zamówił dla Choupette diamentową obrożę. Zdaniem Lagerfelda Choupette jest piękna, ma silną osobowość, jest niezwykle inteligentna, potrafi korzystać z iPada, bojkotuje telewizję, docenia dobrą literaturę - zjada stronnice książek. Najbardziej lubi się bawić kawałkami papieru i chować w dużych papierowych torbach na zakupy.

Choupette, jak na kota z świata mody przystało, trafiła na okładkę (w objęciach Lindy Evangelisty) niemieckiego Vouge. Uczestniczyła też z supermodelką Laetitią Castą w sesji zdjęciowej dla V 's. Zdjęcia dla Vouge i V 's zrobił osobiście Lagerfeld.

Zainspirowany swoją nową muzą Lagerfeld 24 stycznia 2012 roku przedstawił kolekcję couture, w której dominował kolor niebieski w odcieniu oczu Choupette. Od 12 listopada 2013 roku dostępna jest w sklepach firmowych Lagerfelada kocia kolekcja Choupette, w której znalazły się szaliki, czapki, skórzane torby, portfele, rękawiczki, pokrowce na iPada i iPhone stylizowane na kocie głowy przyozdobione kocimi fibrysami. Kolekcja utrzymana jest w kolorystyce czarno-białej.

Lagerfeld nie może wziąć ślubu, z Choupette, więc żyje z na kocią łapę. My mamy nadzieję, że nie doczekamy się kolekcji Lagerfelada ubrań dla kotów, bo sam stwierdził, że nie lubi zwierząt w ludzkich ubraniach. Mamy nadzieję, że zdania nie zmieni, bo kot w ubraniu, zaprojektowanym nawet przez Lagerfelda, to obciach.

Thot & Set

PS

W schroniskach czeka na adopcję wiele sympatycznych kociaków. Sporo kotów żyje w stanie dzikim. Każdy z tych kotów marzy o swoim człowieku, którego mógłby kochać, ciepłym kącie do drzemki i miseczce jedzenia. Do kociego szczęścia niczego więcej nie potrzeba. Może znajdziesz wśród spragnionych miłości kotów swoją Muzę...